هفت سال گذشت

از بورس ارز چه خبر؟

از بورس ارز چه خبر؟

به گزارش فوری خرید زمزمه های راه اندازی بورس ارز از حدود هفت سال پیش شروع شد و با اینكه مسؤلان در دوره های مختلف از طریق اندازی قریب الوقوع آن اطلاع داده بودند، هنوز این مورد محقق نشده و پرونده آن مسكوت مانده است. در این راستا قرار بود این بازار بین شبكه صرافی راه اندازی شود اما اینك مدیرعامل بورس كالا اعلام نموده كه فعلا خبری از آن نیست و تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، مرداد سال ۱۳۹۱ بود كه با دستور رئیس جمهور وقت و تصویب شورایعالی بورس، راه اندازی بورس ارز در دستور كار بانك مركزی و سازمان بورس قرار گرفت و به نخستین خبر رسانه های داخلی تبدیل شد. در آن زمان قیمت ارز هم به شدت در حال نوسان بود و دولت به دنبال راهكاری برای تعادل در قیمت ارز بود، اما در نهایت با مخالفت های پیاپی نمایندگان مجلس در سال ۱۳۹۲، پرونده این بورس بسته شد و اتاق مبادلات ارزی پیش مرگ راه اندازی بورس ارز شد.
دستورالعمل معاملات ارز توسط سازمان بورس طراحی و تصویب و امكان خرید و فروش ارز در بورس تهران فراهم گردید، اما این پیشنهاد عملی نشد و با راه اندازی مركز مبادلات ارزی پرونده بورس ارز مختومه اعلام گردید.
پس از بسته شدن پرونده بورس ارز، باردیگر زمزمه های راه اندازی نوع دیگری از این بازار همزمان با گشایش های سیاسی و ورود سرمایه گذاران خارجی امسال شنیده و مبحث راه اندازی این بورس توسط رئیس وقت سازمان بورس مطرح شد؛ به صورتی كه محمد فطانت از طریق اندازی شكل دیگری از این بورس به نام بورس آتی ارز اطلاع داد و اظهار داشت كه "با باز شدن فضای بورس و استقبالی كه سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار سرمایه دارند، انتظار می رود كه سرمایه گذاران خارجی بتوانند چشم انداز مثبتی به آینده نرخ ارز داشته باشند كه در این راستا نرم افزارهای مورد نیاز آماده و بسترهای لازم از راه راه اندازی بازار مشتقه ارزی فراهم شده است".
بازگشایی مجدد پرونده بورس ارز
با این وجود، این اتفاق در آن زمان رخ نداد تا اینكه در تیرماه سال قبل علی ربیعی - سخنگوی دولت - از تشكیل بازار ثانویه بورس ارز برای سهولت تبادلات مردم خبر داد. بعد از آن و در آبان همان سال، عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی - با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، از طریق اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی خبر داد و اعلام كرد كه این بازار مبتنی بر ساز و كار حراج، با هدف كشف قیمت ارز و تسهیل تامین نیازهای خدماتی و خرد مردم خواهد بود و با مشاركت بانك ها و صرافی های مجاز و نظارت و بازگردانی بانك مركزی در آینده نزدیك به صورت گام به گام و با تمركز بر معاملات نقدی راه اندازی خواهد شد. البته این پرونده از آن زمان تابحال حدودا مسكوت ماند و مسئولی درمورد آن اظهار نظر نكرد.
راه اندازی بورس ارز به كجا رسید؟
حالا در اینباره حامد سلطانی نژاد - مدیرعامل بورس كالا - درمورد راه اندازی بورس ارز به ایسنا اظهار داشت: بحث راه اندازی بورس ارز در سال های قبل مطرح بود، از جانب دیگر بحث راه اندازی بازار مشتقه ارز هم عنوان شد كه از سال های قبل توسط بورس كالا هم پیگیری می شد. از آنجاكه سیاست گذار اصلی بازار ارز بانك مركزی است، سیاست بانك مركزی این بود كه در آن زمان به سمت بازار مشتقه حركت نكند و اگر مقرر است بازاری راه اندازی شود با ملاحظات بانك مركزی راه اندازی شود.
وی با اشاره به اینكه شورایعالی بورس مجوز راه اندازی بازار مشتقه ارزی را در سال ۱۳۹۵ مشروط به رفع ابهامات بانك مركزی صادر كرد، افزود: مهم نبود جای این بورس در كدام قسمت بازار سرمایه باشد اما بورس كالا به لحاظ فنی در آن زمان ابراز آمادگی كرد. بعد از آنكه تلاطمات ارزی سال ۱۳۹۷ صورت گرفت برنامه راه اندازی بورس ارز تغییر نمود و بانك مركزی هم تصمیم گرفت بازار رسمی ارز را راه اندازی كند كه در این راستا شركت مدیریت بازار متشكل معاملات ارز ایران بوجود آمد.
مدیرعامل بورس كالا اظهار داشت: قرار بود این بازار بین شبكه صرافی راه اندازی شود. مبنا هم معاملات نقد است و مبنای مشتقه را شاید در آینده در دستور كار داشته باشند. در واقع شبكه بازار نقدی بین صرافی ها انجام می شود. یعنی اگر فردی بخواهد ارز خویش را بفروشد، سراغ یك صراف می رود و صرافی كه به نیابت از فرد ارز را در سیستم قرار می دهد، می فروشد و پول را پرداخت می كند.1398/10/13
19:33:43
5.0 / 5
5319
تگهای خبر: بازار , بورس , بورس كالا , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فوری خرید