ركورد تولید برنج در تاریخ زده شد

ركورد تولید برنج در تاریخ زده شد

به گزارش فوری خرید سرپرست وزارت جهاد كشاورزی اظهار داشت: ركورد تولید برنج در طول تاریخ امسال زده شد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، عباس كشاورز در نشست خبری با اشاره به اینكه از جامعه كشاورزی به خصوص كشاورزان و در راس آنها گندم كاران صمیمانه تشكر می كنم، اظهار داشت: این قشر تلاش و وایثار بسیاری كردند و ما مدیون آنها هستیم و خواهشم این است كه كماكان به امر گندم بپردازند، برای اینكه گندم برای مصرف كننده و ساختار كشاورزی مهمست.

برنج امسال ركورد زد
وی افزود: كشور در سال زراعی گذشته با اتفاقات اقلیمی خاصی مواجه گردید و با وجود خسارتها اما به تولید هم كمك شد به صورتی كه رشد تولید نزدیك به ۵ درصد در ۶ ماهه اول سال بود و ركورد تولید برنج در طول تاریخ در امسال زده شد كه آن هم بخاطر فراوانی آب مخازن سدها بود.

شعار ما، تقویت جبهه تولید
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه باید جبهه تولید را هرچه می توانیم، تقویت نماییم، تصریح كرد: شعار من برای آینده كشاورزی كشور، چه باشم یا نباشم، این است كه رویكرد ما تقویت جبهه تولید با لحاظ چند رویكرد باشد. یكی از این رویكردها پایداری است. هیچ اقدامی كه به پایداری لطمه بزند نباید صورت گیرد. منابع، درآمد كشاورز و قیمت مناسب عرضه جزو ابعاد پایداری است. همین طور رویكرد دیگر در این فضا تقویت امنیت غذایی و ترویج توسعه فضای كسب وكار است كه باید با عنایت به محدودیت آب صورت گیرد.

آب عامل محدودكننده است
وی با تاكید بر اینكه كسی در كشاورزی كشور، فارغ از توجه به مساله آب نظریه پردازی نكند، اظهار داشت: آب عامل مهم و محدودكننده است و نباید برای پایداری سرزمین آب را یكجانبه به نفع خودمان ببینیم.

اقدامات مقطعی پاسخگو نیست
به گفته سرپرست وزارت جهادكشاورزی، حركت ما در حوزه كشاورزی باید بر طبق برنامه و مدل فرآیندی باشد و اقدامات مقطعی و موردی پاسخگو نیست. بخش كشاورزی بخش اقتصادی می باشد و برنامه اقتصادی می خواهد. اگر تصور بر این باشد كه بدون توجه به صادرات و زیربنا، قادر به انجام كاری هستیم اتفاقی نمی افتد.

امكان توسعه فضای كشاورزی صفر شده
وی خاطرنشان كرد: امكان توسعه فضای كشاورزی صفر شده است. باید همین سطح را حفظ نماییم. بدین سبب رویكرد، افزایش عملكرد و بهره وری با اولویت بهره وری آب است.

الگوی كشت در مرحله نهایی شدن است
كشاورز با اشاره به اینكه الگوی كشت در مراحل نهایی شدن است، اظهار نمود: مطالعات بسیاری در مدت ۴، ۵ سال در این حوزه شده است و طولی نخواهد كشید كه الگوی كشت را عرضه می نماییم. باید توجه خاصی به دیم كشور داشته باشیم. بر الگوی آن در چهار سال قبل كار شده است و ظرفیت خوبی در پهنه دیمزارهای كشور است.

حدود ۱۷۰درصد از اراضی آبی كشور در دیم است
وی افزود: دیمزارهای كشور بالغ بر ۶میلیون هكتار مساحت زیر كشت و حدود ۱۰میلیون هكتار مساحت دارد. ظرفیتی حدود ۱۷۰ درصد از اراضی آبی ما در دیم است كه ظرفیت فراموش شده ای بود ولی در حال انجام كارهایی هستیم. این نظریه متعلق به ایرانیان است و در سطح بیشتر از ۱۵۰هزار هكتار آزمونش را داده و هیچ نگرانی وجود ندارد. فضای جدیدی را برای كشور به ارمغان می آورد و از همه مهمتر اینكه آثار اقتصادی و اجتماعی برای تولیدكنندگان دیم دارد. در شرایط متعارف بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش و تنوع تولید دارد.

گلخانه ها آب را نجات می دهند
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه قطع به یقین خودكفایی گندم استمرار خواهد داشت، اظهار داشت: در چند محصول دیگر نیز باید به خوداتكایی برسیم. این محصولات نیز شامل دانه های روغنی، جو و پنبه است. همین طور بایستی به گلخانه ها نیز دقت نماییم. گلخانه ها هم آب را نجات می دهند و هم تولید را مكانیزه و صنعتی می كند و اینكه امكان صادرات خوبی را با استاندارد فراهم می كنند و از سویی اشتغال زا نیز هستند.

صیانت از جنگل خط قرمز است
كشاورز در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار داشت: قطع به یقین طرح صیانت از جنگل خط قرمز است. جنگل هایی كه مقرر است از آنها صیانت شود، خط قرمز بوده و به هیچ وجه نباید به آن ورود كرد تا آنها بازیابی شوند. از طرفی سوژه حفظ كاربری هم كماكان باید بعنوان خط قرمز باشد و با شدت بیشتری با آن برخورد شود.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی در ادامه خاطرنشان كرد: افزایش عملكرد باغات كلید توسعه است. بایستی به بهره وری بپردازیم. بهره وری یعنی هزینه كمتر و تولید بیشتر. راه توسعه، تقویت پس انداز فعالان اقتصادی در هر زمینه است. یعنی اگر بهره وری را در باغات بالا ببریم، درآمد باغدار بالا می رود، پس انداز می كند و می تواند باغ را توسعه دهد.

تقویت پروژه پرورش ماهی در قفس
وی همین طور به وضعیت شیلات كشور نیز اشاره نمود و اظهار داشت: در بعضی مواقع در شیلات خیلی ظرفیت نداشتیم اما ظرفیت های جدیدی بوجود آمده است. برای مثال پرورش ماهی در قفس، كه باید این پروژه را تقویت نماییم.
به گفته این مقام مسئول، در وزارت كشاورزی بحث محدودیتهای آب شاید ایجاب می كند كه به تولید گوشت سفید هم از نظر بهداشتی توجه بیشتری داشته باشیم. البته طی این سال ها مصرف گوشت مرغ افزایش پیدا كرده، یعنی اقداماتی در این حوزه انجام شده است.
وی در ادامه افزود: بایستی در امر آب و خاك اقدامات جدی و بایسته ای داشته باشیم. خدمتگزاران به كمك كشاورزان بایستی جلوی فرسایش را بگیرند هر چه ماده آلی خاك بالا برود صرفه جویی آب بیشتر و افزایش تولید نیز بیشتر خواهد شد. همین طور در فضای آب تمام هنر ما، مهندسین، شركت های دانش بنیان، استارتاپ ها و... این است كه در امر آبیاری به رابطه آب و خاك، اقلیم و گیاه بپردازیم، تا آبیاری با این اصل بهینه شود و اثرات آن مشاهده خواهد شد.

باید مدیریت ریسك و خشكسالی مستقر كنیم
به گفته این مقام مسئول، كشاورزی به دلیل شرایط اقلیمی لطمه های متنوعی دارد، با مدیریت بحران نمی توان تولید را مدیریت كرد و بایستی حتما مدیریت ریسك و خشكسالی مستقر نماییم.
كشاورز در بخش دیگری از صحبت هایش اظهار نمود: ما خیلی به تقاضا توجه نكردیم. تولید باید بر اساس تقاضا و كشاورزی قراردادی باشد. یكی از مشكلاتی كه در بخش كشاورزی می بینم این است كه كشاورز ا در این بخش بیشتر رایزنی می كنند در حالیكه این بخش نیاز به حضور متخصصین اقتصادی و بازرگانی دارد. اگر مشكلات تقاضا حل شود كشاورزان به آرامش و درآمد خواهند رسید.

جوانگرایی در وزارت كشاورزی
وی همین طور اذعان كرد: رویكرد من جوانگرایی و دادن اختیارات بیشتر به زنان است. باید فضا را برای نسل جدید آماده نماییم. ما هر چه بلد بودیم همین بوده و باید تلاش نماییم پایه های جدیدی بنا گذاشته شود.

بنای شكایت از هیچ رسانه ای را ندارم
او همین طور سفارش كرد هر كسی در كشاورزی نظری دارد باید آنرا بعنوان مشاور قبول نماییم. بنای ما به جذب مشاوره از همه نهادهای مدنی است. همین طور از فضای نقد نیز استقبال می نماییم. نقد به تصمیمات ما كمك می نماید. نقد بهتر است به سوژه باشد و بدین سبب دراین دوره بنای شكایت از هیچ رسانه ای را ندارم و خواهشم این است كه در نقد قضاوت نكنید.
كشاورز اظهار نمود: دولت نباید در بخش كشاورزی بزرگ شود، بلكه بایستی همه تصدی گری ها دست بخش خصوصی باشد، اما نباید رها شود. بایستی با تشكل ها، اصناف و اتحادیه ها در تصمیمات شریك شد.

نسبت به واردات نگران هستم
وی با اشاره به اینكه نسبت به واردات نگران هستم و واردات سركوب تولیدات داخلی است، اظهار داشت: بعنوان مسئول تولید نمی توانم در مقابل تصمیمات وارداتی یك تنه بایستم، برای اینكه كشور نیازهایی دارد. برای مثال در مواردی بیشتر از نیاز یك ساله كشور شكر یا برنج وارد كردیم كه این تولید داخلی را سركوب می كند. بدین سبب تشكل ها، انجمن ها و شهروندان باید مراقب كسب و كارشان باشند.

در بحث تكنولوژی نیازمند مبادله ایم
این مقام مسئول در وزارت جهاد كشاورزی با اشاره به اینكه بعضی از افراد واردات كالا را با تكنولوژی مخلوط می كنند، تصریح كرد: در ارتباط با تكنولوژی و دانش نیازمند مبادله هستیم. مجاز نیستیم تولیدكنندگان را از دسترسی به فناوری جدید كارآمد منع نماییم، برای اینكه دانش و تكنولوژی به تولیدات كمك می نماید. البته جایی كه با آن مبادله می نماییم باید مورد تعامل ما باشد.

تاكنون بذر یا محصول تراریخته ای در كشور كشت نشده است
وی همین طور به محصولات تراریخته نیز اشاره نمود و اظهار داشت: بیوتكنولوژی تنها تراریخته نیست. خیلی از داروهای مصرفی در كشور بیوتكنولوژی است. سوژه زیست فناوری دانشی است كه بشر در ۲۰ سال اخیر به آن رسیده است و بسیار وسیع است. زیست فناوری با تراریخته فرق دارد. تا این لحظه یك كیلوگرم بذر یا محصول تراریخته در اراضی كشور كشت نشده است. تراریخته هم قانونی دارد و هر كه بخواهد به آن عمل كند، باید از آن قانون تبعیت كند. هیچ واردات تراریخته نیز انجام نشده است.
كشاورز در پاسخ به این سؤال كه چه برنامه هایی برای حمایت ازفعالان كشاورزی دارید، اظهار نمود: اگر چیزی را قبول نماییم باید برای قبول آن، جایگاه تعریف نماییم كه در هر تصمیمی در هر سطحی این افراد را هم همتراز خودمان بعنوان یك رای بپذیریم و این نخستین گام است. برای مثال در نرخ گذاری گندم باید از بنیاد گندم كاران نظرسنجی كرد. همین طور بایستی آنها را در مذاكرات وارد كرد و از حضور آنها نیز در تنظیم بازار استفاده نمود. فرآیند تغییر رفتار كار سختی است، برای اینكه تابحال تنها دولت تصمیم می گرفت اما باید این را قبول كنند كه آنها در كنار ما باشند، حرف هایشان را بزنند و اختیار بازار به آنها داده شود. كشاورزی پكیج اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و سیاسی است و اگر می خواهیم به این پكیج برسیم، رویكردهای جدیدی را می طلبد.
وی در پاسخ به این سؤال كه واردات برخی محصولات كشاورزی به عراق ممنوع شده است و این مورد اثر منفی بر كشاورزان ما خواهد داشت؟ اظهار نمود: این تصمیم را دولت عراق تازه گرفته است و ما نمی دانیم كه از جایی وارد می نماید یا نه. استنباط شان این است كه تولیدات داخلی شان به كفایت رسیده است. البته ما این مورد را بررسی خواهیم كه ببینیم آیا از سایر كشورها تامین می كنند یا كالاهای دیگر را جایگزین كردند، اما درباب سایر كشورها نیز می توان اظهار داشت كه با این تفاهم نامه ای كه به اوراسیا ورود پیدا كرده ایم، فضای جدیدی ایجاد خواهد شد كه مشكلات تجارت حل و رونق خواهد داد. البته بایستی ضوابط آنها زودتر شناسایی شود اما اوراسیا فرصت جدیدی است و ظرفیت آن برای ما خوب است. حسنی كه دارد این است كه فصل تولید آنها با ما منطبق نیست است در حالیكه فصل تولید عراق با ما منطبق است.
سرپرست وزارت جهاد كشاورزی همین طور در پاسخ به پرسش دیگری در مورد برنامه این وزارتخانه درباب پشتیبانی از كاشت برنج اظهار داشت: سیاست های ما در مورد برنج كاملاً شفاف و حمایت ها نیز كاملاً مشخص است. در تولید برنج فراوانی بارندگی بهاره و پر شدن مخازن سدها موجب شد آب فراوان ایجاد شود و مسئولان هم برای كه در آن مناطق كشاورزان خسارت دیده بودند، كمك كردند و تسهیلاتی فراهم كردند و این اتفاق نیز در خوزستان بود، برای اینكه سدها پرآب شده بودند. بدین سبب مسئولان توانستد آب ها را در اختیار كشاورزان قرار دهند.
وی افزود: سیاست ما به دلیل پایین بودن بهره وری آب در تولید برنج با تكنولوژی های موجود، فقط پشتیبانی از برنج در گیلان و مازندران است. ما حمایت های مان را از نقاط دیگر قطع كردیم و مصوبات دولت هم در این حوزه جاری شد. برای افزایش تولید برنج در گیلان و مازندران طرح و برنامه خاصی را تعیین كردیم كه شامل استفاده از فناوری های نوین، تجهیز و نوسازی مزارع شالیزار، توسعه مكانیزاسیون، استفاده از بذر رونق اقلام پرمحصول است كه فكر می كنم با این اقدامات بتوانیم به ظرفیت خودكفایی برنج تا حدود ۷۰ درصد برسیم.
منبع:

1398/09/24
22:35:36
5.0 / 5
6001
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فوری خرید