تربتی نژاد: دولت در نرخ ۱۴۷۰ تومانی اعلام شده برای خرید تضمینی گندم تجدیدنظر كند

تربتی نژاد: دولت در نرخ ۱۴۷۰ تومانی اعلام شده برای خرید تضمینی گندم تجدیدنظر كند

فوری خرید: سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس از شورای اقتصاد به سبب تعیین نرخ خرید تضمینی گندم به مبلغ ۱۴۷۰ تومان انتقاد نمود.


نورمحمد تربتی نژاد، سخنگوی كمیسیون كشاورزی مجلس در گفت وگو با ایسنا اعلام نمود: نرخ هر كیلو گندم به مبلغ ۱۴۷۰ تومان در سال زراعی ۹۸-۹۷ ظلم شدید بر كشاورزان گندمكار است. با عنایت به افزایش قیمت نهاده های كشاورزی، هزینه های كاشت، داشت، برداشت، تورم سالانه و ثابت بودن نرخ گندم در سنوات گذشته لازم بود نرخ خرید تضمینی گندم درسال زراعی ۹۸-۹۷ به طور واقعی تعیین گردد.
ایشان سپس اظهار نمود: این سوژه به كرار توسط كمیسیون كشاورزی به وزیر جهاد كشاورزی و اعضای شورای اقتصاد یادآوری شده است؛ درحالی كه متوسط نرخ جهانی گندم نزدیك به ۳۰۰۰ تومان است؛ تعیین نرخ گندم به مبلغ ۱۴۷۰ تومان بسیار پائین و فاقد صرفه اقتصادی و ظلم جدی در حق كشاورزان گندم كار است؛ پس كمیسیون كشاورزی از شورای اقتصاد و دولت می خواهد هر چه سریعتر در نرخ اعلام شده تجدید نظر و این مبلغ را حداقل به ۲۰۰۰ تومان افزایش دهد.
تربتی نژاد اشاره كرد: درصورتی كه نرخ گندم به میزان واقعی افزایش نیابد اساسا سطح زیر كشت گندم در سال زراعی ۹۸-۹۷ كاهش پیدا خواهدنمود و دولت در تامین گندم مورد نیاز مواجه با مشكل خواهد شد و با عنایت به افزایش نرخ ارز مجبور خواهد شد به مراتب با نرخ بالاتری از كشورهای خارج گندم مورد نیاز را تامین نماید.
سخنگوی كمیسیون كشاورزی اشاره كرد: دولت نباید از رفتار متواضعانه كشاورزان سوء استفاده نماید و منافع به حق كشاورزان را تحت الشعاع منافع مصرف كنندگان قرار دهد، بلكه دولت به منطور پشتیبانی از مصرف كنندگان باید یارانه بپردازد.
تربتی نژاد اضافه كرد: هرچند وزیر جهاد كشاورزی در فرایند تعیین نرخ گندم همیشه حامی خواسته های به حق كشاورزان بوده است، ولی لازمست جهت اعتراض به تصمیم شورای اقتصاد از اهرم استعفا استفاده نماید، در غیر این صورت منتظر طرح استیضاح خود از جانب نمایندگان مردم باشد.1397/09/03
15:52:44
5.0 / 5
3164
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید