دلیل نوسان در بازار سكه و طلا بعلاوه قیمت

دلیل نوسان در بازار سكه و طلا بعلاوه قیمت

به گزارش فوری خرید در حالیكه به علت شیوع كرونا از بیشتر از یك ماه پیش تابحال سطح معاملات و تقاضا برای سكه و طلا در بازارهای داخلی به شدت كاهش یافته است، اما طبق اعلام نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، معاملات ارزی ادامه داشته و تغییرات در قیمتهای جهانی و شاخص ها بر قیمتهای داخلی اثرگذار بوده است.


محمدكشتی آرای در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در معاملات چه به صورت رسمی و بازارهای باز و چه به صورت بازارهای بسته، قیمتها برپایه یك اساس و فرمول خاص محاسبه می شوند، نه اینكه یك شخص تعیین كننده قیمتها باشد. قیمت ها را شاخصها تعیین می كنند. به صورت مثال هم اكنون همه دنیا درگیر ویروس كرونا و مسائل مربوط به آن است، اما در هرلحظه قیمت برابری ارزها و قیمت انس جهانی هم اعلام می شود؛ ازاین رو با تعطیل بودن و بسته بودن بازارها، این شاخصها و فرمولها همچنان وجود دارند.
نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: فرمولهای واقعی، تعیین كننده قیمتها هستند. بازارها بسته باشند یا باز، معاملات انجام می شود و حتی در حالت بسته بودن بازار، هستند كسانی كه به صورت بسته یا در اصطلاح پشت خطی در حال انجام معاملات هستند. بعنوان نمونه قیمت انس جهانی امروز ۱۵۸۷ دلار و قیمت ارز هم برپایه شاخص بانك مركزی، شاخص صرافی های ملی و حتی دادو ستدهای عادی كه در بعضی خیابانهای تهران در جریان است، مشخص است. با ضرب این دوعامل در هم و قرار دادن آن در فرمول قیمت، نرخ روز سكه و طلا به دست می آید.
وی تصریح كرد: بنابراین است كه نوسانات قیمتی در قیمتهای سكه و طلا وجود دارد و این درحالی است كه كل واحدهای صنفی طلا و جواهر در سطح كشور تعطیل هستند، اما در واحدهایی بخصوص در شهرستانهای كوچك كه عموما نظارتی هم بر آنها نیست، معاملات در حال انجام می باشد. در طول یك هفته اخیر هم نوسانات كاهشی و افزایشی در بازار داخلی سكه و طلا تحت تأثیر نوسانات بسیار در بازارهای جهانی دیده شده است. بخصوص در بازارهای جهانی باتوجه به نوسانات قیمت نفت، قیمت هر انس طلای جهانی ۲۰ تا ۳۰ دلار هم نوسان داشته است. افزایش شدید نرخ بیكاری در آمریكا هم بر قیمت و ارزش دلار اثرگذار بوده است؛ ازاین رو تحت تأثیر این شاخص های اقتصادی، قیمتها در داخل هم نوسان داشته اند.
طبق اعلام این مقام صنفی، در بازار معاملات امروز (پنجشنبه)، قیمت ها به شرح زیر است:
قیمت انس جهانی ۱۵۸۷ دلار، سكه تمام بهار آزادی طرح قدیم شش میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و طرح جدید شش میلیون و ۳۶۰ هزار تومان، نیم سكه سه میلیون و ۲۱۰ هزار تومان، ربع سكه یك میلیون و ۸۷۰ هزار تومان و سكه های یك گرمی ۹۸۰ هزار تومان.
همینطور هر مثقال طلا دو میلیون و ۷۷۸ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار ۶۴۱ هزار و ۳۰۰ تومان و هر گرم طلای ۲۴ عیار هم ۸۵۵ هزار تومان قیمت گذاری شده است.1399/01/14
21:06:55
5.0 / 5
4079
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید