تكلیف پیمان تجاری آمریكا و چین یكسره شد؟

تكلیف پیمان تجاری آمریكا و چین یكسره شد؟

فوری خرید: آمریكا و چین روز جمعه فتیله جنگ تجاری را پایین كشیده و فاز اول توافق تجاری را اعلام نمودند كه تحت آن، برخی از تعرفه های آمریكا روی كالاهای چینی در قبال افزایش خرید بزرگ محصولات كشاورزی آمریكایی توسط چین كاهش می یابند.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، یك مقام مذاكره كننده آمریكایی اظهار داشت: پكن با واردات حداقل ۲۰۰ میلیارد دلار كالاها و خدمات آمریكایی در دو سال آینده علاوه بر میزان خریدی كه در سال ۲۰۱۷ داشته است، موافقت كرده است.

اگر این خرید انجام گیرد، بزرگترین افزایش صادرات آمریكا به چین خواهد بود. طبق آمار اداره تحلیل اقتصادی آمریكا، چین در سال ۲۰۱۷ قبل از این كه جنگ تجاری آغاز شود، به میزان ۱۳۰ میلیارد دلار كالا و ۵۶ میلیارد دلار خدمات از آمریكا خریداری كرد.

در مقابل آمریكا تعرفه ها روی كالاهای چینی را كه قرار بود روز یكشنبه اجرا شوند معلق خواهدنمود و سایر تعرفه ها را می كاهد. توافق ۸۶ صفحه ای مقرر است در هفته نخست ژانویه در واشنگتن توسط مذاكره كنندگان ارشد دو كشور امضا شود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا روز جمعه در توییتی اعلام نمود: با یك توافق فاز اول بسیار بزرگ با چین موافقت كرده ایم. مقامات در چین با خیلی از تغییرات ساختاری و خرید عظیم محصولات كشاورزی، انرژی، كالاهای تولیدی موافقت كرده اند.

ترامپ بعدا در كاخ سفید به خبرنگاران اظهار داشت كه تصور می كند خرید كالاهای كشاورزی از طرف چین به ۵۰ میلیارد دلار می رسد و وعده ای كه در اكتبر به كشاورزان آمریكایی داده بود را تكرار كرد.

در كنفرانس مطبوعاتی در پكن مقامات چینی اظهار كردند: دو طرف با متن پیمان موافقت كرده اند اما به جزئیات میزان خرید كالاهای آمریكا اشاره ای نكردند.

بازارهای آمریكایی در ماه های اخیر به شایعات و اخبار درز كرده پیرامون توافق تجاری واكنش نشان داده و نوسانی بودند اما واكنش روز جمعه آنها به این خبر آرام بود.

خبر توافق با چین همزمان با رای كمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریكا به متهم كردن ترامپ به سوء استفاده از اختیارات خود و مانع تراشی سر راه تحقیقات استیضاح اعلام گردید. همین طور این خبر به فاصله كوتاهی بعد از توافق با كنگره برای فراهم سازی زمینه تایید توافق تجاری جدید آمریكای شمالی اعلام شده است.

خرید كشاورزی چین

رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریكا در كاخ سفید به خبرنگاران اظهار داشت: پكن علاوه بر ۲۴ میلیارد دلار خریدی كه در سال ۲۰۱۷ داشت و مبنای این توافق محسوب می شود، متعهد شده است ۳۲ میلیارد دلار دیگر محصولات كشاورزی آمریكایی را در دو سال آینده معادل حدود ۱۶ میلیارد دلار در سال خریداری كند. به علاوه پكن اعلام نموده تلاش زیادی برای صرف پنج میلیارد دلار دیگر در سال خواهد داشت.

معاون وزیر كشاورزی چین روز جمعه اعلام نمود چین گندم، ذرت و برنج آمریكایی بیشتری خریداری خواهدنمود.

چین خریدار عمده ذرت، گندم یا برنج آمریكا در گذشته نبوده است با این وجود در سالهای اخیر سومین یا چهارمین خریدار بزرگ گندم بهاره آمریكا و از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ پنجمین خریدار بزرگ ذرت آمریكا بوده است.

سویا نیمی از خرید كشاورزی چین را در سال ۲۰۱۷ تشكیل داد اما تقاضا از آن زمین به سبب كاهش شمار دام كه ناشی از شیوع بیماری تب خوكی آفریقایی بوده، كمتر شده است.

مقامات پكن درباره رقم ۵۰ میلیارد دلاری كه ترامپ به آن اشاره نموده است، گفتند: جزئیات بعدا اعلام خواهند شد.

برخی از كشاورزان آمریكایی اعلام نمودند منتظر تحولات بیشتر خواهند شد.

لایتیزر اظهار داشت: چین همین طور موافقت كرده است كالاهای تولیدی، انرژی و خدمات آمریكایی بیشتری خریداری كند اما هیچ جزییاتی فراهم نكرد. وی اظهار داشت: این توافق شامل اهداف مشخص برای بخشهایی خواهد بود كه بعدا منتشر خواهند شد و اهداف مشخص برای كالاهای خاصی خواهد بود كه محرمانه باقی می مانند.

آمریكا موافقت كرده است تعرفه ها روی حدود واردات ۱۶۰ میلیارد دلار كالاهای ساخت چین شامل تلفن همراه، لپ تاپ و سایر محصولات مصرفی كه قرار بود از ۱۵ دسامبر اجرایی شود را معلق كند. دفتر نماینده تجاری آمریكا اعلام نمود تعرفه های فعلی روی ۱۲۰ میلیارد دلار كالاهای دیگر مانند اسپیكرهای هوشمند و هدفونهای بلوتوثی به ۷.۵ درصد كاهش پیدا خواهدنمود. اما تعرفه ۲۵ درصدی روی ۲۵۰ میلیارد دلار دیگر كالای چینی به قوت خود باقی خواهد ماند.

چین همین طور موافقت كرده است تعرفه های تلافی جویانه روی كالاهای آمریكایی شامل ذرت، گندم، خودرو و قطعات خودرو را كه قرار بود از ۱۵ دسامبر اجرایی شوند، معلق كند.

حمایت از مالكیت معنوی

ترامپ طرحهای بلندپروازانه ای برای باسازی روابط آمریكا با چین ترسیم كرده كه شامل رسیدگی به نتیجه تحقیقات ۲۰۱۸ دفتر نماینده تجاری آمریكا درباره شیوه های غیرمنصفانه، غیرمنطقی و مختل كننده بازار چین است.

حمایت گسترده ای از طرف دو حزب جمهوریخواه و دموكرات از تلاش ترامپ برای مسئول دانستن چین برای سالها جاسوسی اقتصادی، حملات سایبری، انتقال الزامی فناوری و دامپینگ كالاهای برخوردار از یارانه های دولتی وجود دارد.

اما توافق روز جمعه چندان به این اصلاحات نپرداخته است. ترامپ در توییتی نوشت: مذاكره كنندگان دو طرف دور جدید از مذاكرات با عنوان "فاز دوم" را بلافاصله آغاز خواهند كرد.

به گفته لایتیزر، توافق روز جمعه شامل تعهد ویژه روی مالكیت معنوی، انتقال فناوری، كشاورزی، خدمات مالی، ارز و مبادله خارجی است.

مقامات چینی اعلام نموده اند این توافق حمایت بیشتری برای شركت های خارجی در چین و شركت های چینی در آمریكا فراهم می آورد.

بر اساس گزارش رویترز، شركت های آمریكایی از كاهش تنشهای تجاری كه گام مثبتی به سمت حل مسائل مهم تجاری و سرمایه گذاری میان دو كشور است، استقبال كردند.

منبع:

1398/09/23
22:04:57
5.0 / 5
5027
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
فوری خرید