نقش گروه های جهادی در جهش تولید

نقش گروه های جهادی در جهش تولید

به گزارش فوری خرید كارشناس سیاست گذاری عموم اظهار داشت: وصل كردن زنجیره های تولید به یكدیگر احتیاج به حلقه وصل دارد. اما دولت و بخش خصوصی توان این امر را ندارند، این جای است كه گروه های جهادی لازم است نقش آفرینی كنند.


به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، روح الله ایزدخواه منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم به تبیین جایگاه نیروهای جهادی در اقتصاد ایران و تحقق جهش تولید در سال ۱۳۹۹ پرداخت. وی اعتقاد دارد نیروهای جهادی چون نقاط ضعف دولت و بخش خصوصی را ندارند می توانند حلقه وصل خوبی بین زنجیره های تولید باشند. وی ادامه داد: این عناصر جهادی می توانند كاركرد ساختاری داشته باشند، یعنی در وصل كردن زنجیره های مختلف تولید نقش آفرینی كنند. چون كه برای وصل كردن زنجیره های تولید به یك دیگر احتیاج به حلقه وصل دارد، اما دولت و بخش خصوصی توان این امر را ندارند. چون یكی ماهیتاً تصدی گری می كند و دیگری ذی نفع اقتصادی می باشد و این جاست كه نقش آفرینی نیروهای جهادی لازم است. این كارشناس سیاستگذاری اظهار داشت: نیروهای جهادی چون تصدی گر و ذی نفع نیستند می توانند بعنوان حلقه میانی عمل بكنند؛ در واقع می توان گفت نقش آفرینی نیروهای جهادی عینی و واقعی است و شیوه عمل آنها را در پدیده هایی مثل اربعین یا جهاد سازندگی به خوبی می بینیم. جهاد سازندگی الگوی نقش آفرینی مردمی است ایزدخواه تصریح كرد: موضوعی حاكمیتی تر از جنگ نظامی نداریم، اما در همین جنگ تحمیلی، ستاد پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی برای جمع آوری كمك های مردمی شكل گرفت كه با این سازكار در شهرها و روستاها كمك ها به صورت روزانه جمع آوری می شد. وی افزود: با این روش حتی اگر پیرزنی روزی یك تخم مرغ هم به جبهه اهدا می كرد، كمك او جمع آوری می شد. در حالیكه اگر پشتیبانی جنگ را به دولت می سپردیم چون دولت باید با هزینه این كار را انجام دهد قویاً از جمع آوری كمك های خرد مردمی صرف نظر می كرد و ترجیه می داد كه مثلاً به جای جمع آوری یك تخم مرغ، یك مرغداری تأسیس كند تا روزی ۱۰۰۰ تخم مرغ تولید نماید. این كارشناس سیاستگذاری اظهار داشت: بدین سان جمع آوری كمك ها توسط حلقه های میانی و داوطلب مردمی انجام می شد كه بیشتر بچه های جهاد سازندگی بودند و با این روش كمك های خرد مردم به جبهه می رفت و نیاز جبهه را رفع می كرد و حتی كار در حدی پیش رفته بود كه بعضاً تأمین نیازهای یك واحد یا منطقه مشخص در جبهه مثل كانال كمیل را به مسجدی خاص واگذار می كردند و به این شكل یك ارتباط اجتماعی معنا دار هم بین جبهه و پشت جبهه ایجاد می شد. نیروهای جهادی باید مأموریت حاكمیتی برای خود در نظر بگیرند منتخب مردم تهران در مجلس تصریح كرد: در كشور ده هزار هسته جهادی وجود دارد، ولی آنها كاركرد حاكمیتی ندارند. در حالیكه می توانیم سیستم های مدیریتی جهادی را در كشور شكل بدهیم و گروه های جهادی كه به روستاهایی می روند را درگیر مسائل حاكمیتی نماییم و برای مثال فرم آمایش روستا را در اختیار آنها قرار دهیم تا با تكمیل این فرمها اطلاعات سازمان برنامه و بوجه از وضعیت روستاها كامل شود. ایزدخواه افزود: باید مأموریت حاكمیتی به گروه های جهادی بدهیم تا مشكل دولت را حل كنند. مثل همان مأموریت حاكمیتی كه به ستاد پشتیبانی جنگ جهاد داده شد و مشكل پشتیبانی جنگ را حل كرد. وی در جهت تحقق مأموریت های حاكمیتی نیروهای جهادی اظهار داشت: اتفاقی كه باید بیفتد این است كه نیروهای جهادی برای خودشان مأموریت حاكمیتی اتخاذ بكنند و از انجام كارهای روزمره پرهیز كنند.
مساجد می توانند شبكه مشاغل خانگی راه اندازی كنند. این كارشناس سیاستگذاری اضافه كرد: الان مساجد درگیر تولید ماسك هستند، اما فراتر از این كارها می توان از مساجد برای دوران نقاهت بیماران كرونایی و دیگر كارهای دارای ارزش اجتماعی هم بهره برد.
ایزدخواه در تشریح این مورد اظهار داشت: اگر الان مشكل كمبود بیمارستان وجود دارد می توان مساجد را به نقاهتگاه تبدیل كرد چون كه الان مساجد تعطیل هستند و می توان از مردم هم خواست تا تخت های یك نفره خویش را برای مدت یك تا دو ماه به مساجد اهدا كنند تا از بیماران نگهداری شود. وی افزود: برای نگهداری بیماران هم می توان از نیروهای جهادی استفاده كرد، آن وقت بیمارانی كه وارد مسجد می شوند از جهت فرهنگی هم تاثیر می پذیرند و از آن مهم تر این كه آن مسجدی كه این تمرین را در زمان كرونا انجام داده است پس از كرونا می تواند برای جهاد اقتصادی با همین نیروهای خرد كارگاه های تولید خانگی راه اندازی كند. جهادی ها نباید منتظر دولت ها باشند منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم با بیان این كه ناكارآمدی دولت فرصت خوبی برای رشد فعالیتهای جهادی است، تصریح كرد: اوج درخشش جهادسازندگی در زمان ریاست جمهوری بنی صدر بود، یعنی زمانی كه در دولت كار نمی شد و بچه های جهاد به شوخی می گفتند كه با رئیس جمهور تقسیم كار كرده اند چون كه بچه های جهاد سازندگی شورای های اسلامی روستا، خانه های بهداشت و راه روستایی را سامان می دادند و رئیس جمهور گزارش آنرا می داد! ایزدخواه اظهار داشت: مطالبه گری سر جایش باید باشد اما این هم كه منتظر باشیم تا دولت اقدامی بكند، اشتباه است و باید به سراغ كارهای عظیم و حاكمیتی رفت. وی ادامه داد: برخی افراد می گویند انجام این قبیل فعالیتهای مردمی مشكلات اداری و مالیاتی به همراه دارد، اما نكته ای كه باید به آن توجه كرد این است كه در شرایط سخت باید اصلاح را آغاز كرد. یعنی همان كاری كه بچه های جهاد سازندگی كردند كه حتی به زندان هم افتادند تا فلان ضابطه اصلاح گردد. البته این عصر، عصر رسانه هم است و این مورد خیلی می تواند به گشایش كارها كمك نماید. انبوهی از ظرفیت های مغفول در مناطق محروم وجود دارد. وی تصریح كرد: در این منطقه به ظاهر محروم سالانه ۲۰ هزار تن خرما، ۵ هزار تن انبه و همینطور انواع میوه های گرمسیری تولید می شد و اراضی این شهرستان حداقل سه فصل زیر كشت می رفت و انواع مزیت های دیگر را هم دارا بود و جالب تر از همه این كه سال پیش از ورود من به این شهرستان حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از اهالی این شهر كلاه برداری شده بود كه نشان می داد مردم این منطقه قدرت تجهیز منابع از طریق های مختلف تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان را داشته اند. منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم افزود: بر همین مبنا تصمیم گرفتیم كه هیچ منابع مالی جدیدی به منطقه تزریق نكنیم بلكه فقط ظرفیت های مردمی منطقه را به هم وصل نماییم و بدین سان به جای فروش ۲۰ هزار تن خرما به دلال سعی كردیم كه سردخانه ۵ هزار تنی همان شهرستان و كارخانه بزرگی كه شیره خرما می گرفت و در شهرستان مجاور قرار داشت را به هم وصل نماییم.


1399/01/31
11:39:48
5.0 / 5
4269
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید