در واكنش به مركز آمار ایران؛

بانك مركزی: همچنان نرخ تورم و رشد اقتصادی را اعلام می نماییم

بانك مركزی: همچنان نرخ تورم و رشد اقتصادی را اعلام می نماییم

به گزارش فوری خرید مدیر اداره آمار اقتصادی بانك مركزی در واكنش به مصوبه كمیسیون شورای عالی آمار اظهار داشت: بانك مركزی بر اساس قانون همچنان به تولید و انتشار آمار اقدام خواهد نمود.



به گزارش فوری خرید به نقل از بانك مركزی، محمود چلویان، با اشاره به اینكه این بانك با سابقه هشتاد ساله تولید آمارهای اقتصادی بخصوص نرخ تورم با احتساب سابقه آماری در بانك ملی بعنوان یكی از تولید كننده های مهم آمار در كشور همواره ایفای نقش كرده است اضافه كرد: در این مدت عموم مردم، دستگاه های اجرایی، محققان، دانشگاه ها و مراجع قضایی از آمارهای بانك مركزی بهره برده اند.
محمود چلویان با تاكید بر اینكه مركز آمار ایران هم در سال های اخیر در كنار بانك مركزی اقدام به انتشار نرخ تورم كرده است اظهار داشت: طبیعتاً به دلایل مختلف نظیر سال پایه، طرح های مربوط به احصای هزینه های خانوار، تركیب سبد اقلام و ضرایب آنها و نظام جمع آوری داده ها بین نرخ تورم بانك مركزی و مركز آمار تفاوت هایی وجود داشته است. در همین راستا، اخیراً بانك مركزی تصمیم گرفت در جهت انجام بررسی های كارشناسی مشترك به منظور كاهش اختلافات، موقتا نرخ تورم را منتشر نكند.
وی اضافه كرد: متعاقبا تلاش شد كه جلساتی با مركز آمار برگزار گردد لیكن این تلاشها بی پاسخ ماند و مركز آمار تمایلی در این خصوص نشان نداد و به جای برگزاری جلسه مشترك، مبحث را به جلسه كمیسیون تخصصی شورای عالی آمار ارجاع داد. البته بخش مهمی از اعضای كمیسیون با طرح این مورد در جلسه مذكور موافق نبودند.
این مقام مسئول بانك مركزی با اشاره به مفاد قانونی تولید و انتشار آمار توسط بانك مركزی اظهار داشت: ذكر این نكته ضروری می باشد كه پس از تجربه ناموفق ماده ۵۴ قانون برنامه پنجم توسعه، قانونگذار در جهت اصلاح قانون و تبیین نقش بانك مركزی در تولید نرخ تورم و رشد اقتصادی ماده ۱۰ قانون احكام دائمی برنامه های توسعه كشور را مصوب و در بند «پ» صراحتا بانك مركزی را مكلف به تولید و انتشار آمارهای مذكور كرد و اعلام داشت كه این آمار، آمار تخصصی رسمی كشور خواهد بود.
مدیر اداره آمار اقتصادی بانك مركزی با تشریح سه نكته در رد مصوبه كمیسیون تخصصی شورای عالی آمار در خصوص عدم تولید و انتشار آمار از جانب بانك مركزی اظهار داشت: اولاً كمیسیون تخصصی شورای عالی آمار نمی تواند مغایر قانون مذكور مصوبه ای داشته باشد. ثانیاً در مذاكرات كمیسیون بودجه و محاسبات مجلس در زمان تصویب ماده ۱۰ احكام دائمی دلیل اصلی وجود بند (پ) اساسا مبحث تولید و انتشار نرخ تورم و رشد اقتصادی بانك مركزی بوده است و البته شرح مذاكرات در این زمینه هم موجود است و ثالثاً تفسیر قوانین در حیطه وظایف مجلس محترم شورای اسلامی است و كمیسیون تخصصی شورای عالی آمار نمی تواند قانون را تفسیر كند.
وی در انتها با تاكید بر تولید و انتشار آمار بر اساس مفاد قانونی توسط بانك مركزی اظهار داشت: بنابراین مبنای فعالیت های آماری بانك مركزی بند (پ) ماده ۱۰ احكام دائمی برنامه های توسعه كشور خواهد بود و این بانك با قوت به فعالیت های قانونی خود در زمینه تولید و انتشار آمار و پاسخگویی به نیازهای جامعه ادامه خواهد داد. البته در جهت كاهش تفاوت های بین مراجع آماری و بهمنظور پرهیز از سردرگمی مخاطبان كماكان این آمادگی را دارد تا نسبت به بررسی های فنی و كارشناسی مشترك اقدام نماید.
به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، روز گذشته مركز آمار ایران اعلام نمود: با مصوبه كمیسیون شورای عالی آمار، مركزآمار ایران دستگاه اجرایی اختصاصی تولید و انتشار آمارهای رسمی شاخص های قیمت و حسابهای ملی كشور است.
با اعلام مركز آمار ایران، طبق مصوبه كمیسیون تخصصی شورای عالی آمار، شاخص های قیمت و حسابهای ملی، آمارهای تخصصی بانك مركزی ( مبحث بند پ ماده ۱۰ قانون احكام دائمی برنامه های توسعه كشور ) نیستند و بانك مذكور نباید نسبت به تولید و انتشار آن اقدام نماید.

1397/10/20
13:29:02
5.0 / 5
4017
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
فوری خرید