در فروردین ۱۳۹۹ ثبت شد

كاهش ۳۶ درصدی ارزش صادرات

كاهش ۳۶ درصدی ارزش صادرات

فوری خرید: آمار انتشار یافته از تجارت كالایی كشور (بدون نفت خام) در فروردین 99 نشان میدهد كه ارزش صادرات نسبت به زمان مشابه سال 98 با 36 درصد كاهش روبه رو شده است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به تجارت کالایی (بدون نفت خام) ایران در فروردین ماه امسال پرداخته و نوشته است: ارزش صادرات ایران از ۲ میلیارد و ۵۹۵ میلیون دلار در فروردین ماه ۱۳۹۸ با ۳۶ درصد به یک میلیارد و ۶۵۲ میلیون دلار در فروردین ماه امسال کاهش پیدا کرده است.
این در حالی است که واردات کشور در مدت زمان مشابه نیز ۱۷ درصد کاهش یافته و از ۲ میلیارد و ۳۳۵ میلیون دلار به یک میلیارد و ۹۳۱ میلیون دلار رسیده است.
صادرات ایران از نظر وزنی نیز طی این مدت ۳۹ درصد کاهش یافته است. بر طبق این گزارش صادرات ایران در فروردین ماه ۱۳۹۹ با ۳۹ درصد کاهش نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن به ۵ هزار و ۳۴۶ هزار تن رسیده است. این رقم در فروردین ماه سال قبل ۸ هزار و ۷۳۱ هزار تن بود.
با این حال واردات از نظر وزنی در مدت زمان مشابه ۲۱ درصد رشد را تجربه کرده است و از ۲ هزار و ۸۳ هزار تن در فروردین ۹۸ به ۲ هزار و ۵۲۶ هزار تن رسیده است.
متوسط قیمت کالاهای تجاری ایران در فروردین امسال ۳۰۹ دلار برای هر تن بوده که ۴ درصد رشد نسبت به ۲۹۷ دلار سال ۹۸ به ۳۰۹ دلار برای هر تن رسیده است.
این در حالی است که متوسط قیمت کالاهای وارداتی از یک هزار و ۱۲۱ دلار در سال ۹۸ به ۷۶۴ دلار کاهش یافته است. بر این اساس متوسط قیمت کالاهای تجاری ایران در فروردین ماه امسال ۳۲ درصد کاهش نسبت به زمان مشابه سال پیش از آن داشته است.
خروج عراق از رتبه دوم مقاصد صادراتی
در فروردین ماه امسال کشورهای چین، امارات، عراق، افغانستان و ترکیه به ترتیب مقاصد اصلی صادراتی ایران بوده اند. بر این اساس عراق که مدت ها در رتبه دوم مقاصد صادراتی ایران پس از چین قرار داشت، این رتبه را به امارات واگذار کرده است اما مقایسه صادرات به عراق در این ماه با ماه مشابه سال قبل حکایت از رشد ۳.۶ درصدی از نظر ارزشی داشته است.
آمارهای انتشار یافته نشان می دهند که چین سهمی ۳۱ درصدی، امارات ۲۱.۵ درصدی، عراق ۱۵.۷ درصدی، افغانستان ۷.۶ درصدی و ترکیه ۴.۴ درصدی از صادرات ایران در این ماه داشته اند.
با این حال از نظر ارزشی، ارزش صادرات ایران به چین ۲۶.۴ درصد، به امارات ۸.۷ درصد، به افغانستان ۴۵.۹ درصد و ترکیه ۴۸.۶ درصد نسبت به فروردین ۹۸ کاهش نشان می دهند.
مبادی اصلی واردات ایران نیز در این ماه کشورهای چین (۲۰.۶ درصد)، امارات (۲۰.۴ درصد)، ترکیه (۱۲.۸ درصد)، هند (۸.۵ درصد) و هلند (۵.۶ درصد) بوده اند. این آمارها نشان از ورود هلند به جمع ۵ کشور اول وارداتی و خروج آلمان از این لیست دارد.
با این حال واردات از نظر ارزشی از چین ۸.۱ درصد، از ترکیه ۲۷.۲ درصد، از هند ۴۹.۲ درصد و از هلند ۱۶.۳ درصد نسبت به فروردین ۹۸ کاهش داشته ولی واردات از امارات در این مدت ۱۳.۹ درصد رشد را به ثبت رسانده است.منبع:

1399/02/26
14:11:34
5.0 / 5
3564
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید