گزارش فوری خرید

اما و اگرهای ممنوعیت ترانزیت سوخت از ایران

اما و اگرهای ممنوعیت ترانزیت سوخت از ایران

به گزارش فوری خرید باآنكه تصویب نامه اخیر هیئت دولت در خصوص ممنوعیت ترانزیت سوخت از ایران تا آخر سال جاری با هدف پیشگیری از قاچاق سوخت بوده اما ترانزیت كم جان از مسیر ایران را به شدت تحت الشعاع قرار خواهد داد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، مهدی اشرفی مدیرکل وقت دفتر سرمایه گذاری و امور تشکل های معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی در همایشی که شهریور ماه ۱۳۹۶ در وزارت راه و شهرسازی برگزار شده بود، نسبت به احتمال آخر صنعت ترانزیت در ایران تا سال ۲۰۳۰ اخطار داد.
در این نشست اعلام گردید بزرگ ترین اقتصاد شرق دنیا از چند مسیر در حال دور زدن ایران است: یکی امضای موافقتنامه سرمایه گذاری ۷۴۵ میلیون دلاری لاجورد که از خاک افغانستان به ترکمنستان، بندر ترکمن باشی، بندر باکو (آذربایجان)، خط آهن باکو-تفلیس-کارِس (ترکیه)، دیگری سرمایه گذاری سنگین ۴۶ میلیارد دلاری در بندر گوادر پاکستان و حذف بندر چابهار ایران از پروژه یک کمربند یک راه، همینطور همکاری با روسیه در راه اندازی خط آهن ۸۵۰ میلیون دلاری شمال دریای خزر و اتصال چین به اروپا و نهایتاً سرمایه گذاری در خط آهن اتصال کشورهای جنوب خلیج فارس (عمان -امارات-عربستان) به اردن و سپس دریای سیاه و راهیابی به اروپا.
به نظر می رسد اگر پروژه هایی مانند خط آهن چابهار-زاهدان-سرخس، راه آهن بندر شهیدرجایی-آستارا (قطعه رشت-آستارا)، آزادراه بندر امام خمینی (ره) -پایانه مرزی بازرگان، خط آهن خواف-هرات، راه آهن شلمچه-بصره-بندر لاذقیه (سوریه) و چند پروژه بزرگراهی دیگر هر چه سریع تر تکمیل نشود، پیشبینی کارشناسان در خصوص حذف ایران از حلقه ترانزیت شرق به غرب و حتی شمال به جنوب محقق خواهد شد.
شکست تحریم داخلی؛ سخت تر از تحریم های خارجی
در این میان آنچه سبب می شود تا تحقق این پیشبینی تلخ تسریع شود، علاوه بر کندی اجرای پروژه های زیرساختی در کنار تحریم های ظالمانه، قوانین دست و پاگیر و تعرفه های عجیب و غریب گمرکی به همراه برخی مصوبه های «ضد ترانزیتی» دولت و مجلس باشد.
هیئت دولت در واپسین روزهای اردیبهشت ماه سال جاری تصویب نامه ای را به نهادهای ذی ربط شامل وزارت خانه های نفت و اقتصاد تصویب و ابلاغ نمود که بر مبنای آن ترانزیت فرآورده های نفتی از خاک کشورمان به کشورهای همسایه تا آخر سال جاری ممنوع شده است.
تصویب نامه ای که به پیشنهاد وزارت نفت و تأیید سایر اعضای دولت بوده است.


متن کامل ماده ۱۲۵ قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰ به این شرح است:
ماده ۱۲۵. دولت می تواند با صدور تصویب نامه، عبور خارجی، ورود موقت، عمل انتقال یا کران بری (کابوتاژ) هر کالایی را به اقتضای مصالح اقتصادی یا امنیت عمومی یا بهداشتی منع یا مقید به شرایطی کند.
مورد عجیب: سوخت موجود در مخازن بنادر هم مشمول این ممنوعیت می شود!
بر اساس این تصویب نامه، آن دسته از محموله هایی که همچنان در انبارها و مخازن بنادر، منتظر حمل به کشورهای همسایه هستند هم مشمول این ممنوعیت ترانزیت می شوند.
به گفته برخی فعالان ترانزیت و حمل و نقل، عطف به ماسبق شدن این تصویب نامه سبب شده تا خیلی از سفارش های حمل محموله های سوختی از کشورهای همسایه که در بنادر هستند، روی دست سفارش دهنده باقی بماند.

پیگیری وزیر نفت برای اجرای مصوبه دولت، بلافاصله در همان روز ابلاغ از جانب معاون اول رئیس جمهور
سند بالا نشان می دهد، وزیر نفت به حدی پیگیر اجرای این مصوبه بوده که در همان روز ابلاغ این تصویب نامه از جانب معاون اول رئیس جمهور به وزارت نفت، بلافاصله دستور مستقیم و مؤکد اجرای آنرا به معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی صادر می کند.
به گفته برخی فعالان صنعت ترانزیت سوخت، دلیل پافشاری وزارت نفت در تصویب این ممنوعیت در هیئت دولت، کوشش برای فروش فرآورده های نفتی و سوخت مازاد بر نیاز تولید داخل به افغانستان، عراق، ترکمنستان، آذربایجان و ترکیه بوده است.
به خصوص که قیمت تمام شده تولید انواع سوخت در پالایشگاه ها و پتروشیمی های داخلی نسبت به قیمت خرید این محصولات در کشورهای همسایه تفاوت فاحشی دارد و می تواند با عنایت به عدم تحریم خرید بنزین و گازوئیل از ایران از یک سو و کاهش ۵۰ درصدی مصرف سوخت در داخل به سبب شیوع کرونا که به افزایش مازاد سوخت در داخل کمک بزرگی کرده است، بخش مهمی از کمبود بودجه سال جاری را جبران کند.
مدیرکل ترانزیت سازمان راهداری: شخص وزیر نفت، ممنوعیت ترانزیت سوخت را در دولت پیگیری می کرد
در همین خصوص منوچهر سلمان زاده مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: دلیل این ممنوعیت به وزارت راه و شهرسازی اعلام نشده است.
وی افزود: ممنوعیت ترانزیت سوخت به کشورهای همسایه با پیشنهاد وزارت نفت بوده است؛ شخص وزیر نفت آنرا در دولت پیشنهاد کرده بود.
سلمان زاده با اشاره به اینکه مقرر است وزارت نفت با وزارت راه در این خصوص مذاکراتی خواهد داشت، اظهار داشت: به نظر می آید این تصویبنامه در جهت افزایش صادرات سوخت تولید داخل به همسایگان در دولت به تصویب رسیده است.
مدیرکل دفتر ترانزیت سازمان راهداری اضافه کرد: با عنایت به این که سوختی که کشورهای همسایه ما از دیگر کشورها خریداری نموده و از راه خاک ایران منتقل می کنند، رقیب فرآورده های نفتی تولید ایران است، احتمالاً وزارت نفت با هدف افزایش صادرات فرآورده های نفتی تولید داخل به همسایگان، پیشنهاد این مصوبه را در دولت مطرح و پیگیری کرده است.
عضو کمیسیون حمل و نقل اتاق تهران: وزارت نفت به دنبال تحت فشار گذاشتن کشورهای همسایه برای خرید سوخت از ایران است
غلامحسین امیری عضو کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی تهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره ممنوعیت ترانزیت سوخت از خاک کشورمان اظهار داشت: وزارت نفت همواره یکی از مخالفان ترانزیت سوخت از ایران بوده است ولی نمی توانست ممنوعیتی ترانزیت سوخت را در دولت تصویب کند.
مدیرکل اسبق دفتر ترانزیت سازمان راهداری اضافه کرد: زمانی که من در وزارت راه این سِمت را بر عهده داشتم، همواره در مقابل تلاش وزارت نفت برای ممنوع کردن ترانزیت سوخت از ایران مقاومت می کردم چون معتقد بودم اگر وزارت نفت بتواند جلوی ترانزیت سوخت را به بهانه فروش سوخت مازاد تولید داخل به همسایگان، ممنوع کند، وزارت جهاد کشاورزی هم به بهانه تولید مازاد خرما در کشور، به دنبال تصویب ممنوعیت ترانزیت این کالا از خاک ایران می افتاد.
وی علت تصویب این مصوبه در دولت را فروش سوخت و فرآورده های نفتی تولیدی پالایشگاه های کشورمان که مازاد بر نیاز داخل است عنوان و اظهار نمود: نقطه ضعف این مصوبه این است که ما تا قبل از کرونا و کاهش سفرهای داخلی، تولید سوخت مازاد نداشتیم و حتی واردکننده سوخت هم بودیم اما الان بخشی از محصولات نفتی تولید داخل روی دست پالایشگاه ها و پتروشیمی ها مانده است و می خواهند با این مصوبه، کشورهای همسایه را وادار به خرید سوخت از ایران کنند.
فعال صنعت حمل و نقل خاطرنشان کرد: تصور مدیران وزارت نفت در خصوص تحت فشار گذاشتن همسایگان برای خرید سوخت از ایران اشتباه است؛ چون آنها اساسا به فکر واردات سوخت از مجاری دیگری غیر از ایران خواهند بود. چون می توانند همین فرآورده ها را از جای دیگری با قیمت پایین تری خریداری کنند.
وی خاطرنشان کرد: سال هاست که کوشیده ایم تا خاک ایران بعنوان قلمروی ترانزیتی منطقه شناخته شود؛ اما این اتفاق سبب می شود تا بی اعتمادی میان کشورهای منطقه نسبت به صنعت ترانزیت ایران رخ دهد.
امیر با انتقاد از اینکه در این مصوبه، ممنوعیت ترانزیت سوخت، عطف به ماسبق شده، بیان نمود: همه محصولاتی که در مخازن بنادر مانده، می بایست به تولیدکننده اصلی که کشور ثالث است بازگردانده شود؛ این در حالیست که فرایند ترانزیت از زمان خرید محصول در کشور تولیدکننده تا زمان رسیدن آن به دست کشور مصرف کننده نهایی، حداقل ۳ ماه طول می کشد. ازاین رو سوختی که بخش خصوصی در مخازن بنادر تخلیه کرده، بلاتکلیف مانده است؛ چون صاحب کالا بخش دولتی نیست.
وی از دیگر مضرات این ممنوعیت را وارد آمدن خسارت به سازمان بنادر از محل کاهش درآمد این سازمان از تخلیه کالاهای نفتی و همینطور وارد آمدن ضرر به شرکت ملی نفتکش بعنوان یکی از شرکت های حمل کننده این محصولات به بنادر ایران عنوان و اظهار نمود: بر مبنای ماده ۱۲۵ قانون امور گمرکی، هیئت وزیران مسئول تعیین کالاهای ممنوعه ترانزیتی هستند. اما در آیین نامه اجرایی همین ماده قانونی که در هیئت دولت تصویب شده، آمده است که قبل از تصویب کالاهای ممنوعه در هیئت وزیران، باید ابتدائا در شورای امنیت کشور (شاک) به ریاست وزیر کشور درخواست ممنوعیت بررسی و در صورت تأیید، به هیئت وزیران ارسال شود. ولی برای تصویب نامه جدید، این روند طی نشده و نشان داده است دولت حتی مصوبات خود هیئت دولت را هم رعایت نمی نماید.

1399/03/10
22:56:08
5.0 / 5
3348
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
فوری خرید