اولین مرحله طرح آبیاری نوین در دشت میناب

اولین مرحله طرح آبیاری نوین در دشت میناب

به گزارش فوری خرید هرمزگان اولین مرحله طرح شبكه آبیاری نوین دشت میناب، به دستور رئیس جمهور به صورت ویدئو كنفرانس و با حضور معاون آب و خاك وزیر جهادكشاورزی راه اندازی شد.استاندار هرمزگان بامداد امروز(دوم مردادماه) در مراسم افتتاح این پروژه، اظهار داشت: برای اجرای این طرح در ۳ هزار و ۷۵۰ هکتار از دشت میناب، بیشتر از ۷۴ میلیارد تومان هزینه شده است.

فریدون همتی اضافه کرد: با بهره برداری از اولین مرحله شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب، گام بزرگی در جهت بهره برداری بهینه از منابع آبی و توسعه کشاورزی زمین های تیرور، چاه اسماعیل، چاه شیرین، زیارت مولا و گوربند برداشته می شود.

وی با اشاره به اینکه اجرای اولین مرحله این طرح از اسفند سال ۹۶ شروع شده است، خاطرنشان کرد: با بهره برداری از اولین مرحله طرح شبکه آبیاری تحت فشار دشت میناب ۷۵۰ تن مشغول بکار می شوند.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه آب مورد نیاز این طرح از مخزن سد شمیل و نیان تأمین می شود، تصریح کرد: پیش از این آب مورد نیاز کشاورزی از سرریز مازاد سد استقلال میناب و چاه ها تأمین می شد.

وی به خشکسالی چند دهه اخیر و افت محسوس کیفی و کمی چاه های منطقه اشاره نمود و اضافه کرد: به علت نبود اطمینان از حقابه پایدار، بخش بزرگی از زمین های کشاورزی به صورت آیش رها شده بود که با اجرای این طرح، تحول عظیمی در توسعه کشاورزی و رونق اقتصادی منطقه بوجود آمده است.

استاندار هرمزگان بیان نمود: مهمترین اهداف اجرای این طرح تأمین امنیت غذایی، افزایش کارایی مصرف آب، احیای باردیگر زمین های کشاورزی میناب، بهبود بازدهی آبیاری از ۳۵ به بیشتر از ۸۰ درصد و افزایش بهره وری از دو منبع پرارزش آب و خاک است.

همتی افزود: تعادل بخشی به منابع با هدف کاهش برداشت از سفره های زیرزمینی، افزایش توانمندی کشاورزان با ایجاد مشارکت بیشتر با نهادهای مرتبط، افزایش سطح درآمد کشاورزان و کاهش هزینه های کارگری از دیگر مزایای اجرای این طرح است.

منبع:

1399/05/02
17:12:07
5.0 / 5
3551
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
فوری خرید