یارانه دستفروشان، زباله گردها و بیمه نشده ها چه می شود؟

نایب رئیس مجلس: بلاتكلیفی یارانه ۱۵گروه شغلی

نایب رئیس مجلس: بلاتكلیفی یارانه ۱۵گروه شغلی

به گزارش فوری خرید نایب رئیس مجلس باانتقاد از ملاك های پرداخت یارانه اظهار داشت: ۱۵ گروه شغلی در كشور هیچ گونه اطلاعاتی در بانك اطلاعات ایرانی ها ندارند.


به گزارش فوری خرید به نقل از صدا و سیما، عبدالرضا مصری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ارتباط تصویری از استان كرمانشاه با استودیوی گفتگوی ویژه خبری دیشب اظهار داشت: گروه هایی بسیاری هستند كه در بانك اطلاعاتی یارانه بگیران جایی ندارند مانند اصناف جزء كه كمتر از ۳ میلیون تومان درآمد دارند و متاسفانه از آنها اطلاعاتی در سامانه ثبت نیست.

او افزود: تكلیف دستفروشان سطح شهر یا جستجوگران زباله های شهری دراین سامانه مشخص نمی باشد. رانندگان و كارگران روزمزدی كه بیمه نیستند. كارگاه های غیر بیمه، كارمندان شركت هایی كه ماهانه ۴۰۰ یا ۵۰۰ هزار تومان دریافتی دارند و بیمه نیستند و جرأت شكایت هم ندارند هم در این طرح دیده نشده اند. نایب رییس مجلس شورای اسلامی بااشاره به كارمندان حق الزحمه صدا و سیما كه كمتر از یك میلیون تومان در آمد ماهانه دارند اضافه كرد: هیچكدام این كارمندان در هیچ سامانه ای ثبت اطلاعات نشده اند پس متغیرهایی كه آقای میرزایی سخنگوی ستاد مشمولان حمایت معیشتی می گوید درست نیست. ضمناً ما بانك اطلاعاتی درستی در كشور نداریم و فقط شعار می دهیم، بانك اطلاعاتی هزینه ای كه اصلا نداریم.

مصری اظهار داشت: شخصی را سراغ دارم كه كارمند بازنشسته است و ماهانه ۵ میلیون تومان از محل بازنشستگی دریافت می كند و نمایشگاه خودرویی هم دارد كه حدودا ماهانه ۱۵ میلیون تومان درآمد دارد و یارانه هم می گیرد از جانب دیگر برادر همین فرد بازنشسته نیست و ماهانه ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در آمد دارد ۲ بچه دانشگاه آزادی دارد اما یارانه نمی گیرد.

حسین میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی در استودیو نسبت به قول های نایب رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اجرای طرح ثبت اطلاعات یارانه بگیران تصمیمی است كه گرفته شده و ما فقط وظیفه شناسایی افراد مشمول طرح را بعهده داریم، در این طرح كسانی كه ساكن خارج كشور هستند و یا از سطح در آمدی بالاتری برخوردار می باشند از فهرست یارانه بگیران حذف شده اند.

عبدالرضا مصری در ادامه ارتباط تصویری با این برنامه اظهار داشت: اگر بانك اطلاعاتی درستی داریم پس چرا ۳ سال متوالی است درخواست حذف ۳ دهك پر در آمد را داریم اما این اتفاق نمی افتد، چونكه بانك اطلاعات در آمدی جامعی نداریم.

او افزود: اگر خانه ای به لطف گرانی های متوالی از ۳۰۰ میلیون تومان به یك میلیارد رسیده تكلیف چیست؟ آیا باید صاحب این خانه به قصد یارانه گیر شدن خانه اش را بفروشد؟

مصری افزود: نباید جملات متناقض در دولت گفته شود. ما بدون حكم قضایی حق كنكاش دارایی ها و حساب های بانكی مردم را نداریم حالاچطور آقای میرزایی می گویند كه اطلاعات آماری دقیقی از دارایی و در آمدهای مردم داریم.

نایب رئیس مجلس خاطرنشان كرد: درحال حاضر طبق اطلاعات به روز ۱۵ گروه شغلی در كشور هیچ گونه اطلاعاتی در بانك اطلاعات ایرانی ها ندارند. دارایی نباید ملاك باشد چونكه امكان دارد شخصی ۳ میلیون یا كمتر حقوق و در آمد داشته باشد اما به یمن گرانی ها خانه ۳۰۰ میلیونی اش به یك میلیارد ارتقاء یافته باشد. نباید این فرد را از فهرست یارانه بگیری حذف نمود.اخرین وضع طرح كمك معیشتی دولتدر ابتدای این برنامه تلویزیونی هم، حسین میرزایی سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی اظهار داشت: تا نخستین شنبه آذرماه برای ۱۷ میلیون و هفتصد و بیست هزار خانوار حدود ۵۹ میلیون نفر مبلغ حمایت معیشتی واریز گردیده است.

او افزود: مكانیزم USSD و وارد كردن كد ملی سرپرست خانوار از راه كد دستوری #۶۳۶۹* آن هم با شماره گیری از تلفن همراهی كه به نام سرپرست خانوار باشد یكی از طریق های ثبت درخواست رسیدگی به شرایط آن دسته از كسانی است كه از حمایت معیشتی بی بهره مانده اند.

میرزایی خاطرنشان كرد: تا این لحظه از تعداد كل ۷ میلیون نفر بی بهره از طرح حمایت معیشتی حدود ۴ میلیون نفر ثبت درخواست نموده اند.

او افزود: افراد بعد از ثبت درخواست باید منتظر دریافت پیامكی باشد كه طی آن چند دسته پیامك برای افراد ارسال خواهد شد فقط یك مرتبه سرپرستان خانوار مجاز به ثبت نام می باشند دسته بندی كسانی هستند كه مشمول دریافت كد رهگیری می شوند و باید كد ملی كد رهگیری و كد امنیتی خویش را در سامانه اینترنتی www.hemayat.mcls.gov.ir وارد نمایند سپس درخواستشان را در چارچوب ۲۰۰ كلمه ثبت می نمایند و درخواست آنها وارد سیكل رسیدگی خواهد شد.
میرزایی از ثبت ۶۰ هزار درخواست در سامانه فوق الذكر اطلاع داد.

زهرا كاویانی كارشناس مسائل اقتصادی در سوی دیگر گفتگو نسبت به سیاست های مطرح شده از جانب دولت برای ارزیابی و گزینشی یارانه بگیران اظهار داشت: در این گونه گزینش ها مهم این است كه خط كشی ها بر مبنای خصوصیت های فردی خانوار باشد نه دارایی ها و درآمدهای افراد. چونكه وضعیت در آمدی دهك های ۶ - ۷ و ۸ چندان تفاوتی ندارد و فاصله ها بسیار نزدیك است و این وضعیت دهك ۶ كه مقرر است یارانه نگیرد با وضعیت دهك ۷ كه مقرر است یارانه بگیرد چندان تفاوت ندارد.

او افزود: آنچه در كشور ما به عنوان تفاوت در آمدی مطرح می شود میان ۲ صدك بالا و ۲ صدك پایین جامعه قابل رویت است.


1398/09/09
22:53:56
5.0 / 5
2956
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بیمه , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فوری خرید