یك فعال اقتصادی:

رشد نرخ ارز توان صادراتی را افزایش داد

رشد نرخ ارز توان صادراتی را افزایش داد

به گزارش فوری خرید عضو سابق اتاق بازرگانی ایران اعتقاد دارد در شرایطی كه قیمت ارز برای دورانی نسبتا طولانی ثابت مانده بود، افزایش نرخ ارز پارسال توان رقابت پذیری كالاهای صادراتی ایران را افزایش داد؛ هرچند در بلندمدت برای حفظ این بازار باید برنامه ریزی های جدیدی در دستور كار قرار گیرد.


جمشید عدالتیان شهریاری در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: تأثیر افزایش نرخ ارز بر تولید را می توان از دو منظر بررسی كرد. از یك سو افزایش نرخ ارز به بالا رفتن قیمت مواد اولیه و محدودیت دسترسی به این مواد منجر گردید كه بر تولیدكنندگان داخلی فشار وارد كرد. اگر به این هزینه، بالا رفتن هزینه تولید در بخش های دیگر همچون افزایش هزینه های جاری و حقوق نیروی انسانی را اضافه نماییم، تصویری از وضعیت این واحدها به دست می آید.
وی افزود: در سوی دیگر اما افزایش نرخ ارز، سبب شد تولیدكنندگانی كه كالاهایشان امكان صادرات داشت، فضای بهتری برای حضور در بازارهای جهانی پیدا كنند و میزان رقابت پذیری كالاهای ایران در بازارهای منطقه را افزایش داد.
به قول این فعال اقتصادی در ماه های گذشته، برخی كالاهای تولید ایران در كشورهای منطقه و همسایه توان رقابت پذیری بسیار بالایی پیدا كرده اند و ظرفیت تولیدی خویش را در بازارهای بین المللی عرضه نموده اند.
عدالتیان با اشاره به اینكه برای حفظ شرایط فعلی باید دیگر مشكلات تولید را برطرف كرد، توضیح داد: اهرم رقابت پذیری قیمتی یكی از اهرم هایی است كه می تواند شرایط كالاهای ایران در بازارهای منطقه را بهبود ببخشد اما از جانب دیگر ما باید این نفوذ در بازار را مستحكم نماییم.
وی تصریح كرد: بهبود كیفیت كالاهای ایرانی تا جایی كه آنها بتوانند در شرایط مختلف قیمتی با رقبای خارجی شان رقابت كنند یكی از این اصول مهم می باشد. از جانب دیگر افزایش سطرح فن آوری و گسترش ارزش افزوده كالاهای ایرانی هم برای دوام در بازار و پیشگیری از ورود دیگر كشورها به این عرصه اهمیت فراوانی دارد. در شرایطی كه درآمدهای نفتی محدود شده، تكیه بر صادرات غیرنفتی بهترین راهكار برای حفظ درآمدهای ارزی كشور است و در این راه مرتفع ساختن مشكلات داخلی و فعالیت با حداكثر ظرفیت اهمیت فراوانی دارد.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران روز گذشته (سه شنبه) اعلام نمود كه با وجود مشكلاتی كه گران شدن قیمت ارز برای اقتصاد ایران به وجود آورد، واقعی شدن این نرخ شرایط را برای صادرات غیرنفتی ایران بهبود بخشید.1398/10/11
11:58:00
5.0 / 5
5040
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
فوری خرید