آیا سركوب قیمت ها به نفع كشور است؟

فروغان گران سایه: تكلیف اقتصاد را روشن كنید

فروغان گران سایه: تكلیف اقتصاد را روشن كنید

فوری خرید: عضو اتاق بازرگانی ایران می گوید تا زمانی كه تكلیف اقتصاد ایران در بعضی ساختارها و مبانی حل نشود، هر روز مشكل رشد و اوج گیری قیمت یك كالای جدید به وجود آمده و آرامش مردم را بر هم می زند.


خسرو فروغان گران سایه در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در اقتصاد ما هیچ گاه تکلیف برخی مسائل مهم روشن نشده است. برای مثال ما هنوز نمی دانیم که اقتصاد ایران دولتی است یا بناست در آن بخش خصوصی فعالیت کند؟ وقتی پاسخی به این سؤال نداریم، این طبیعی است که هر بازاری در اقتصاد ایران با سنت و تفکر خاص خود جلو می رود و در بعضی بازارها قیمت ها هر روز بالا می رود و در بعضی بازارها دولت اجازه هیچ تغییری نمی دهد.
وی با اشاره به اینکه ساختار توزیع کالا در اقتصاد ایران با مشکل جدی مواجه می باشد، اظهار داشت: اینکه کالا چگونه به دست مصرف کننده برسد و در این راه چه افرادی حضور داشته باشند، هیچگاه تعیین تکلیف نشده و همین مساله بر روی قیمت نهایی محصولات تأثیر می گذارد. از طرفی، وقتی نظام توزیع شفاف نیست، فرآیند تولید هم عملا ناپیدا می ماند و این سرآغاز مشکلات در پشتیبانی از تولید است.
عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه تکلیف دولت در پشتیبانی از بخش های مختلف اقتصاد روشن نیست، توضیح داد: برای مثال در سال های گذشته دولت ها همواره از خودروسازان حمایت کرده اند و منابع اعتباری قابل توجهی صرف این حوزه شده است اما در عمل ما می بینیم که نه کیفیت محصولات نه قیمت نهایی آنها مورد رضایت مردم نیست.
فروغان گران سایه افزود: از طرفی مثلا در حوزه ای مانند لبنیات اصرار بر این وجود دارد که قیمت محصول از حدی بالاتر نرود و دولت فشار جدی بر تولیدکنندگان آن می گذارد. در چنین شرایطی یا باید هزینه مابه التفاوت تولید صورت گرفته با قیمت نهایی دائما از جانب دولت پرداخت گردد یا مشکلاتی مانند کاهش پنهانی کیفیت محصولات به وجود می آید که ما نمونه های آنها را در سال های گذشته بارها دیده ایم.
وی با اشاره به اینکه با جمع بندی دیدگاه ها تجربیات غلط سال های گذشته، باید تکلیف اقتصاد روشن شود، اظهار نمود: حتی اگر یک برنامه پنج ساله نیاز است ما باید آنرا کلید بزنیم و بعد از تحقیقات فراوان، شرایط هر بازار با عنایت به شرایط خاص آن رصد شده و اگر بناست حمایتی از تولید صورت گیرد، از جانب دولت اجرایی شود. ما در تمام این سال ها به بهانه اینکه دوره جنگ است، دوره تحریم است یا دوره کروناست اعلام نموده ایم که اقتصاد ما در شرایط خاص به سر می برد و ازاین رو اصلاحات زیرساختی فعلا ممکن نیست اما این روند مقرر است تا کی ادامه پیدا کند؟ ما در هر زمانی می توانیم یک بحران پیدا نماییم و مشکلات را به گردن آن بیندازیم؟ مگر بقیه کشورها بیماری ندارند؟ جنگ ندارند؟ ما هم باید از بهانه گیری فاصله بگیریم.
فروغان تصریح کرد: وقتی نظر مشاور فعالان تمام بخش ها گرفته شد و راهبردی مجزا برای حوزه های مختلف تعریف شدند، آنگاه می توان گفت پس از یک دوره چند ساله می توان به سمت آزادسازی قیمت ها حرکت کرد. در چنین چارچوبی نه تنها قیمت ها افزایش پیدا نمی کنند که خود بازار سبب رقابت می شود و امکان کاهش قیمت ها هم وجود دارد اما با این شیوه فعلی ما هر روز باید منتظر باشیم که قیمت یک کالا سر به فلک بگذارد و دولت به آن ورود کرده و برخورد کند و فردا ماجرا برای یک کالای دیگر تکرار شود.
منبع:

1399/05/22
22:23:46
5.0 / 5
407
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
فوری خرید