وزیر جهاد كشاورزی خبر داد:

تشكیل ستاد فنی كرونا برای كاهش خسارت بخش كشاورزی

تشكیل ستاد فنی كرونا برای كاهش خسارت بخش كشاورزی

فوری خرید: وزیر جهاد كشاورزی از تشكیل ستاد فنی كرونا برای كاهش خسارات فعالان عرصه كشاورزی، احیای مرغ لاین، خود اتكایی در بذور برخی صیفی جات و راه اندازی سیستم یكپارچه بخش كشاورزی آگاهی داد.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، كاظم خاوازی كه در برنامه رادیویی صحبت می كرد، در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص اینكه "اگر قرار باشد ویروس كرونا مدت بیشتری در كشور باقی بماند و به این زودی ها ریشه كن نشود، آیا وزارت جهاد كشاورزی بعنوان متولی برقراری امنیت غذایی در كشور، برنامه ای برای ساماندهی این شرایط دارد؛ به نحوی كه از ضرر و زیان تولید كنندگان كم شود و امنیت غذایی نیز گرفتار خسران نشود"، اظهار داشت: با عنایت به این كه بر طبق پیش بینیها كرونا امكان دارد یك سالی در كشور باشد، ستاد فنی كرونا را در مورد صادرات و موضوعات مربوطه را تشكیل خواهیم داد كه با عضویت مدیرعامل بانك كشاورزی، سازمان تعاون روستایی و بخش های حمایتی مانند صندوق پشتیبانی از بخش كشاورزی همراه خواهد بود و همه بخش های سیاست گذار و منابع مالی وزارت خانه را در این ستاد جمع بندی خواهیم كرد.

وی با اشاره به اینكه باید با اتحادیه ها و اصناف نشست داشته باشیم و تمام تلاشمان را بكنیم كه تولید و كشاورزان كمتر آزار ببیند، اظهار نمود: با این همكاری مشترك با اصناف و اتحادیه ها، می توانیم منابع حمایتیمان را به سمتی ببریم كه در بخش های كشاورزی، صنعت دام، طیور اتفاقی رخ ندهد.

خاوازی در ادامه اظهار داشت: روز شنبه یا یكشنبه نیز خبرهای خوبی را در مورد واكسن منتشر خواهیم كرد. موسسه واكسن و سرم سازی رازی زیر نظر وزارت جهاد كشاورزی است و كارهای بهادار ای در زمینه واكسن شده و خبرهای خوبی برای مردم داریم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینكه چه برنامه هایی در حوزه فرآوری و صنایع تبدیلی دارید، خاطرنشان كرد: یكی از مواردی كه از آن غفلت كردیم، صنایع تبدیلی و بسته بندی است. شناسایی حلقه های تاثیر گذار در این بخش از برنامه هایی است كه در دستور كار قراردادیم و فعال سازی آن نیز با جدیت دنبال خواهد شد.

تراریخته در اولویت كاری نیست

وزیر جهاد كشاورزی همین طور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینكه رویكرد این دوره از وزارتخانه در مورد بحث تراریخته چیست، اظهار داشت: دو سوال در اینجا مطرح می شود؛ سوال اول اینكه آیا باید در زمینه گیاهان تراریخته تحقیق نماییم و سوال دیگر این است كه آیا باید گیاه تراریخته را در كشور بكاریم یا خیر؟ در پاسخ به سوال اول باید اظهار داشت كه هیچ خط قرمزی در زمینه تحقیق و پژوهش وجود ندارد. در حقیقت باید در بخش پژوهش و تحقیقاتی كاملا آماده و مسلط باشیم كه هر زمان كشور احساس نیز به این پژوهش ها داشت، با دستور حاكمیتی از آن استفاده گردد.

وی افزود: در پاسخ به سوال دیگر نیز باید اظهار داشت كه هیچ بذر تراریخته ای در بخش كشاورزی وجود ندارد كه تاییدیه گرفته و آماده كاشت در زمین باشد. از طرفی درباب این بذور نیز هیچ تحقیقاتی كه نشان دهد بذر تراریخته هیچ ریسكی برای انسان و گیاهان دیگر ندارد، نیز نشده است. در بخش كشاورزی نیز رویكرد ما این است تا وقتی می توان با كوچكترین نسخه تولید را بالا برد، از محصولاتی استفاده نكنیم كه امكان دارد گرفتاری هایی ایجاد كند. به بیان دیگر تراریخته بحث اولویت داری برای بنده در این شرایط نیست.

راه اندازی سیستم یكپارچه بخش كشاورزی

خاوازی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینكه چرا آمارهای متفاوتی از تولید برنج در كشور ارائه می شود، اظهار داشت: نحوه جمع آوری اطلاعاتمان به صورت سنتی است و برخی مواقع تولید صرفا تخمین زده می شود. برنامه ای در دستور كار داریم كه بتوانیم با استفاده از سیستم های جدید سنجش از راه دور، اپلیكیشن ها و نرم افزار ها سطح زیر كشت را به صورت آنلاین و با استفاده از تصاویر ماهواره ای بدست آوریم و سیستم یكپارچه بخش كشاورزی را راه اندازی نماییم. سیستم یكپارچه كشاورزی می تواند آمار دقیقی از بخش كشاورزی در اختیار متولیان امر قرار دهد.

از مرغ لاین غفلت شده است

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینكه برای احیای مرغ چه برنامه هایی دارید، اظهار داشت: حدود ۴۰ یا۵۰ سال است كه در كشور از مرغ لاین غفلت شده است. برای اینكه در گذشته بحث تحریم ها مطرح نبود و ارتباطات خوبی نیز داشتم. اما شرایط هم اكنون متفاوت می باشد. بنابراین به محض ورود به وزارت خانه برای این مورد مجری تعیین خواهیم كرد و طی یكسال و نیم آینده حداكثر دو سال تكلیف مرغ لاین را برای همیشه مشخص خواهیم كرد.

وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: مرغ لاین سرمنشا ژنتیكی نژاد مرغ گوشتی است و اهمیت زیادی دارد. هر قطعه از مرغی لاین حدودا منبع تولید حدود ۴۳۰ تن گوشت مرغ است.

برای خودكفایی در بذور صیفی و سبزی برنامه داریم

خاوازی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص اینكه برای كاهش وابستگی در بذور صیفی و سبزی چه برنامه هایی دارید، اظهار داشت: خوشبختانه با اقداماتی كه پژوهشگران ما انجام داده اند، ۹۹.۴ درصد در بذور زراعی خودكفا هستیم. ازاین رو در تامین بذر گندم، جو، سوی، كنجد و بسیاری دیگر از بذور مورد نیاز كشاورزان مشكلی وجود ندارد. مشكل اصلی ما بذر صیفی و سبزی، چغندر قند و پنبه است.

او در آخر اظهار داشت: هم اكنون خود اتكایی در بذر سبزی و صیفی ۲ درصد است كه می خواهیم با كمك شركت های دانش بنیان و بخش خصوصی تا اختتام دولت این خود اتكایی را به حداقل ۲۰ درصد برسانیم و ریل گذاری خوبی انجام دهیم. ازاین رو برای خودكفایی این بذور نیز برنامه هایی در دستور كار داریم.
منبع:

1399/01/22
13:12:33
5.0 / 5
3769
تگهای خبر: آنلاین , خصوصی , صادرات , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید