موسوی مطرح كرد

لزوم نظارت مجلس بر نحوه تخصیص حمایت های دولت در مقابله با كرونا

لزوم نظارت مجلس بر نحوه تخصیص حمایت های دولت در مقابله با كرونا

فوری خرید: یك عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر لزوم نظارت مجلس بر نحوه تخصیص حمایت ها و كمك های دولت برای مقابله با كرونا تاكید نمود.


سید فرید موسوی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: نخستین تاثیری كه كرونا داشت بر روی سلامت و بهداشت جامعه بود ولی حسب اتفاقاتی كه افتاد، اقتصاد نه فقط در ایران بلكه در تمام كشورهای دنیا لطمه جدی دید. به خصوص با عنایت به ماهیت بخش خدمات و نقش نیروی انسانی در خروجی آن، این بخش بیشترین لطمه را دیده است. طبق آمارها ۵۰ درصد درآمد ناخالص ملی ما را خدمات تشكیل می دهد و این مستثنی از همه دنیا نیست.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی تقاضا كم شده و بیكاری مضاعفی را شاهد می باشیم، علاوه بر بیكاری در بخش رسمی یك بیكاری هم هست كه در اعداد و ارقام نمی آید و آن مربوط به بخش غیر رسمی در اقتصاد كشور است. ما ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در اقتصاد داریم و این مربوط به بخش غیررسمی است كه در اعداد و ارقام نمی آید اما به هر حال قسمتی از اشتغال را به خود مختص كرده است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تبعات اقتصادی بحران كرونا تصریح كرد: تقاضا كم شده، صادرات كاهش پیدا كرده، خیلی از كشورها مرزهایشان را بسته اند و طبیعتا وقتی اقتصاد جهانی با ركود روبه رو شده و تقاضای جهانی كم شده تولید ما نیز با چالش مواجه خواهد شد. در واقع هم تقاضای داخل و هم صادرات با مشكل مواجه می باشد. البته با عنایت به ماهیت كالاهای صادراتی احتمال می دهم قسمتی از صادرات ما كه نیاز كشورهای دیگر است رشدی داشته باشد ولی بطور قطع در بین مدت به رقم های قبل نمی رسد و به هر حال از این شرایط تأثیر می پذیرد.
موسوی خاطرنشان كرد: ما شاهد ركود اقتصادی در دنیا هستیم و حتی پیش بینی می شود كه این ركود اقتصادی بین المللی از ركود اقتصادی سال ۲۰۰۸ هم عمیق تر و شدیدتر باشد. طبیعتاً جبران آن هم زمان طولانی تری خواهد برد. یكی از شواهدی كه در اینباره وجود دارد بانكهای مركزی بعنوان نهادهایی هستند كه با سرعت كمتری سیاست هایشان را تغییر می دهند؛ پس وقتی بانكهای مركزی سریع تغییر سیاست می دهند، ورود می كنند و اقدامات جدی را در دستور كار قرار می دهند كه در شرایط عادی به این سمت حركت نمی كردند نشان داده است ركود و بحران جهانی شدیدتر و عمیق تر است و طبعا این ها بر اقتصاد ما نیز اثرگذار می باشد.
این عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: پیش بینی اینكه این شرایط اقتصادی تا كی ادامه می یابد بستگی به این دارد كه ما چه زمانی بجای اول خود برمی گردیم و بشر چه زمانی می تواند این بیماری را كنترل كند.
موسوی افزود: طبیعتا دولت باید یكسری اقداماتی انجام دهد ولی در بررسی راهكارهای ایران نمی توان اقتصاد تحریم زده كشور را مد نظر قرار نداد و نسبت به آن بی تفاوت بود و راهكارهای خارج از آن ارائه نمود. وضعیت درآمدهای نفتی ما مشخص است، دولت هم یكسری اقدامات را آغاز نموده و تمهیداتی اندیشیده كه امیدواریم تسكینی بر دردها باشد. البته بخش هایی مثل كمك های مردمی هم باید مدنظر قرار گیرد. به هر حال شرایط عادی نیست و رویه های قبلی جوابگو نیست، شاید دولت مجبور شود تصمیمات دیگری بگیرد برای اینكه در پارادایم های عادی نمی توان با این بحران برخورد كرد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در آخر درباره نقش مجلس در این حوزه اظهار داشت: به هر حال منابعی برای جبران خسارات تخصیص یافته، اصلاح رویه ها برای تخصیص حمایت ها و مراقبت جدی تر باید در دستور كار دولت قرار گیرد. نحوه و پروسه تخصیص نیز نیاز به مراقبت جدی دارد. در این شرایط نمی گردد خطاهای گذشته را تكرار كرد ولی در عین حال سرعت بخشی به آن هم مهمست تا از حیز انتفاع خارج نشود. به اعتقاد من مهمترین نقشی كه مجلس می تواند در این حوزه ایفا كند تقویت بعد نظارتی برای اجرای درست این تصمیمات است.
منبع:

1399/01/24
14:48:59
5.0 / 5
3792
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فوری خرید