رئیس سازمان امور عشایر خبر داد:

تخصیص 62 میلیارد تومان یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر

تخصیص 62 میلیارد تومان یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر

فوری خرید: رئیس سازمان امور عشایر از تخصیص حدود 62 میلیارد تومان بابت یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر آگاهی داد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، كرمعلی قندالی در جمع خبرنگاران اظهار نمود: جمعیت عشایر كشور برمبنای آخرین سرشماری حدود یك میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و ۲۱۳ هزار خانوار است. حدود ۲۴ میلیون راس دام متعلق به عشایر در كل كشور است. همین طور حدود ۳۵ درصد صنایع دستی كشور هم توسط عشایر تولید می شود.
وی افزود: جمعیت عشایر تا سال ۱۴۰۴ ثابت می ماند ولی نوع زندگی و برخورداری از امكانات و معیشت آنها گرفتار تغییرات می شود، به عبارت دیگر از كوچ سنتی خارج شده و كوچ مكانیزه مدنظر خواهد بود. همین طور ییلاق و قشلاق نیز به سمت رمه گردانی خواهد رفت.
او در ادامه با اشاره به این كه هدف ما ایمن سازی و پرداختن به مباحث ایمنی مسیرها و راه های دسترسی عشایری است، اظهار داشت: در حوزه زیرساخت و راه، ۶۴ هزار كیلومتر راه عشایری در كشور داریم.
رییس سازمان امور عشایر اشاره كرد: در بودجه سال ۹۸ حدود ۱۸ میلیون یورو از محل تبصره ۴ قانون بودجه سالانه برای آبرسانی به مناطق عشایری اختصاص پیدا كرد كه ۴۲۷پروژه در كل كشور تعریف شده و درحال اجرا است. با اجرای این پروژه ها حداقل ۱۰ درصد به فاكتورهای توسعه برخورداری عشایر به آب شرب سالم اضافه خواهد شد و از ۵۳ درصد به ۶۳ برخورداری عشایر از آب شرب سالم ارتقا پیدا خواهیم كرد.
به گفته وی، هم اكنون حدود ۶۰۰ تانكر روزانه آب را به نقاط مختلفی برای تامین آب مورد نیاز عشایر و دام هایشان حمل می كنند.
قندالی در ادامه به تامین انرژی عشایر نیز اشاره نمود و اظهار داشت: تامین انرژی به صورت مختلف و با نفت سفید، گازوئیل و كپسول های گاز انجام می شود. بتازگی نیز بحث انرژی خورشیدی مطرح است كه مورد استقبال عشایر قرار گرفته است و حدود ۲۷ هزار خانوار از انرژی خورشیدی برای روشنایی و سایر موارد استفاده كردند و با توافقی كه با وزارت نیرو داشتیم قرار شد كه طی سال ۹۸ و ۹۹، ۲۵ هزار خانوار توسط وزارت نیرو به پنل های خورشیدی مجهز شوند.
وی اشاره كرد كه امیدواریم تا آخر سال ۹۹، حدود ۷۵ هزار خانوار از انرژی خورشیدی بهره مند شود.
او همین طور به پروژه هایی كه مقرر است در دهه فجر افتتاح شود اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۱۹۷ پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان در دهه فجر افتتاح می گردد كه ۱۹ هزار خانوار هم از این افتتاح پروژه ها بهره مند خواهند شد. همین طور این پروژه ها در سه سطح راه، آبرسانی و انرژی است.
وی افزود: با مصوبه شورای عالی عشایر و تصویب در هیات دولت كارگروه گردشگری عشایر و صنایع دستی مصوب شد تا به وسیله این كارگروه بتوانیم گردشگری را در حوزه عشایر توسعه دهیم و گردشگران بتوانند با فرهنگ عشایر آشنا گردند.
به گفته وی، در سال ۹۸ هیچگونه نگرانی در تامین نهاده های دامی برای عشایر وجود ندارد، برای اینكه این نهاده ها هم از تولیدات داخل و هم از واردات خریداری و ذخیره شده است.
قندالی در ادامه اظهار داشت: با افزایش سرمایه صندوق توسعه بخش كشاورزی عشایر مواجه شدیم بطوریكه حدود ۲۲ میلیارد تومان در سال ۹۸ از منابع مختلف برای افزایش سرمایه صندوق داشتیم كه سرمایه این صندوق به ۷۳ میلیارد تومان ارتقا یافت.

تخصیص هزینه های حمل سوخت و آرد به عشایر در هفته های آتی
رئیس سازمان امور عشایر در ادامه به مصوبات شورای عالی عشایر نیز اشاره نمود و اظهار داشت: مصوبات آخرین جلسات شورای عشایر در حوزه های مختلفی همچون تامین انرژی خورشیدی، یارانه حمل سوخت و پوشش كامل تلفن همراه برای عشایر در سطح كشور، مصوبات خوبی بود كه ابلاغ گردید و در حال اجراست. مصداق آن تخصیص حدود ۶۲ میلیارد تومان بابت یارانه حمل سوخت و آرد به عشایر است كه با پیگیری های انجام شده در هفته های آتی تامین می شود و به صورتی قسمتی از هزینه های حمل آرد و سوخت برای عشایر تامین خواهد شد.
وی همین طور در پاسخ به اینكه در سیل اخیر در كشور چه میزان خسارت به عشایر وارد شده است اظهار داشت: در فروردین ماه امسال سیل به سه استان گلستان، خوزستان و لرستان و البته بخش هایی از خراسان شمالی خسارت های وارد كرد كه خوشبختانه تلفات جانی در عشایر نداشتیم، برای اینكه اطلاع رسانی به خوبی از قبل انجام شده بود و همه خانواده ها از محل خطر فاصله گرفته بودند.
او افزود: در حوزه زیرساخت و جاده ها حدود ۱۳۰ میلیارد تومان خسارت وارد شد كه خوشبختانه ۵۳ میلیارد تومان توسط دولت تخصیص یافت و به استانها ابلاغ و كامل پرداخت گردید. در حوزه دام نیز خسارت زیاد بود و مقرر شد كه ۵۰۰ هزار تومان بلاعوض و ۵۰۰ هزار تومان قرض الحسنه برای هر دام سبك و برای هر دام سنگین نیز ۳ میلیون تومان وام بلاعوض تعلق بگیرد.
رئیس سازمان امور عشایر درانتها افزود: سیل اخیر در سیستان و بلوچستان و هرمزگان خوشبختانه تلفات انسانی در عشایر نداشت. حدود ۴۱۰۰ راس دام در سیستان طعمه سیل شدند و ۳۸ میلیارد تومان خسارت به بخش عشایر در استان سیستان و بلوچستان وارد شد.
منبع:

1398/11/13
08:17:57
5.0 / 5
5039
تگهای خبر: خرید , صنایع , كشاورزی , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
فوری خرید