وزیر صنعت: تولید گوشی تلفن همراه داخلی نیازمند سرمایه گذاری سنگین است

وزیر صنعت: تولید گوشی تلفن همراه داخلی نیازمند سرمایه گذاری سنگین است

به گزارش فوری خرید وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این كه هنوز تولید گوشی تلفن همراه در داخل به میزانی نرسیده كه بخواهیم تغییری در تعرفه واردات آن اعمال نماییم، اظهار داشت: تولید گوشی تلفن همراه داخلی نیازمند سرمایه گذاری سنگین است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت (صمت) قبل از ظهر امروز در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره روند رسیدگی شورای نظارت بر انتخابات های اتاق های بازرگانی كشور اظهار داشت: 27 انتخابات در سراسر كشور بطور قطعی مورد تایید قرار گرفت و هیچ مشكلی در روند برگزاری وجود نداشت و در مورد نتایج آنها نیز هیچ شكایتی طرح نشد.
وی با اشاره به طرح شكایاتی درباب نتایج انتخابات در دو استان اظهار داشت: در دو استان گاهی شكایاتی عنوان شد و عده ای به مراجع قضایی بازگشت كردند، اما در كل كشور انتخابات خوب و پر شوری انجام شد.
وزیر صمت در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های این وزارت خانه درباب از رده خارج كردن برخی خودرو های قدیمی و پرمصرف اشاره كرد: اساسا این خودرو ها از رده خارج خواهند شد و خودرو های پرتیراژ در خانواده های پژو و پراید جایگزین آنها می شود.
وی اظهار داشت: خودروسازان آن دسته از خودرو های خود كه در این دو گروه هستند و تعهدی برای تحویل آنها ندارند را تا آخر سال جایگزین می كند.
رحمانی با تاكید بر این كه خودروسازان خود به دنبال اجرای طرح جایگزینی خودرو های فرسوده و پرمصرف هستند اضافه كرد: هم خودورسازان و هم وزارت صمت اجرای این طرح را به صورت جدی پیگیری می كند.
وزیر صمت در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص اینكه گفته می شود وزیر صمت نظر مثبتی درباره تفكیك وزارت بازرگانی از این وزارت خانه ندارد اظهار داشت: حرف های بسیاری مطرح می شود اما ما تابع قانون و هر آن چه كه دولت و رئیس جمهوری تصمیم بگیرند هستیم.
بر اساس این گزارش، ایشان سپس در پاسخ به این پرسش كه آیا با تولید موبایل در داخل، تعرفه واردات این كالا تغییر می كند، با بیان این كه هنوز تولید موبایل در داخل كشور به آن تعداد نرسیده كه بخواهیم تغییری در شرایط ایجاد نماییم، اظهار نمود: درباره هر كالایی سیاست ما این است كه زمانی كه تولید داخلی آن به حد قابل توجهی برسد، از آن حمایت می كنیم؛ در مورد گوشی تلفن همراه متاسفانه تولید داخل نسبت به مصرف ناچیز است.
وی با بیان این كه سال قبل 200 هزار قطعه تلفن همراه در داخل تولید شد، افزود: ما دوستان را تشویق می نماییم تا در عرصه تولید تلفن همراه سرمایه گذاری و فعالیت كنند و به آنها اعلام می نماییم كه مورد حمایت وزارت صنعت خواهند بود.
وزیر صمت اشاره كرد: تولید داخلی بعضی از كالاها مستلزم سرمایه گذاری های سنگین است و این كار یك شبه انجام نخواهد شد. هم اكنون در تولید و كوشش برای رسیدن به خودكفایی كالاهای نظیر لاستیك های سنگین، پارچه و الكترودهای گرافیكی كار خودرا آغاز نموده ایم اما در زمینه گوشی تلفن همراه چون تغییر تكنولوژی در این حوزه سریع و نیازمند سرمایه گذاری بیشتری است با تفاوت هایی با سایر كالاها در سیاست گذاری های ما وجود دارد. اولویت وزارت صنعت برای امسال تولید كالاهای دیگری است.
رحمانی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تاثیر حذف معافیت 80 دلاری واردات گوشی تلفن همراه روی قیمت این كالا در بازار، اظهار نمود: قاعدتا این تصمیم گیری تاثیراتی به دنبال خواهد داشت.
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره روند واگذاری سهام برخی شركت های خودروسازی نظیر ایران خودرو و اینكه سهام این شركت ها به چه كسانی واگذار می شود با تاكید بر این كه قرار نیست سهام این شركت ها به فرد خاصی واگذار شود، اظهار داشت: واگذاری شركت های خودروسازی مانند سایر واگذاری ها وارد پروسه خود می شود و هر شخصی كه دارای شرایط مناسب باشد می تواند سهام مربوطه را از آن خود كند.
وی در پاسخ به این پرسش كه چند درصد از سهام ایران خودرو واگذار می شود، اشاره كرد: بنا بر این است كه تمام سهام این شركت به بخش خصوصی واگذار شود.
وزیر صمت در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره مشكلات زیر ساختی در بعضی شهرك های صنعتی همچون شهرك صنعتی عباس آباد نیز اظهار نمود: در تامین زیر ساخت ها خصوصاً آب و برق در بیشتر شهرك های صنعتی به خصوص شهرك های اطراف تهران با مشكلاتی مواجه هستیم.
وی با بیان این كه راه اندازی خط انتقال آب به شهرك های صنعتی اطراف تهران شروع شده است، اضافه كرد: در حوزه تامین برق به راه اندازی پست های برق نیاز داریم. در این زمینه پیگیری های لازم را از وزارت نیرو انجام داده ایم اما آنها مشكلات كمبود بودجه را مطرح می كند.
وزیر صمت اظهار داشت: از نظر اجرا مشكلی وجود ندارد، اما وزارت نیرو مشكلات بودجه ای دارد؛ در همین زمینه در سفری كه روز گذشته همراه با معاون اول رئیس جمهوری به فیروز كوه داشتیم باردیگر سوژه زیر ساخت های شهرك های صنعتی عنوان شد و آقای جهانگیری دستور دادند تا ان شاءالله هم استانداری تهران و هم وزارت نیرو در این خصوص در بودجه پیش بینی هایی انجام دهند. ما نیز پیگیر هستیم تا این مشكلات برطرف شود.
رحمانی اشاره كرد: هم اكنون در زمینه تامین زیر ساخت های شهرك های صنعتی مشكل فوریتی نداریم اما برای توسعه واحدها و احداثات جدید با مشكلات جدی مواجه هستیم.
منبع:

1398/07/24
23:37:30
5.0 / 5
3493
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فوری خرید