گمرك اعلام كرد

صادرات 3 برابر واردات در روزهای كرونا

صادرات 3 برابر واردات در روزهای كرونا

فوری خرید: طبق آنچه سخنگوی گمرك اعلام نموده، كارنامه تجارت خارجی كشور در بازه زمانی اول بهمن 1398 تا 15 فروردین امسال 27 میلیون و 613 هزار تن به ارزش 14 میلیارد و 431 میلیون دلار بوده كه از لحاظ وزنی صادرات 2.9 برابر واردات را شامل می شود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، سید روح اله لطیفی اظهاركرد: میزان صادرات كشور در دوره اول بهمن ماه سال ۱۳۹۸ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ معادل ۲۰ میلیون و ۵۱۱ هزار تن به ارزش شش میلیارد و ۵۰۴ میلیون دلار بوده است كه در زمان مشابه سال قبل ۲۵ میلیون و ۹۰۲ هزار تن به ارزش هشت میلیارد و ۹۵۹ میلیون دلار صادرات كالای غیر نفتی را از كشور شاهد بودیم.
وی ادامه داد: صادرات كشور از لحاظ وزنی نزدیك به ۲۰ درصد و از لحاظ ارزشی نیز ۲۷ درصد نسبت به زمان مشابه كاهش داشته است كه فراگیری ویروس كرونا، محدودیت های مرزهای زمینی و كاهش مصرف برخی از كالاها مانند مواد غذایی و كاهش قیمت جهانی مشتقات نفتی در این مدت از دلیلهای این كاهش به حساب می آید.
دبیر شورای اطلاع رسانی گمرك درباب واردات كشور نیز اعلام نمود: میزان واردات كشور نیز در این بازه زمانی دو ماه و نیم، یعنی از اول بهمن ماه سال ۱۳۹۸ تا ۱۵ فروردین امسال، هفت میلیون و ۱۰۲ هزارتن به ارزش هفت میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار بوده كه در زمان مشابه قبل، شش میلیون و ۴۷۴ هزار تن به ارزش هفت میلیارد و ۳۶۷ میلیون دلار كالا به كشور وارد شده است.
بگفته او، واردات كشور كه بیش از ۸۵ درصد آن نهاده های تولید، كالاهای اساسی و ماشین آلات را تشكیل می دهد نسبت به مدت زمان اول بهمن سال ۱۳۹۷ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ از لحاظ وزنی ۱۰.۳ درصد و از لحاظ ارزش ۷.۵ درصد رشد را شاهد می باشیم.
لطیفی درباب عدم تاثیر شرایط بر واردات نیز توضیح داد: یكی از دلیلهای مهم تاثیر كم شیوع بیماری كرونا بر واردات كشور، واردات كالاهای اساسی و نهاده های تولید از مسیر دریایی و بنادر و از مبدا كشورهای با فاصله دور با رعایت پروتكل های بهداشتی است كه در حمل و نقل دریایی كشورها موظف به توجه به آن هستند.
وی اظهار داشت: گمرك ایران برای ممانعت از توقف یا كند شدن روند صادرات كشور طی نامه های جداگانه ای به گمركات كشورهای تركمنستان، پاكستان و تركیه، خواهان اجرایی كردن پروتكل های كنترلی و بهداشتی در راه ورود و خروج مرزهای مشترك توسط تیم شبكه های بهداشتی طرفین شد و در مكاتبه های دیگری به سازمان جهانی گمرك خواهان همراه سازی اعضا برای توجه به پروتكل های بهداشتی بجای مسدودسازی مرزها شد تا در این برهه نیز با محوریت این سازمان مهم، همه اعضا و كشورها همانند دوران فراگیری سارس، ابولا و آنفلوآنزای حاد با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، ضمن توجه به سلامت جامعه بشری، به تجارت روان بین كشورها هم پرداخته شود.
منبع:

1399/01/27
23:07:23
5.0 / 5
4023
تگهای خبر: صادرات , كالا , گمرك , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
فوری خرید