در گزارش فوری خرید اعلام شد

آخرین وضعیت تجارت در مرزهای كشور

آخرین وضعیت تجارت در مرزهای كشور

به گزارش فوری خرید سخنگوی گمرك با تشریح روند تجارت در مرزهای كشور، اظهار داشت: طی دو روز گذشته بازارچه ساری سو بعنوان مسیر جدید تجارت با تركیه فعال شد و مرز مهران نیز با تصمیم مقامات عراقی، كماكان بسته خواهد ماند.روح الله لطیفی در گفت و گو با خبرنگار مهر، گفت: دو روز پیش به سبب نیاز كشور عراق به مواد غذایی و اقلام بهداشتی صحبت هایی در مورد تغییر وضعیت مرز مهران شد كه امروز آنطور كه دولت عراق اعلام كرد، مرز مهران همچنان تا ۳۰ فروردین بسته خواهد ماند.
بازارچه ساری سو، مسیر جدید تجارت با تركیه
سخنگوی گمرك ایران به وضعیت تجارت با تركیه اشاره نمود و اظهار داشت: طبق توافقی كه شده، به تركیه از مسیر ریلی رازی به صورت روزانه واردات و صادرات داریم. همین طور با پیگیری های صورت گرفته و تلاش سفارت ایران در آنكارا، برمبنای تصمیم تركیه، بازارچه مرزی ساری سو مسیر جدید ورود كالا از تركیه به ایران می شود. در واقع از آخر این هفته علاوه بر ورود كامیون های حامل اقلام بهداشتی به كشور، بوسیله این بازارچه پذیرای كالای وارداتی از مسیر تركیه، با روش ترانشیپ منت یعنی جابجایی كالا از كامیون به كامیون خواهیم بود.
هیچ تصمیمی در مورد مرز بازرگان گرفته نشده است
وی همین طور با اشاره به مرز بازرگان، گفت: هنوز هیچ تصمیمی درباب نرمال سازی تردد كامیون ها از مرز بازرگان گرفته نشده است و خبرهای انتشار یافته در این خصوص تكذیب می شود
احتمال كاهش محدودیت ها با كویت
وی اضافه كرد: همین طور طبق شنیده ها، احتمالاً كشور كویت به سبب نیازی كه به مواد غذایی و بعضی اقلام دارند، محدودیت هایش را به روی ایران بكاهد و بعضی از اقلام را بپذیرد. البته هنوز هیچ خبری از طرف كویت به ما اعلام نشده است.
سخنگوی گمرك ایران اظهار داشت: مرز نخجوان به صورت ترانشیپ و برای ورود محدود صادرات باز است. به كشور آذربایجان با شیوه ترانشیپ صادرات داریم. به كشور روسیه نیز بوسیله دریایی و زمینی و ریلی از مسیر آذربایجان ترانزیت كالا داریم.
وی اضافه كرد: از مسیر دریایی مثل بندر انزلی، آستارا، كاسپین، امیرآباد و نوشهر به روسیه و آذربایجان واردات و صادرات داریم.
مرزها با پاكستان بسته است
لطیفی اضافه كرد: یك مسیر جدید از هرمزگان به عمان برای صادرات مواد غذایی بازگشایی شده است. به كشور قطر نیز فقط شناورهای فلزی یخچال دار اجازه ورود دارند. تجارت با كشور ارمنستان هم محدود است. مرزها با كشور پاكستان بسته است.
وضعیت مرز دوغارون
سخنگوی گمرك ایران اضافه كرد: فعلاً به سایر گمركات اعلام شده كه به سبب كمبود كامیون افغانستانی در مرز دوغارون مشكل خواهیم داشت؛ گمركات كالاهای تجاری را با كامیون های صادركننده كه شرایط خروج (پروانه خروج موقت و ویزای معتبر) برای رانندگان را دارا باشند. كامیون های ایرانی در مرز تخلیه و بارگیری می شوند ولی وقتی از آن طرف كامیون نیاید نمی توان بار را تحویل طرف افغان داد. بطور كلی فعلاً روند تجاری در مرز دوغارون كند شده است.
تردد شناورهای بزرگ به امارات
لطیفی با اعلان اینكه الان شناورهای تجاری كانتینری بزرگ به كشور امارات تردد دارند، گفت: بار تجارت از قبل روی لنج ها بود همچون بنادر بوشهر، هرمزگان (غیر از بنادر شهید رجایی و شهید باهنر) و خوزستان كه عمده فعالیتشان با لنج بود كه هم اكنون نمی توانند به سمت امارات بار ببرند. فعلاً شناورهای بزرگ تجاری مشكلی برای تردد ندارند.
لطیفی افزود: ارتباط با كشور تركمنستان از مسیر ریلی سرخس باز است و كالاهای فاسد نشدنی از آن مسیر وارد این كشور می شوند و در آنجا به سبب اینكه عرض راه آهن در كشورهای آسیای میانه با ایران فرق دارد در مرز لوكوموتیو تغییر می كند و جا به جایی كالا صورت می گیرد.
سخنگوی گمرك ایران اضافه كرد: همین طور رایزنی هایی با راه آهن جمهوری اسلامی ایران شده است تا مسیر ریلی اینچه برون بازگشایی شود. هم اكنون راه آهن ایران، وزارت امور خارجه و سفارت ایران در حال كوشش برای بازگشایی جهت ارسال كالا از این مسیر به تركمنستان هستند، اما هنوز به نتیجه نرسیده است.
بنادر اصلی فعال هستند
لطیفی با اعلان اینكه بنادر اصلی كشور فعال می باشند، اظهار داشت: بندر امام خمینی، بندر شهید رجایی، بندر شهید باهنر، بندر بوشهر و بندر چابهار، هم در حوزه ترانزیت و هم واردات و صادرات كالاهای تجاری فعال می باشند و حتی بنادری مثل خارك و عسلویه نیز به فعالیت خود ادامه می دهند.منبع:

1399/01/21
12:07:02
5.0 / 5
3811
تگهای خبر: بازار , صادرات , كالا , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فوری خرید