یك مقام مسئول:

كالاهای تملیكی با مصوبه هیئت دولت به فروش می رسند

كالاهای تملیكی با مصوبه هیئت دولت به فروش می رسند

به گزارش فوری خرید مدیرعامل سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی اظهار داشت: برخی كالاهای قاچاق بعد از طی مراحل قانونی با مصوبه هیات دولت و رأی قضایی به فروش خواهد رسید.به گزارش فوری خرید به نقل از سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیكی، جمشید قسوریان جهرمی تصریح كرد: سازمان اموال تملیكی امین اموال دولت می باشد و بعد از سال ۱۳۹۲ با تصویب آیین نامه مواد ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، كالاهای مكشوفه به ظن قاچاق هم جهت تعیین تكلیف تا صدور آرای قطعی در اختیار این سازمان قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: اموال منقول تحت تملك سازمان به سه بخش كالاهای ضبطی، متروكه و قاچاق تقسیم بندی می گردد كه با عنایت به قانون سازمان اموال تملیكی و قوانین مبارزه با قاچاق كالا و ارز بعد از طی مراحل قانونی تعیین تكلیف می شوند.
این مقام مسئول تصریح كرد: سازمان اموال تملیكی ضمن تحقق شعار امین اموال دولت و حافظ حقوق ملت، تا زمان صدور آرای قطعی از جانب محاكم قضایی تنها نگهدارنده اموال است.
وی با اشاره به اینكه سه مرجع در تعیین تكلیف كالاها نقش دارند، اضافه كرد: ضابطان و كاشفان در كشف و تحویل كالا و تحویل كالا همراه با تكمیل پرونده و تهیه صورت جلسه كشف، محاكم قضایی و سازمان تعزیرات حكومتی با صدور آرای مربوطه ایفای نقش می كنند و در آخر هم سازمان اموال تملیكی در نگهداری و تعیین تكلیف كالاها نقش اساسی دارد.
جهرمی با اشاره به حساسیت و دشواری وظایف اموال تملیكی بیان كرد: زمانی كه كالایی توسط كاشفان به ظن قاچاق توقیف و در اختیار سازمان قرار می گیرد، لزوماً این كالا حكم قاچاق را ندارد بلكه به ظن قاچاق است و سازمان وظیفه دارد تا صدور رأی نهایی از جانب مراجع قضایی آن كالا را نگهداری كند.
وی در ادامه اضافه كرد: همانگونه كه برخی كالاها كه از ابتدای كشف به ظن قاچاق بوده و بعد از تبرئه و صدور رأی پایانی مشخص شده، مشمول قاچاق نمی گردد و در اختیار صاحبان كالا قرار می گیرد.
وی در مورد فرآیند تعیین تكلیف كالاهای قاچاق، اظهار داشت: طبق آیین نامه مواد ۵۵ و ۵۶ قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، تمامی كالاهای قاچاق قطعیت یافته در صورت دریافت مجوزهای استاندارد و بهداشت در پروسه فروش به شرط صادرات قرار می گیرند و در غیر اینصورت در جهت حفظ سلامت مصرف كننده كالاها امحاء می گردد كه جمع این فرآیندها هم در جهت كمك به تولید داخلی انجام می گردد.
مدیر عامل سازمان اموال تملیكی در مورد فرآیند اجرای فروش كالاهای بادوام در داخل كشور اظهار داشت: لیست این دسته از كالاها توسط سه وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد كشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به صورت جداگانه به وزارت امور اقتصادی و دارایی عرضه می گردد و سپس در روند اجرای فروش با شرایط مقررات سازمان قرار می گیرند.
جهرمی تصریح كرد: ارتباط انبارهای نوین سازمان اموال تملیكی با پنجره واحد گمركی در بحث ارزش گذاری كالاها، نهایی شده و اخیراً سامانه انبارداری سازمان به گمرك متصل شده است.
بر اساس این گزارش، كالاهای بادوام آن دسته از كالاهای مصرفی هستند كه معمولاً در مدت زمان نسبتاً طولانی تری مورد استفاده قرار می گیرند. این گونه كالاها معمولاً عمر بیشتری دارند؛ یخچال، اتومبیل، اثاثیه و مبلمان همچون كالاهای بادوام به شمار می روند.

1397/09/15
13:28:40
5.0 / 5
5066
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید