هپكو تا كجا تاب می آورد؟

هپكو تا كجا تاب می آورد؟

فوری خرید: مركزی هپكو اینروزها دارد ركورد تغییر سهامدار را می زند، از این سهامدار به آن سهامدار و همچنان روی هوا...


ظاهر این شرکت 45 ساله که تازه دوران میانسالی را تجربه می کند، به سالمندان زهوار دررفته بی پناهی شبیه است که امیدوارند یکی پناهشان بدهد، اما این میانسال خسته از درد و رنج و ظلم مدیران نااهل و واگذارکنندگان بی توجه، با زخم های بسیار از خصوصی سازی غیر حرفه ای و نامناسب، درست در زمانی که داشت سرپرست جدیدش را می پذیرفت، خبردار شد که سرپرست جدیدتری پیدا کرده است!
هپکو در اوج پیشرفت و بالندگی در سال ۱۳۸۵ به بخش خصوصی واگذار شد و همین واگذاری آغازی بر مشکلات این شرکت بود. هپکو بعد از واگذاری بر مدار سقوط افتاد و از سال 94 نیز اعتراضات کارگری در این شرکت قوت گرفت و تا سال 99 نیز ادامه یافت.
مثال مشتی که در رینگ بوکس خصوصی سازی به صورت هپکو زده شد را شاید کمتر تماشاچی مشتاقی به چشم دیده یا شنیده باشد، هرچند هپکو هیچ وقت اساسا ناک اوت نشد، اما روی پا هم نتوانست بایستد. کارگران هپکو در تمام این پنج سال خواهان بازگشت شرکت به دولت بودند تا بلکه هپکو خودرا بازیابد.
سال گذشته بعد از کوشش های بسیار مسئولان و فریادهای بسیار کارگران، هپکو از بخش خصوصی بازپس گرفته و به سازمان خصوصی سازی واگذار شد و پرونده واگذاری شرکت به ایمیدور روی میز قرار گرفت و در نهایت در خرداد ماه امسال هپکو بعد از دو بار تجربه ناموفق به بخش خصوصی در سال های گذشته، برمبنای مصوبه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، به سازمان دولتی ایمیدرو(سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) رسید.
مجموعه استان و کارگران شرکت هپکو رضایت نسبی از این واگذاری داشتند و با وجود اینکه هرزگاهی مشکل و چالش جدیدی مطرح می شد، اما تلاش بر این بود که این واگذاری تسریع شود و ایمیدرو هم خواستار هپکو بود، استاندار مرکزی هم بارها اعلام نمود که هپکو حتما به ایمیدرو واگذار می شود، اما 18 تیرماه ورق جور دیگری برگشت.
پس از افت وخیزهای فراوان با تصویب هیات وزیران در تاریخ ۱۸ تیرماه و ابلاغ آن در ۲۳ تیرماه 99 به وزارتخانه های اقتصاد، رفاه، صمت، نفت، میراث و سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد که ۵۵ درصد سهام شرکت هپکو اراک به ارزش 56 هزار میلیارد ریال بعنوان "رد دیون دولت" از سازمان خصوصی سازی به سازمان تامین اجتماعی واگذار شود.
همین ابلاغ موج جدیدی را درباب هپکو، نه فقط در استان مرکزی بلکه در کشور به راه انداخت و هر کسی از ظن خود در مورد این تصمیم اظهار نظر کرد، نگاه ها به این واگذاری و اظهار نظرها درباب آن متفاوت و البته همگی همراه با درصدی حیرت زدگی بود. بعضی رسانه ها هم اعلام نمودند که روابط عمومی شستا این خبر را رد کرده ولی در نهایت واگذاری قسمتی از سهام هپکو به شستا تایید شد.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، واکنش درباب این تصمیم دولت متفاوت بود و برخی نگاه امیدوارانه ای به این واگذاری داشتند.

واگذاری هپکو به شستا کار خوبی است
استاندار مرکزی نظر مثبتی نسبت به این واگذاری دارد، وی در این زمینه به ایسنا اظهار داشت: بر طبق مصوبه اخیر هیات دولت، ۵۵ درصد از سهام شرکت هپکو اراک به ارزش 5600 میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد.
سیدعلی آقازاده درباب سوالاتی که در نتیجه این واگذاری در افکار عمومی ایجاد شده، اظهار داشت: با وجود سوالاتی که درباب این واگذاری مطرح می شود، اما واگذاری این میزان سهام شرکت هپکو به سازمان تامین اجتماعی کار بسیار خوبی است.
آقازاده با اعلان اینکه ایمیدرو و سازمان تامین اجتماعی فرقی با هم ندارند، اضافه کرد: هر دو دولتی و بنگاه دار هستند و در "شستا" یک بنگاه داری تخصصی و حرفه ای را شاهد می باشیم.

در واگذاری با استان مشورت نشد، اما تابع تصمیم دولت هستیم
وی با اشاره به اینکه درباب این واگذاری با استان مشورتی نشد و در جریان نبودیم، اما از آنجاکه سیاست دولت می باشد، ما هم تابع سیاست های دولت هستیم، اظهار داشت: احساس می نماییم با رفتن هپکو به مجموعه تامین اجتماعی اگر با برنامه و حمایت های مناسب باشد، اتفاقات خوبی بیفتد، در واقع این تصمیم خیلی هم بیراه نیست.
استاندار مرکزی اشاره کرد: سازمان تامین اجتماعی بنگاه دار و صاحب شرکت های بزرگ ملی است که در بورس سهام های خوب و موفقی دارند و امیدواریم با مدیریتی که در سازمان تامین اجتماعی در قبال هپکو صورت می گیرد، شاهد کار و تلاش و تولید در هپکو باشیم.
آقازاده اشاره کرد: از سازمان تامین اجتماعی انتظار می رود باتوجه به تجربه ای که در حوزه بنگاه داری و سهامداری دارد بتواند با تزریق نقدینگی لازم سازوکاری را فراهم آورد تا شرکت هپکو به تولید بنشیند و با مدیریت مناسب با جهش و شتاب زیاد بر مدار تولید حرکت نماید تا مشکلات این شرکت برطرف شود.
بر اساس این گزارش، نمایندگان مجلس هم به این واگذاری واکنش نشان دادند.
یکی از این نمایندگان "علی اکبر کریمی" نماینده اراک، کمیجان و خنداب بود که روز گذشته نیز با ارسال نامه ای برای رئیس جمهور خواهان توقف اجرای تصمیم هیات وزیران درباب واگذاری سهام هپکو به تامین اجتماعی شد.

دست به دست شدن هپکو به صلاح نیست
علی اکبر کریمی در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: چرا دولت پیش از ساماندهی و تعیین تکلیف مالکیتی و مدیریتی این شرکت چنین واگذاری را انجام داد. در ابتدا مقرر بود با واگذاری به ایمیدرو این ساماندهی صورت گیرد، اما درست در زمانی که هنوز این تصمیم به اجرا نرسیده است، موضوع دیگری را مطرح می کنند.
وی اشاره کرد: هم اکنون مسلما با پیموده شدن فرآیند واگذاری به شستا و انجام مراحل قانونی در این خصوص، زمان از دست می رود و حتی ممکنست تا به سرانجام رسیدن اینکار عمر دولت دوازدهم هم تمام شود و عملا هپکو در این شرایط لطمه می بیند.
کریمی اضافه کرد: دست به دست شدن شرکت اصلا به صلاح هپکو نیست.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا؛ کارگران هپکو نیز به این تغییر یکباره سهامدار انتقاد دارند و بنا بر این هم 28 تیرماه در محوطه کارخانه دست به اعتراض زدند.

هپکو گوشت قربانی شده
رییس شورای اسلامی کار هپکو در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: کارگران همچنان به مشکلات این شرکت اعتراض دارند و این تجمع در محوطه کارخانه در اعتراض به نحوه واگذاری بود. تا مدتی پیش صحبت از واگذاری شرکت به وزارت صمت بود که ناگهان تصمیم تغییر نمود و موضوع واگذاری به شستا عنوان شد و بنظر می رسد که هپکو گوشت قربانی شده است.
رضا عبدلی اشاره کرد: علاوه بر باقی بودن مسائل مربوط به واگذاری شرکت، هم اکنون کارگران حقوق خردادماه را نگرفته اند و امروز هم که تیرماه تمام می شود، همین طور بیش از یک میلیارد تومان نیز معوقات سال 95 و 96 است که هنوز تسویه نشده و مبلغی از سنوات بازنشستگان نیز باقی مانده است.

چرا امروز و فردا می کنید
وی با اعلان اینکه اعتراض کارگران بر این است که چونکه دائما موضوعات هپکو درگیر امروز و فردا می شود، اظهار داشت: تامین اجتماعی اعلام می کند که برای همکاری ایمیدرو و هپکو مشکلی وجود ندارد در صورتیکه مقرر بود که هپکو به ایمیدرو واگذار شود، اما امروز فقط مسئله همکاری مطرح است.
عبدلی اظهار نمود: یکی از دلایلی که موجب شد هپکو به ایمیدرو واگذار نشود این بود که مجلس تصمیم گرفت که هپکو نمی تواند به دولت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع بازگردد و این امر مغایر با اصل 44 قانون اساسی است در صورتیکه منع قانونی وجود ندارد و همین موجب شد که دولت تصمیم بگیرد هپکو را بعنوان دیون به سازمان تامین اجتماعی واگذار کند.

همه تصمیمات روی کاغذ ماند/خسته شده ایم
وی با اشاره به اینکه مدت هاست که تصمیمات خوبی برای هپکو گرفته می شود، اما فقط روز کاغذ باقی می ماند و کارگران به این مساله اعتراض دارند، اضافه کرد: سال 94 مقرر بود که تولید سه هزار دستگاه به شرکت سپرده شود، سال قبل تصمیم گرفتند که از این سه هزار دستگاه فعلا تولید 60 دستگاه به هپکو سپرده شود و امسال هم هنوز معین نیست که این 60 دستگاه تولید شود یا خیر.
رییس شورای اسلامی کار هپکو با تاکید بر اینکه عملا کاری در شرکت وجود ندارد و تصمیمات همچنان روی کاغذ است، اضافه کرد: کارگران شرکت هپکو هیچ مسئله و مشکلی با سهامدار شرکت ندارند ولی انتظار این است که مدیریت قوی در شرکت اعمال شود، شخص مدیر اهمیت ندارد، نوع مدیریت مهمست و هپکو مدیریتی می خواهد که از همه پتانسیل های موجود در جهت احیا استفاده نماید.
عبدلی اشاره کرد: کارگران هپکو از این وضعیت بیکاری خسته شده اند، زمانی هپکو احیا می شود که تجهیزات و ماشین آلات آن روشن شود، چرخ های تولید به گردش درآیند و کارگر امنیت شغلی داشته باشد.

نتیجه جلسه ستاد تسهیل هنوز منتشر نشد
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، روز گذشته نود و هفتمین جلسه دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با حضور نماینده کارگران هپکو، فرخی معاون اقتصادی استاندار مرکزی، آصفری نماینده مردم اراک در مجلس، مدیران سازمان تامین اجتماعی، مدیران ایمیدرو و سازمان خصوصی سازی انجام شد.
خبری درباب جزئیات این جلسه بیرون نیامد، نماینده کارگران ترجیح داد که مسئولان حاضر در جلسه درباب مذاکرات صحبت کنند، آصفری به ایسنا اظهار داشت که ترجیح می دهم به سبب مباحث در رابطه با سهام شرکت مصاحبه نکنم و فرخی نیز درباب این جلسه صحبتی نکرد.
تنها خبری که از این جلسه آنهم در پاگاه اطلاع رسانی دولت منتشر گردید این بود که میثم زالی، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با اشاره به ضرورت حل هر چه سریع تر مشکلات این مجموعه صنعتی اظهار داشت: امیدواریم با واگذاری این مجموعه صنعتی به سازمان تامین اجتماعی و تایید این واگذاری توسط مجلس شورای اسلامی، هرچه سریع تر فرآیند تولید در این واحد به جریان افتاده و رونق گذشته به هپکو بازگردد.
وی با اشاره به ضرورت حفظ فضای آرامش و متانت برای حل سریع تر مشکلات هپکو اضافه کرد: هرگونه اختلال در روند تولید این واحد، متوجه کارگران خواهد بود بدین سبب بازگشت رونق به هپکو باید در فضای آرام و بدون تنش اتفاق بیفتد.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، هم اکنون همچنان معین نیست که عاقبت هپکو چه می شود، امید کارگران این بود که بعد از صرف زمان و انرژی برای واگذاری هپکو به ایمیدرو، این روزها شاهد این واگذاری باشیم که تصمیم عوض شد.
میزان تاب آوری هپکو در این شرایط قابل پیش بینی نیست، فقط می توان امیدوار بود که روند واگذاری به شستا تسریع و البته بهترین تصمیم درباب مدیریت آن اعمال شود تا حداقل هپکو رنگ تولید را در سال جهش تولید به خود ببیند.
منبع:

1399/05/01
13:57:33
5.0 / 5
3451
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بورس , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فوری خرید