سازمان امور مالیاتی به فوری خرید خبر داد

افزایش 28 درصدی مالیات بر فروش سیگار

افزایش 28 درصدی مالیات بر فروش سیگار

فوری خرید: بگفته رئیس مركز برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی، در بودجه سال آینده مالیات بر فروش سیگار ۲۸ درصد نسبت به امسال افزایش یافته است.


احمد زمانی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است درآمدهای حاصل از صدور مجوز توزیع دخانیات و حق انحصار دریافتی بابت واردات و تولید محصولات دخانی طی سال ۱۳۹۸ را به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور واریز نماید كه بر این اساس درآمد این وزارتخانه بابت حقوق انحصار و صدور مجوز توزیع محصولات دخانی در سال ۱۳۹۸ معادل یك میلیون ریال تعیین شده و در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ هم همین رقم پیشبینی شده است.

افزایش ۳۳ درصدی درآمد حاصل از مالیات بر مصرف سیگار
وی درباره میزان درآمد حاصل از مالیات بر مصرف سیگار، اظهار داشت: طبق ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه، درآمد حاصل از مالیات بر مصرف سیگار، معادل، ۱۵ میلیون ریال تعیین شده و این رقم در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به میزان ۲۰ میلیون و ۱۴ هزار و ۵۰۰ ریال پیشبینی شده است.
به قول این مقام مسئول، عملكرد سال جاری در مورد مالیات بر مصرف سیگار به میزان ۱۶ میلیون و ۵۰۰ میلیون ریال (معادل ۱۱۰ درصد) بوده است.
زمانی اضافه كرد: برپایه ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه، ۱۰۰ درصد درآمدهای حاصل از مالیات سیگار، طی ردیف هایی كه در بودجه های سنواتی مشخص می شود در جهت كاهش مصرف دخانیات، پیشگیری و درمان بیماری های ناشی از آن، بازتوانی و درمان عوارض حاصل از مصرف آن و توسعه ورزش در اختیار وزارتخانه های ورزش و جوانان، آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی قرار می گیرد.
وی افزود: مبلغ اعتبارات برای وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۹۸ به میزان ۸۹ میلیون ریال و مبلغ برآوردی سال آینده برای این وزارتخانه معادل دو میلیون و ۹۰۳ هزار و ۹۱۰ ریال است. این ارقام برای وزارت بهداشت به ترتیب سه میلیون و ۲۲۴ هزار و ۶۸۰ ریال و پنج میلیون و ۵۳۲ هزار و ۲۶۳ ریال است.
به قول رئیس مركز برنامه ریزی سازمان امور مالیاتی، اعتبارات هزینه ای و تملك دارایی های سرمایه ای وزارت ورزش و جوانان برای سال ۹۸ به ترتیب یك میلیون و ۵۴۰ هزار و ۴۸۰ ریال و ۲۵۱ میلیون و ۱۰ هزار ریال تعیین شده و برای سال ۹۹ به ترتیب دو میلیون و ۸۱۲ هزار و ۱۰۷ میلیون و ۷۴۸ هزار ریال برآورد شده است.

افزایش ۲۸ درصدی مالیات بر فروش سیگار
وی خاطرنشان كرد: مالیات بر فروش سیگار مبحث قانون مالیات بر ارزش افزوده، در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ به میزان شش میلیون و ۳۱۳ هزار و ۱۳۱ ریال تعیین شده كه عملكرد سال جاری در این خصوص شش میلیون و ۵۶۲ هزار و ۵۰۰ ریال ( ۱۰۵ درصد) برآورد می شود. همچنین، در لایحه بودجه ۹۹ معادل هشت میلیون و ۸۷ هزار و ۱۳۱ ریال برای مالیات بر فروش سیگار درنظر گرفته شده است.
زمانی اظهار نمود: از آغاز سال ۱۳۹۷ به قیمت خرده فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ۷۵ ریال، تولید مشترك ۱۵۰ ریال، تولید داخل با نشان بین المللی۲۵۰ ریال و هر نخ سیگار وارداتی ۶۰۰ ریال بعنوان عوارض اضافه می شود.
به قول این مقام مسئول، وزارت امور اقتصادی و دارایی مكلف است مبالغ ذكر شده را از تولیدكنندگان و واردكنندگان دریافت و به حساب درآمد عمومی واریز نماید. البته، درآمدهای حاصل از این بند در قانون بودجه سال ۱۳۹۸ معادل هفت میلیون ریال است.
وی با اشاره به اینكه بر مبنای قانون بودجه سال ۱۳۹۸، درآمد حاصل از اجرای این بند بعد از واریز به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری كل كشور، در اختیار وزارتخانه های ورزش و جوانان به میزان ۵۰ درصد و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی معادل ۵۰ درصد قرار می گیرد، خاطرنشان كرد: بنابراین، اعتبارات هزینه ای برای وزارتخانه های مذكور در سال ۱۳۹۸ به میزان ۷۱ میلیون و ۷۵۰ هزار ریال و تملك دارایی های سرمایه ای ۵۳ میلیون و ۵۴۰ هزار ریال است.
زمانی در انتها تصریح كرد: این ارقام در بودجه سال ۱۳۹۹، به ترتیب مبلغ ۹۰ میلیون و ۹۴۹ هزار ریال و ۶۷ میلیون و ۸۶۷ هزار ریال پیشبینی شده است.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، جدوال زیر مالیات و عوارض سیگار و تنوع دخانیات را در لایحه بودجه سال ۹۸ و ۹۹ نشان می دهند كه برپایه آن، طبق قانون انحصار دخانیات در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹، معادل ۱ میلیون ریال و طبق ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ با ترتیب ۱۵ میلیون ریال و ۲۰ میلیون و ۱۴ هزار و ۵۰۰ ریال، مالیات و عوارض برای سیگار و محصولات دخانی درنظر گرفته است.
علاوه بر این، برپایه بند (ب) ماده (۶۹) قانون الحاق (۲) در لایحه بودجه سال ۹۸ و ۹۹ به ترتیب هفت میلیون ریال و ۱۲ میلیون و ۵۵۰ هزار ریال و طبق قانون مالیات بر ارزش افزوده به ترتیب معادل شش میلیون و ۳۱۳ هزار و ۱۳۱ ریال و هشت میلیون و ۸۷ هزار و ۱۳۱ ریال مالیات و عوارض برای سیگار و محصولات دخانی در لایحه بودجه سال ۹۸ و ۹۹ درنظر گرفته است.
گفتنی است كه در مجموع معادل ۲۹ میلیون و ۳۱۳ هزار و ۱۳۱ ریال مالیات و عوارض در بودجه سال ۱۳۹۸ و به میزان ۴۱ میلیون و ۶۵۱ هزار و ۶۳۱ ریال مالیات و عوارض برای سیگار و محصولات دخانی در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ تعیین شده است.

مالیات و عوارض سیگار و محصولات دخانی در سال ۱۳۹۸
ردیف بودجه
مستندات قانونی

مبلغ (میلیون ریال)
۱۳۰۴۲۱ قانون انحصار دخانیات
۱.۰۰۰.۰۰۰

۱۱۰۵۱۵
ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه
۱۵.۰۰۰.۰۰۰

۱۶۰۱۹۰

بند (ب) ماده (۶۹) قانون الحاق (۲)

۷.۰۰۰.۰۰۰

۱۱۰۵۰۶

قانون مالیات بر ارزش افزوده
۶.۳۱۳.۱۳۱

مالیات و عوارض سیگار و محصولات دخانی در سال ۱۳۹۹
ردیف بودجه مستندات قانونی مبلغ (میلیون ریال) ۱۳۰۴۲۱ قانون انحصار دخانیات ۱.۰۰۰.۰۰۰
۱۱۰۵۱۵ ماده ۷۳ قانون برنامه ششم توسعه ۲۰.۰۱۴.۵۰۰
۱۶۰۱۹۰ بند (ب) ماده (۶۹) قانون الحاق (۲) ۱۲.۵۵۰.۰۰۰
۱۱۰۵۰۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده
۸.۰۸۷.۱۳۱
منبع:

1398/10/14
13:32:13
5.0 / 5
4972
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , حقوق , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
فوری خرید