رئیس سازمان حفظ نباتات:

مصرف بی رویه سم در كشور به حداقل رسید

مصرف بی رویه سم در كشور به حداقل رسید

به گزارش فوری خرید رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به اینكه مصرف بی رویه سم در كشور به حداقل رسیده است، اظهار داشت:  به ازای هر كیلوگرم محصولی كه در كشور تولید می شود حدود ۰.۳۵ گرم سم مصرف می شود. این در حالیست كه متوسط مصرف سم در دنیا ۰.۶۲۵ گرم است.کیخسرو چنگلوایی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه سازمان حفظ نباتات وظیفه دارد محصولات زراعی و باغی را از هرگونه عارضه و عوامل زیان رسان حفظ کند و خسارات را به حداقل ممکن برساند، اظهار نمود: به صورت متوسط در دنیا ۳۵ تا ۴۰ درصد محصولات زراعی دستخوش خسارت عوامل زیان رسان می شوند و ۶۰۷ نوع عامل زیان رسان شامل حشرات مضر، عوامل بیماری زا و علف های هرز در دنیا وجود دارد که این عوامل پتانسیل این را دارند تا خسارتی معادل ۵۱۵ میلیارد دلار وارد کنند.

وی افزود: این عوامل زیان رسان هم اگر در کشور بموقع و موثر مدیریت نشوند حدود ۱۰ میلیارد دلار معادل ۳۷میلیون تن به محصولات کشاورزی و باغی خسارت وارد خواهند کرد.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: رویکرد سازمان استفاده از مبارزه های فیزیکی تلفیقی و بیولوژیکی تا حد امکان دارد. در جایی که این مبارزات پاسخگو نبود از مبارزه شیمیایی استفاده می شود. البته در مبارزه شیمیایی تلاش بر این است که از سموم کم خطر استفاده گردد. در این راستا هم سال قبل سازمان حفظ نباتات واردات برخی از سموم پرخطر را ممنوع کرد.وی با اشاره به اینکه خوشبختانه سم در کشور به صورت مدیریت شده استفاده می شود و سمپاشی بی رویه به حداقل ممکن رسیده است، اظهار داشت: به ازای هر کیلوگرم محصولی که در کشور تولید می شود حدود ۰.۳۵ گرم سم مصرف می شود این در حالیست که متوسط مصرف سم در دنیا ۰.۶۲۵ گرم است. همینطور میزان سم استفاده شده در هکتار در دنیا ۲.۸ کیلوگرم است که این عدد در کشور ما بین ۲.۱۶ تا ۲.۵ کیلوگرم در هکتار است.

چنگلوایی در پاسخ به این سؤال که سازمان حفظ نباتات چه اقداماتی در جهت کاهش استفاده از سم در بخش کشاورزی کشور انجام داده است، اظهار داشت: مراکز خدمات کشاورزی در کشور پراکنده هستند و به کشاورزان آموزش های لازم را می دهند. از طرفی در استان ها مدیریت آموزش و ترویج کشاورزی آخرین یافته های تحقیقاتی را دریافت کرده و با برگزاری کلاس و کارگاه و یا مدرسه در مزرعه اطلاعات را به کشاورزان منتقل می کنند. همینطور کلینیک های گیاه پزشکی هم معمولا سم را با نسخه به فروش می رسانند و بر روی قوطی یا کارتن سموم هم بروشور آموزشی قرار گرفته است.

این مقام مسئول در سازمان حفظ نباتات خاطرنشان کرد: البته نمی توانیم ادعا نماییم در این راستا صدر درصد موفق بوده ایم، چونکه کشاورزی امری پویاست و همواره با عوامل جدیدی دست و پنجه نرم می کند و ما دائما نیازمند آموزش هستم.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش به تاریخچه این سازمان اشاره نمود و اظهار داشت: قدمت سازمان حفظ نباتات به ۹۱ سال پیش و به تاسیس اداره دفع ملخ بازمی گردد. این سازمان جزو معدود ساختاری هایی است که قوانین مختص به خویش را دارد و این قوانین از سال ۱۳۴۶ وضع شده است. همینطور این سازمان عضو کنوانسیون های بین المللی هم است.

رئیس سازمان حفظ نباتات افزود: ماهیت این سازمان به شکلی است که امکان بهره گیری از فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان را دارد. همینطور در این مجموعه ۲۶ هزارنفر به صورت مستقیم و ۴۰ هزارنفر هم به صورت غیر مستقیم فعالیت دارند.

منبع:

1399/04/19
15:58:39
5.0 / 5
3128
تگهای خبر: خدمات , فروش , فناوری , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فوری خرید