معاون اقتصادی رئیس جمهور:

اقتصاد ایران حتما باید با بازار مالی جهان ارتباط داشته باشد

اقتصاد ایران حتما باید با بازار مالی جهان ارتباط داشته باشد

به گزارش فوری خرید معاون اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به اینكه اقتصاد ایران اگر بخواهد به ظرفیت خود برسد حتما باید با بازار مالی جهان ارتباط داشته باشد، اظهار داشت: مدلول اقتصاد مقاومتی اقتصاد منزوی مدنظر بدخواهان نیست.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، محمد نهاوندیان در همایش پشتیبانی از تولید ملی كه با حضور مسئولان دولتی و مدیران بنگاه های برتر اقتصادی كه امروز سه شنبه هشتم بهمن ماه در سالن همایش های صداوسیما برگزار شد، گفت: تولید، پرچم مقاومت و عزت این ملت را برافراشته است. این كار بسیار مهم در پشتیبانی از تولید ملی كه در این همایش با نگاه همگرایانه صورت گرفته را شاكر هستیم. یك زمانی در كارخانه ها موضع گیری ها مبتنی بر تضاد و تعارض بود، كارگر و صاحب كارخانه، مالك و مستأجر و بعضی ها كارگران را در مقابل مدیر تحریك می كردند و تصور بر این بود كه رشد از تعارض بر می خیزد در صورتیكه رشد از تعاون و تعامل و همگرایی به وجود می آید.
رئیس مؤسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی افزود: وقتی كه سرمایه گذار، تولیدكننده و مصرف كننده دست به دست هم دهند شاهد رشد خواهیم بود. در فضای اقتصادی پیشنهادهایی كه می بینیم معمولاً مشتركات زیاد دارد. با وجود اختلافات در گفتمان اقتصادی شاهد همگرایی هستیم. ما برای عدالت اجتماعی نیاز به رشد تولید ملی داریم. اگر بخواهیم امنیت شغلی ایجاد نماییم، باید صندوق های سرمایه گذاری مان رشد كنند، باید همگرایی را بیشتر نماییم و امروزه در جامعه اقتصادی یك حركت مثبت و رو به سمت همگرایی را شاهد می باشیم.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری با تاكید بر پشتیبانی از رشد تولید ملی اظهار داشت: اگر ما از رشد، تولید ملی می خواهیم حمایت نماییم باید نیروی كار، سرمایه، مدیریت، بازار و تكنولوژی را در نظر بگیریم. نیروی كار باید احساس امنیت شغلی كند. درباب نحوه رسیدگی حقوقی به مرافعات اقتصادی اگر قاعده مندی مستمر و قابل اتكا باشد، به سرمایه گذاری بیشتر كمك می نماید.
نهاوندیان با اشاره به تحریم بعنوان یكی از مسائل اقتصادی كشور گفت: جواب ما به تحریم حداكثری باید همبستگی حداكثری در صحنه تولید باشد. برای عبور از این مرحله باید همبستگی داشته باشیم. باید نقشه دشمن را بشناسیم و بازی او را به هم بزنیم.
وی با اشاره به اینكه تحریم گر به دنبال این است كه ریسك در اقتصاد ایران بالا برود و تولید در ایران گران شود، اظهار داشت: ما باید ریسك را در اقتصاد ایران پایین آوریم. ما باید هزینه تولید در ایران را پایین آوریم. اقتصاد ما امروز به كاهش ریسك و بالا بردن امنیت نیاز دارد. ریسك زمانی پایین می آید كه ثبات برقرار شود.
وی اضافه كرد: در اقتصاد زمانی ریسك پایین می آید كه پیش بینی پذیری و آرامش بالا برود. فهم این معنا كه باطل السحر تحریم، پایین آوردن ریسك و افزایش سرمایه پذیری در اقتصاد است، بسیار مهم می باشد.
وی در ادامه به مؤلفه های تولید، نیروی كار، سرمایه، فناوری، مدیریت و بازار اشاره نمود و گفت: نیروی كار باید احساس امنیت شغلی كند. روزی باید احساس پیروزی نماییم كه نیروی متخصص بجای رفتن از ایران احساس كند كه ایران جای كافی برای رشد دارد.
اقتصاد مقاومتی به معنای منزوی شدن در اقتصاد جهانی نیست
نهاوندیان اظهار نمود: اقتصاد ایران اگر بخواهد به ظرفیت خود برسد حتما باید با بازار مالی جهانی ارتباط داشته باشد. می توان از شركتهای داخلی كه به نحوی با سرمایه گذاران خارجی ارتباط دارند استفاده نمود. ما باید این قضیه را بعنوان یك هدف ملی قرار دهیم. مدلول اقتصاد مقاومتی آن اقتصاد منزوی نیست كه بدخواهان ما می خواهند. اقتصاد مقاومتی هم درون زا و هم برون گرا است و این حق اقتصاد ایران است كه در اقتصاد جهانی حضور داشته باشد. حضور ایران در مجامع بین المللی هم برای خود ما و هم برای نسل آینده و هم برای اصلاح ترتیبات و رویه ها در روابط اقتصادی می تواند مثبت و مؤثر باشد.
رئیس مؤسسه عالی مدیریت و برنامه ریزی در ادامه اضافه كرد: از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ توفیق بزرگی را در ایران شاهد بودیم كه دستیابی همزمان به تورم یك رقمی و رشد اقتصادی بالا بود اما در طولانی مدت مشكلات ریشه ای داشته ایم كه مربوط به نظام بانكی ما بود. اخیراً برای حل مشكل جدی سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، طرح گام توسط بانك ها اجرایی شده كه طرح خوبی است اما باید با اقدامات اصلاح ساختاری دنبال شود. برای اصلاح ساختاری هم نیاز به وحدت و حمایت ملی است كه بر مقاومت در مقابل تغییر فائق بیاییم.
وی اضافه كرد: در كنار امنیت اقتصادی مبارزه با فساد بسیار مهم می باشد. مبارزه با فساد فقط یك امر قضائی نیست، فقط امر سیاسی و اجتماعی نیست، بلكه یك امر اقتصادی نیز هست. لازمه پیشرفت تولید، مبارزه با فساد است. این مقابله باید به صورت سیستماتیك و قاعده مند باشد. فساد هزینه اقتصاد را بالا می برد. كار اصلی، اصلاح ساختارهای رانت زا و ریشه هاست. ریشه های فساد در مكانیسم های تخصیص منابع است كه باید خشكانده شود. مقابله با فساد، اصلاح ساختاری، هم درایت، هم شجاعت و هم وحدت می خواهد.
نهاوندیان از بازار بعنوان یكی دیگر از مؤلفه های رشد و تولید ملی ذكر كرد و گفت: عامل حفظ و رشد تولید ملی، بازار است، مگر می شود بازار نداشت، دو سال پیش برخی تولیدات ما متراكم شده بود و نمی توانستند بفروشند. پتانسیل تولید در اقتصاد ایران بیشتر از ظرفیت داخلی است، نگاه انزوایی جز به كاهش تولید نمی انجامد. همین آسیبی كه سیاست های اقتصادی آمریكا به تولید و تجارت جهانی زده است، واسطه حاصل نگاه كاخ سفید است كه نگاه انزوا گرایانه ای است. با حضور ترامپ در هیأت حاكمه آمریكا رشد اقتصاد جهانی از ۶.۳ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۹/۲ درصد در سال ۲۰۱۹ كاهش یافته و نرخ رشد تجارت جهانی نیز از ۷.۳ درصددر سال ۲۰۱۸ به ۱ درصد در سال ۲۰۱۹ كاهش یافته است.
وی اضافه كرد: هم در اقتصاد جهانی و هم در تاریخ اقتصادی ایران، موتور تجارت، تولید را جوشان نگه داشته است نباید دور خودمان دیوار بكشیم، چونكه حضور ایران در بازارهای جهانی حق ایران است. حضور در بازارهای جهانی موتور محرك اقتصاد است. كشور ایران بدور از اینها نمی تواند باشد.
وی در ادامه سخنان خود به فناوری های دگرگون كننده نوین اشاره نمود و اظهار داشت: نرخ رشد در این عرصه ها بسیار بالاتر از متوسط بخش سنتی اقتصاد بوده است و شركت های جدیدی كه در تجارت و خدمات الكترونیكی و بكارگیری ICT در صنایع مختلف به وجود آمده اند، گوی سبقت را از دیگران ربوده اند.
نهاوندیان در ادامه به استفاده بین المللی از رمزارزها و رشد آنها و مصوبه اخیر دولت در بكارگیری آنها در مبادلات برون مرزی اشاره نمود و اظهار داشت: بایستی تولید، مبادله و قاعده مندی رمزارزها رشد پیدا كند. نیاز داریم به جمع جوان و صاحب ابتكار در این عرصه تربیت نماییم.
وی به اهمیت مقوله مدیریت بعنوان اجتماع مؤلفه های تولید اشاره نمود و اظهار داشت: بدنه اصلی مدیریت سالم اقتصادی كشور نیاز به حمایت اجتماعی دارد. رمز اساسی در رشد اقتصادی ایران، همبستگی و همگرایی است و رویكرد واگرا و تفرقه افكنانه سم مهلك برای اقتصاد است.
وی با اشاره به اینكه پاسخ توطئه های تحریمی و تضعیفی، روحیه همگرایی و تقویت است، گفت: به همان اندازه كه تضعیف نیروهای مسلح ضربه به قوت ملی است، ضربه به وزارت خارجه، صادركنندگان و فعالان اقتصادی هم ضربه به قوت ملی است. ما باید به انسجام داخلی خود بیفزاییم و نگذاریم بدخواهان در آمریكا و اسرائیل از جامعه جهانی یارگیری كنند. آنها عدم حضور ما را می خواهند و ما باید حقانیت ایران و صداقت جامعه اقتصادی ایران را در مناسبات بین الملل نشان دهیم.
وی با تاكید بر اهمیت دیپلماسی اقتصادی در این راه گفت: هر تاجر ایرانی باید خودش را سفیر جمهوری اسلامی ایران بداند و اگر در جایی دری را می بندند ما باید در دیگری را باز نماییم و اگر كسی مانعی ایجاد كرد مانع را از سد راه برداریم. امروز روز تحرك بین المللی فعالان اقتصادی و مسئولان اقتصادی ما است.
معاون اقتصادی رئیس جمهور اضافه كرد: اقتصاد ایران، ثابت كرده است كه پتانسیل رشد و ثبات دارد. متأسفانه یك روند نزولی از سال ۸۶ در تولید سرانه ملی و نرخ رشد تشكیل سرمایه به وجود آمده بود ولی امید مردم و اقدام دولت موجب شد كه در سال ۹۳ و ۹۵ شاهد مثبت شدن روند باشیم. اما بعد از رویدادهای دی ۹۶ و خروج ترامپ از برجام، شاهد شوك در اقتصاد بازار ارز و سطح عمومی قیمت ها بودیم، خوشبختانه باز در چند ماه اخیر بازگشت به ریل ثبات و رشد را می بینیم. در پاییز ۱۳۹۸ نسبت به پاییز ۱۳۹۷ رشد تولید صنعتی ۲.۹ و رشد فروش صنعتی ۱۸ درصد و رشد تولید كشاورزی ۷.۶ درصد رشد داشته ایم. در آذر ۱۳۹۸ از ۱۵ رشته فعالیت صنعتی در بورس، ۱۴ رشته افزایش در تولید و ۱۳ رشته افزایش در فروش را نشان داد.
وی درانتها با تاكید مجدد بر دو عامل تقویت انسجام و مشاركت درونی و حضور عزتمندانه جهانی گفت: باید از قوّت ملی حراست نماییم. هیچ كس حق ندارد ناآرامی و تلاطم و نگرانی به جامعه و آینده تزریق كند، همه در یك كشتی نشسته ایم. از هر ابزاری باید برای بهبود و امید به آینده استفاده نمائیم و نگذاریم سیاست های انزواگرایانه دشمنان بر ما تحمیل شود.


منبع:

1398/11/08
20:42:41
5.0 / 5
5032
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید