ایندیپندنت:

آیا ایران با موفقیت از تحریم های آمریكا عبور خواهد كرد؟

آیا ایران با موفقیت از تحریم های آمریكا عبور خواهد كرد؟

فوری خرید: مقامات و تحلیل گران بر این باورند كه ایران به لطف افزایش قیمت های نفت و فاصله افتادن بین آمریكا و قدرت های جهانی، خواهد توانست از طوفان تحریم های جدید آمریكا عبور كند.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر به نقل از ایندیپندنت آنلاین، مقامات و تحلیل گران بر این باورند كه ایران به لطف افزایش قیمت های نفت و فاصله افتادن بین آمریكا و قدرت های جهانی، خواهد توانست از طوفان تحریم های جدید آمریكا عبور كند. اقتصاد ایران در این راه از رشد منفی رنج خواهد برد اما سقوط نخواهد كرد.یك دیپلمات اروپایی كه درخواست نمود نامی از او برده نشود اظهار داشت: وضعیت ایران خیلی نسبت به پیش از ۲۰۱۶ بهتر است و علت آن بالا بودن قیمت های نفت و این حقیقت است كه آمریكا این دفعه در جهان منزوی شده است.ایران در سال ۲۰۱۶ بعد از سال ها تحریم توسط آمریكا، با قدرت های جهانی به توافقی برای محدود كردن برنامه هسته ای بحث برانگیز خود دست یافت، اما ترامپ در ماه می امسال به بهانه این كه این توافق به نفع ایران است، آمریكا را از آن خارج كرد و تحریم های جدیدی را ضد ایران وضع كرد كه بدترین آنها ضد بخش بانكی و انرژی این كشور، از ۵ نوامبر اجرایی شده اند.اما این دفعه دیگر مواضع همه قدرت های جهانی كه با اتحاد خود ایران را به پای میز مذاكره كشاندند، با هم یكسان نیست. ترامپ از ابتدای ریاست جمهوری خود با متحدین آمریكا بر سر تمام مسائل، از تجارت گرفته تا امنیت جمعی، اختلاف داشته است.سایر امضاكنندگان توافق هسته ای، آلمان، فرانسه، انگلیس، اتحادیه اروپا، روسیه و چین، خروج آمریكا از توافق را محكوم كرده اند. اتحادیه اروپا در حال آماده سازی مكانیزمی برای پرداخت به ازای نفت و صادرات ایران، بدون دلار آمریكا، است.دیپلمات دوم اروپایی اظهار داشت: این دور سخت خواهد بود اما به عوامل گوناگونی، اقتصاد ایران خواهد توانست از آن عبور كند. همچون این عوامل این است كه روسیه خود تحت تحریم های آمریكا و اروپا قرار دارد، عربستان سعودی با مشكلات مالی و سیاسی خود روبروست و آمریكا درگیر جنگ تجاری با چین می باشد.عدم اتحاد قدرت های بزرگ و اقدام اتحادیه اروپا برای دور زدن رژیم تحریم های آمریكا، ایران را از لحاظ روحی و روانی تقویت كرده است. اما سبب نشده است كه شركت های خارجی، از بخش نفتی گرفته تا تجارت مسكن و كشتی رانی، از ترس جریمه شدن توسط آمریكا، از ایران خارج نشوند.یك تحلیل گر فیتچ سولوشنز می گوید: درحالی كه این تحریم ها احیانا سبب به وجود آمدن رشد اقتصادی منفی در سال آینده می شوند، با عنایت به این كه همچنان مقدار قابل توجهی از صادرات نفت ایران ادامه خواهد یافت، اقتصاد سقوط نخواهد كرد.آندرین اسكجلند اظهار داشت: به احتمال زیاد تهران شاهد این خواهد بود كه بخش قابل توجهی از درآمدهای تجارت خارجی ایران حفظ می گردد. این به تهران كمك می نماید به سوبسیددهی به واردات كالاهای اساسی منتخب خود ادامه دهد و با پایین نگاه داشتن بهای آنها تورم را كنترل كند.با امید به كاهش دادن تاثیرات منفی اقتصادی اولیه تحریم ها، مقامات ایران اشاره كرده اند كه امكان دارد نفت را با تخفیف به فروش برسانند.یك مقام تجارت بین المللی ایران می گوید: درآمدهای نفتی كاهش خواهند یافت اما با این وجود برای اداره كشور كافی خواهند بود. اگر ما نفت خویش را ۱ دلار زیر قیمت بازارهای جهانی بفروشیم، ده ها خریدار پیدا خواهیم كرد.
اما صندوق بین المللی پول اعلام نمود كه اقتصاد ایران با كاهش درآمدهای نفتی، امسال ۱.۵ درصد آب می رود و در سال آینده هم رشد منفی ۳.۶ درصدی خواهد داشت. بانك جهانی هم پیش بینی نمود تورم ایران در بازه ۲۰۱۹-۲۰۱۸ از ۹.۶ درصد در بازه ۲۰۱۸-۲۰۱۷ به ۲۳.۸ درصد جهش كند و در بازه ۲۰۲۰-۲۰۱۹ به ۳۱.۲ درصد برسد.اما مقامات ایران مبارز هستند و می گویند اقدام ترامپ برای خروج از توافق هسته ای او را منزوی كرده است. حالا ترامپ هم مجبور شده است برای جلوگیری از بالا رفتن قیمت نفت، ۸ كشور واردكنندده اصلی نفت از ایران را از تحریم های خود معاف كند.این كشورها بیشتر از ۸۰ درصد نفت ایران را وارد می كنند و فعلا ۱۸۰ روز از تحریم ها معاف خواهند بود.با همه این ها باید اظهار داشت كه ایرانیان در مواجهه با تحریم های بین المللی قبلی مقاومت و سرسختی بالایی از خود نشان دادند. هرچند مردم در سختی خواهند بود اما چرخ اقتصاد با توسل به تبادلات تهاتری و استفاده از ارزهای بین المللی غیر دلاری، خواهد چرخید.

1397/08/25
18:48:47
5.0 / 5
5229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
فوری خرید