در گزارش فوری خرید مطرح شد

چوب حراج به اموال دولتی زدن، مولدسازی نیست

چوب حراج به اموال دولتی زدن، مولدسازی نیست

به گزارش فوری خرید یك كارشناس اقتصادی با اشاره به اینكه مولدسازی یعنی روی یك دارایی مشخص یك طرح بهره برداری قرار داده شود، اظهار داشت: رسیدن به ۴۸ هزار میلیارد تومان مولدسازی دارایی ها دور از دسترس نیست.مجید شاكری در گفت و گو با خبرنگار مهر، درباره برنامه دولت برای مولدسازی دارایی های دولت كه در لایحه بودجه سال ۹۹ كل كشور ۴۸ هزارمیلیارد تومان درنظر گرفته شده است، تصریح كرد: در ارتباط با مولدسازی دارایی های دولت كه در لایحه بودجه سال ۹۹ پیشبینی شده است، خطایی هم از سمت منتقدین هم از سمت موافقین رخ می دهد؛ ابتدا باید در نظر بگیریم از ۴۸ هزار میلیارد تومانی كه برای مولدسازی در نظر گرفته شده است، ۸ هزار میلیارد تومان برای اوراق صكوك است و ۴۰ هزار میلیارد تومان برای فروش در نظر گرفته شده است.
این كارشناس اقتصادی اضافه كرد: از یك طرف ریسكی در خصوص انحراف مولدسازی به سمت «فروش خالی» وجود دارد و از سوی دیگر برخی افراد معتقدند كه مولدسازی كار بیهوده ای است.
وی افزود: این در شرایطی است كه برعكس آنچه كه در لایحه بودجه نوشته شده، مولدسازی به معنای فروش و انتشار اوراق صكوك نیست. مولدسازی یعنی روی یك دارایی مشخص یك طرح بهره برداری قرار داده شود؛ در واقع باید بخشی از دارایی با هدف تقویت بخش دیگر سبد به فروش برسد كه این مسئله در دارایی های منقول و سهام و … منعكس می شود.
شاكری اضافه كرد: همینطور برای مولدسازی اموال غیرمنقول باید روی بحث بهره برداری تمركز شود؛ بعنوان مثال روی یك زمین متعلق به دولت طرحی تعریف می نماییم كه روی این طرح، فروش انجام می شود تا بهره برداری حاصل شود.
این كارشناس اقتصادی اظهار داشت: به هر حال آنقدر لایحه گرد نوشته شده است كه مولدسازی هم می تواند چوب حراج زدن باشد و هم به این صورتی كه گفتم انجام گیرد.
وی با اشاره به اینكه رسیدن به ۵۰ هزار میلیارد تومان مولدسازی دور از دسترس نیست، تصریح كرد: برای حل مشكل و رفع ابهامات، باید ۳ پروژه مشخص زماندار توأم با جانمایی مشخص جغرافیایی و فیزیكی در قالب دارایی های مالی مشخص و بعنوان پیوست بودجه گذاشته شود.
شاكری تصریح كرد: در واقع باید مواد مربوط به مولدسازی را مستحضر به ۳ پروژه پیوست شده به بودجه نماییم. برای انجام این كار فرصت هم داریم تا كلیت را مشخص نماییم.
وی خاطرنشان كرد: آنچه در لایحه بودجه در مورد مولد سازی نوشته شده است، با فروش دارایی یكی نیست اما به هر حال این ریسك هم وجود دارد كه دولت با سواستفاده از این مورد چوب حراج به دارایی های خود بزند.

1398/10/07
09:39:34
5.0 / 5
5305
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , دولتی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
فوری خرید