تحلیل پدرام سلطانی از صادرات ایران در سال ۹۹

تحلیل پدرام سلطانی از صادرات ایران در سال ۹۹

به گزارش فوری خرید نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران می گوید تجارت جهانی و تجارت ایران تحت تأثیر شیوع كرونا امسال تفاوت جدی را تجربه خواهد نمود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، این فعال اقتصادی که از راه یکی از شبکه های اجتماعی صحبت می کرد، با اشاره به پیشبینی سازمان تجارت جهانی از کاهش ۱۳ تا ۳۲ درصدی حجم تجارت جهانی در سال ۲۰۲۰ بیان نمود: با عنایت به شرایط به وجود آمده به نظر می آید که این کاهش عملکرد حتی از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ هم شدیدتر خواهد بود و بدین سان تجارت جهانی عقب گردی ۱۵ ساله را تجربه می کند. البته خیلی از تحلیل ها می گوید که بعد از عبور کرونا بیشتر از ۲۰ درصد از کاهش رخ داده جبران خواهد شد.
وی با اشاره به تغییراتی که تجارت ایران تحت تأثیر کرونا تجربه خواهد نمود توضیح داد: برپایه آمارها ما در سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۴۱ میلیارد دلار صادرات داشتیم اما با عنایت به کاهش صادرات در سطح جهانی، صادرات ایران هم افت خواهد نمود و برآورد ما این است که باید خویش را برای کاهش ۳۰ درصدی ارزش صادرات آماده نماییم.
به قول نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران، احتمال آنکه تحت تأثیر کرونا صادرات ایران بین ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کند وجود خواهد داشت. کاهش صادرات محصولات پتروشیمی، فولاد و معدنی، کاشی و سرامیک و خشکبار ایران اصلی ترین عوامل اثرگذار بر این کاهش تجارت خواهند بود.
سلطانی با اشاره به فشاری که کرونا بر تولیدکننده ها بوجود آورده بیان نمود: قیمت تمام شده کالاهای تولیدی ایرانی بالاتر رفته و متاسفانه اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۹ همچنان با نرخ تورم بالا دست و پنجه نرم می کند. اگر حل کردن این مشکلات تحت تأثیر اختلاف نظرهای سیاسی داخلی قرار گیرد فضا برای فعالیت اقتصادی دشوارتر خواهد شد.
نایب رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نقش چین در تجارت خارجی ایران اعلام نمود: به نظر می آید چین بعنوان اصلی ترین شریک تجاری ایران در سال های گذشته کم صدمه ترین اقتصاد در سال ۲۰۲۰ باشد و ازاین رو همچنان صادرات ما به این کشور ادامه خواهد داشت، اما کاهش درآمدهای نفتی عراق را محتاط خواهد نمود و احیانا دومین واردکننده اصلی کالا از ایران محدودیت هایی را پیش روی خود خواهد داشت.1399/02/21
23:12:16
5.0 / 5
3462
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید