رئیس سازمان دامپزشكی: مردم نگران تأمین گوشت قرمز نباشند

رئیس سازمان دامپزشكی: مردم نگران تأمین گوشت قرمز نباشند

فوری خرید: رئیس سازمان دامپزشكی كشور گفت مردم نگران تأمین گوشت قرمز نباشند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، علیرضا رفیعی پور در آئین افتتاح ساختمان اداره كل دامپزشكی استان مازندران با اشاره به افزایش واردات گوشت قرمز اشاره كرد: واردات گوشت قرمز امسال نسبت به سال قبل بیشتر از ۳۷ درصد افزایش داشته است.

*واردات بیشتر از ۲۴۰ هزار تنی گوشت قرمز تا آخر سال جاری

رفیعی پور، مقدار واردات گوشت قرمز پارسال را ۱۴۰ هزار تن اعلام و اشاره كرد: تابحال بیشتر از ۱۴۵ هزار تن واردات به ثبت رسیده و انتظار داریم این رقم تا آخر سال جاری به بیشتر از ۲۴۰ هزار تن افزایش یابد.
رئیس سازمان دامپزشكی كشور با اشاره به اینكه پارسال واردات گوشت قرمز تنها از آمریكا جنوبی و مشخصاً كشور برزیل انجام می شد، اشاره كرد: امسال توانستیم از ۵ قاره دنیا گوشت قرمز وارد نماییم و در مجموع محدودیتی برای واردات گوشت قرمز وجود ندارد.
وی میزان گوشت وارداتی امسال را مازاد بر نیاز فعلی كشور دانست و اظهار نمود: نیاز كشور هم اكنون نهایتاً ۱۵۰ هزار تن بوده كه این مقدار محقق شده است و با ثبت ۱۸۰ هزار تن مازاد این محصول مردم نباید نگرانی در مورد تأمین گوشت قرمز داشته باشند.
*كاهش حضور افراد سودجو برای خرید و قاچاق دام
رفیعی پور مبادی ورودی عرضه گوشت در سراسر كشور را تحت نظارت و پایش كارگزاران سازمان اعلام نمود و در ارتباط با سوژه قاچاق فراورده های دامی اضافه كرد: بالقطع قاچاق موضوعی نیست كه بتوان ضریب آنرا به صفر رساند ولی رصد حوزه های تولید، نشانگر كاهش حضور افراد سودجو برای خرید و قاچاق دام است.
رئیس سازمان دامپزشكی از مصوبه اخیر هیئت دولت با سوژه جا به جایی و حمل و نقل محصولات دامی آگاهی داد و اظهار داشت: قطع به یقین این دستورالعمل در حوزه مبارزه با افرادی كه رفتار مخاطره آمیز در بحث دام و قاچاق آن دارند كمك شایانی كرده و دست آنان را بیشتر از پیش كوتاه خواهدنمود.
وی كه در مراسم افتتاح ساختمان اداره كل دامپزشكی استان مازندران شركت داشت، هزینه كل مراسم افتتاحیه سال جاری حوزه دامپزشكی در استان های مختلف را ۹۲ میلیارد تومان برآورد و اشاره كرد: ساختمان اداره كل دامپزشكی استان مازندران با رقمی معادل ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان امروز راه اندازی شد.
* كنترل بیماری های استراتژیك دام بین ۳۷ تا ۷۰ درصد
ایشان سپس با اشاره به اینكه طی یكسال و نیم گذشته در حوزه كنترل بیماری های استراتژیك دام همچون تب مالت، سیاه زخم، تب برفكی پی پی آر و طاعون، بین ۳۷ تا ۷۰ درصد كاهش كانونی را شاهد می باشیم كه این موفقیت بالقطع به افزایش تولید كمك خواهد كرد، یادآورشد: در سال ۹۴، اپیدمی تب برفكی كشور را درنوردید و آنفولانزای پرندگان باز طی سال های ۹۵ و ۹۶ خسارات میلیاردی به صنعت طیور كشور وارد كرد؛ با كنترل این دو بیماری مهم هم توانستیم به افزایش تولید كمك نماییم.
*از بین رفتن ۲۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار به سبب آنفلوآنزا در سال گذشته
رئیس سازمان دامپزشكی كشور اشاره كرد: سال قبل ۲۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار را به سبب آنفولانزای پرندگان از دست دادیم، با كنترل این بیماری، در آینده نزدیك جز صادر كنندگان تخم مرغ قرار خواهیم گرفت.
*۹۰ درصد گوشت كشور تولید داخلی است
وی با اشاره به اینكه سال قبل ۱۲ و نیم میلیون رأس دام در كشور ذبح شد كه با كاهش ۱۰ درصدی، امسال شاهد ذبح ۱۱ میلیون رأس انواع دام هستیم، تصریح كرد: ۹۰ درصد گوشت مورد نیاز كشور در داخل تولید می شود.
رفیعی پور با اشاره به اینكه تأمین ۹۷ درصد داروی دام، طیور و آبزیان با دانش و تكنولوژی ایرانی در كشور تولید می شود، اضافه كرد: ۹۵ درصد واكسن های دامی باز در داخل كشور تولید می شود.
وی با اشاره به اینكه ۳۰ درصد واكسن طیور در داخل تولید می شود، اظهار داشت: برای نخستین بار واكسن ساز بخش خصوصی مجوز تولید گرفت و در آینده نزدیك در این زمینه خودكفا خواهیم شد.

1397/11/19
03:11:37
5.0 / 5
3624
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید