گزارش فوری خرید

خیز باردیگر قیمت، وام جدید مسكن را خنثی كرد

خیز باردیگر قیمت، وام جدید مسكن را خنثی كرد

فوری خرید: در صورتیكه پرداخت تسهیلات مسكن با سقف های جدید هنوز روند اجرایی به خود نگرفته، بازار مسكن با شوك افزایش قیمت، به استقبال وام 240 میلیون تومانی رفت.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، در صورتیكه این روزها اتفاقات گوناگون در حوزه های سیاست داخلی و خارجی، فضای اقتصادی كشور را تحت تأثیر خود قرار داده، اما بازار مسكن كه در چند ماه گذشته تلاطم های سال ۹۷ را پشت سر گذاشته و به آرامش رسیده بود، در فضای هیجانی این روزها بار دیگر گرفتار نوسان در قیمت شده و با افزایشی حدوداً ۱۰ تا ۱۵ درصدی، عقب نشینی خریداران واقعی را به دنبال داشته است.
توقف روند ۶ ماهه نزولی قیمت مسكن در ابتدای زمستان
افزایش باردیگر قیمت در حالی است كه از تیر ماه امسال طبق گزارش های اعلامی دو مرجع بازار مسكن، قیمت ها روند نزولی به خود گرفته بود؛ هر چند كه آذر ماه بار دیگر میانگین قیمت مسكن در تهران به كانال ۱۳ میلیون تومان در هر متر مربع بازگشته بود؛ اما به زعم خیلی از كارشناسان، افزایش بیش از اندازه تصور قیمت مسكن در منطقه یك تهران سبب این افزایش شده بود؛ وگرنه در سایر مناطق قیمت ها عمدتاً یا بدون تغییر یا نزولی بود.
حساب منطقه یك از تهران جداست
منطقه یك نیز به سبب آنكه بازار خرید و فروش واحدهای مسكونی لوكس در اختیار سفته بازان قرار دارد و میزان خرید مصرفی مسكن در این منطقه كمتر از سایر مناطق پایتخت است، پس اساساً نوع بازار در این منطقه را باید با سایر مناطق تهران متفاوت دانست؛ به شكلی كه برخی كارشناسان معتقدند باید قیمت های مسكن در منطقه یك را از بازار مسكن پایتخت در گزارش آماری ماهانه كه دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی و همین طور بانك مركزی ارائه می دهند، جدا كرد.
پیش بینی های كارشناسان به سنگ خورد
بر اساس همین روند باثبات قیمت مسكن در ماه های اخیر و همین طور روند رشد سریع و هیجانی قیمت ها در بازار سرمایه و بازدهی بالای سرمایه گذاری در این بازار بود كه در همایشی كه آذر ماه برگزار شده بود، كارشناسان اقتصادی متفق القول از سودده نبود بازار مسكن تهران و سایر بازارهای موازی غیر از بازار سرمایه (بورس) برای سرمایه گذاران آگاهی داده و خواهان سرمایه گذاری در بازار سهام شده بودند.
در حالی كه بسیاری منتظر بودند تا این پیش بینی كارشناسان اقتصادی درباب بازار مسكن تا آخر سال جاری ادامه دار باشد، اما بر خلاف این پیش بینی ها، بازار مسكن از حدود یكماه قبل بار دیگر روند صعودی در پیش گرفت و سبب شد تا افزایش سقف تسهیلات مسكن كه از شروع دی ماه به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و عملاً اجرای آن تا اواخر ماه جاری به طول انجامید، اثر خودرا از دست بدهد.
یك مقام مسئول: افزایش تسهیلات مسكن با تورم مسكن رابطه منطقی ندارد!
جالب آنكه ابوالقاسم رحیمی اناركی مدیرعامل بانك مسكن در نشست خبری نیمه دی ماه امسال كه درباب تشریح روند تسهیلات جدید مسكن برگزار شد، در پاسخ به پرسشی درباب اینكه آیا افزایش سقف تسهیلات مسكن، به ایجاد تورم در بازار مسكن منجر خواهد شد یا نه؟، اظهار داشت: تسهیلات مسكن از سال ۸۹ تا ۹۴ ثابت بود این در حالیست كه بیشترین میزان افزایش قیمت مسكن را در فاصله سال های ۸۹ تا ۹۱ شاهد بودیم؛ بدین سبب نمی توان ارتباط منطقی میان افزایش سقف تسهیلات مسكن با تورم این بخش برقرار كرد.
این اظهار نظر مدیرعامل بانك مسكن نتوانست چندان دوام بیاورد و افزایش نه چندان زیاد سقف تسهیلات مسكن در یك ماه اخیر، با افزایش قیمت ها در بازار مسكن روبه رو شد. هر چند كه حتی اگر قیمت ها هم افزایش نمی یافت، باز هم با سقف های جدید تسهیلات مسكن در عمل خانوارها نمی توانستند واحد مسكونی مناسبی خریداری كنند؛ چونكه میزان پوشش دهی این تسهیلات در مقایسه با نرخ های بازار از ارزش حداقلی برخوردارست.
منطقه ۵؛ افزایش قیمت مسكن تا ۱۵ درصد
در حالی كه قیمت مسكن نوساز در شهرك نفت تهران در منطقه ۵ پایتخت به متری ۲۲ میلیون تومان رسیده كه برمبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن، میانگین قیمت در این منطقه در آذر ماه، ۱۵.۸ میلیون تومان در هر متر مربع بود؛ همین طور در این محله، واحدهای بالای ۱۵ سال ساخت نیز به بیشتر از ۱۷.۵ میلیون تومان در هر متر مربع افزایش یافته كه باز هم از متوسط قیمت مسكن این منطقه در آذرماه بالاتر است. بگفته یك مشاور املاك مستقر در منطقه ۵، در محله بهنام نیز واحد ۷ سال ساخت تا متری ۲۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود كه واحد مشابه در آبان ماه امسال متری ۱۸.۵ میلیون تومان قیمت گذاری شده بود؛ اما هم اكنون واحدهای بالای ۱۰ سال ساخت در این محله با قیمت متری ۱۸ میلیون تومان عرضه می شوند.
منطقه ۱۴؛ افزایش ۱ میلیون تومانی نوسازها
یك مشاور املاك مستقر در منطقه ۱۴ نیز به خبرنگار مهر اظهار داشت: واحد مسكونی تا ۵ سال ساخت در محله ابوذر كه در تابستان امسال متری ۱۲.۵ میلیون تومان معامله می شد، هم اكنون بین ۱۴.۵ تا ۱۵ میلیون تومان از طرف مالكان فایل می شود كه علت این افزایش قیمت ها معلوم نیست. بگفته وی، قدرت خرید افرادی كه مایل به سكونت در این منطقه هستند، چندان بالا نیست؛ با این وجود در یكی دو ماه اخیر تعداد فایل هایی كه مالكان قیمت میلیاردی برای فروش واحدهای خود پیشنهاد می دهند، افزایش نسبتاً زیادی داشته است. بااینكه متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در منطقه ۱۴ در آذر ماه، ۹.۹ میلیون تومان از طرف دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن برآورد شده بود، ولی در محله ائمه اطهار منطقه ۱۴، واحد مسكونی ۱۳ سال ساخت با قیمت متری ۱۱ میلیون تومان برای فروش فایل شده است؛ واحدی كه بگفته یك مشاور املاك، ۲ ماه قبل مالك آن، متری ۹.۵ میلیون تومان برای فروش پیشنهاد داده بود.
منطقه ۱۸؛ تقریباً بدون افزایش قیمت در واحدهای غیرنوساز
در منطقه ۱۸ نیز بااینكه میزان افزایش قیمت ها محدود بوده و عمدتاً به واحدهای نوساز اختصاص دارد، اما در صورتیكه واحد مسكونی نوساز در ابتدای آذر ماه در محله شهرك ولی عصر متری ۶.۶ میلیون تومان بود، اما روز گذشته مشاوران املاك این منطقه مترین ۷.۵ میلیون تومان واحدهای نوساز در این محله را فایل كرده اند؛ دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن متوسط قیمت هر متر واحد مسكونی در منطقه ۱۸ را ۶.۳ میلیون تومان برای آذرماه محاسبه كرده بود.
تحقق رؤیای خرید مسكن زیر ۱ میلیارد تومانی در منطقه ۷
مناطق مركزی پایتخت نیز همچون مناطقی است كه با افزایش اندك روبه رو بوده و همچنان می توان امیدوار به یافتن واحدهای مسكونی ۱۵ تا ۲۰ سال ساخت با قیمت های زیر ۱ میلیارد تومان در محدوده متراژی ۶۰ تا ۸۵ متری در منطقه ۷ و محله هفت تیر بود. هرچند كه این واحدها عموماً در نیمه جنوبی محله هفت تیر یافت می شود و در محلات شمالی میدان هفت تیر واحد مسكونی زیر یك میلیارد تومان تقریباً نایاب شده است. بگفته یك مشاور املاك در خیابان مفتح جنوبی، واحد مسكونی ۸۵ متری ۱۷ سال ساخت را می توان متری ۱۰ میلیون تومان در این محله خریداری كرد كه نسبت به ماه های گذشته تقریباً بدون تغییر بوده یا افزایش اندكی داشته است؛ اما در محله مفتح شمالی قیمت ها با رشدی تا ۲ میلیون تومان در هر متر روبه رو بوده است.


منبع:

1398/11/01
21:43:03
5.0 / 5
5447
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید