راستی:

توافق منابع طبیعی و سازمان اوقاف درباره دماوند به نفع مردم است

توافق منابع طبیعی و سازمان اوقاف درباره دماوند به نفع مردم است

به گزارش فوری خرید رئیس كمیته منابع طبیعی كمیسیون كشاورزی مجلس در مورد وقف قسمتی از مرتع كوه دماوند اظهار داشت: در خیلی از نقاط ایران زمین هایی وجود دارد كه مردم آن منطقه ادعای مالكیت آباء و اجدادی روی آن داشته و می خواهند روی آن زمین كار و آنرا آباد كنند اما منابع طبیعی نمی تواند این اجازه را بدهد.


جعفر راستی در گفت و گو با ایسنا در مورد وقف قسمتی از مرتع کوه دماوند اظهار داشت: این ماجرا تنها به دامنه های کوه دماوند برنمی گردد. من بعنوان رئیس کمیته منابع طبیعی و امور اراضی کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم مطالعه زیادی در مورد مسئله وقف داشته ام. این ماجرا در سراسر ایران رایج است. نکته اینجاست که تداخلی بین اوقاف و منابع طبیعی وجود ندارد.
این عضو کمیسیون کشاورزی اظهار داشت: چیز وقف شده را نمی توان واگذار کرد. واگذاری آن شرعا مشکل دارد. این ماجرای وقف در اصل برای حل مشکلات مردم است. وقف های اخیر حاصل توافقی با منابع طبیعی است. در خیلی از نقاط ایران زمین هایی وجود دارد که مردم آن منطقه ادعای مالکیت آباء و اجدادی روی آن داشته و می خواهند روی آن زمین کار و آنرا آباد کنند اما منابع طبیعی نمی تواند این اجازه را بدهد.
وی ادامه داد: توافق منابع طبیعی و اوقاف در واقع به نفع مردم است چونکه سبب آبادانی این زمین ها می شود. توافق بین اوقاف و منابع طبیعی صورت گرفته تا به ازاری همان زمین هایی که دست اوقاف است، مردم روستایی از آنها استفاده بهینه کنند. مشابه همین ماجرا در شهرستان شبستر هم وجود دارد. این ماجرا ۴۰ سال غیرقابل حل بوده و تنها چاره مشکلات توافق با اوقاف است.
رئیس کمیته منابع طبیعی کمیسیون کشاورزی در پاسخ به این پرسش که آیا تضمیمی برای حفظ بافت زمین های واگذار شده به اوقاف وجود دارد، اظهار داشت: وقتی معاوضه انجام می گیرد، قانون حاکم بر زمین ها، قانون سازمان اوقاف است البته نکته اینجاست که قوانین سازمان اوقاف بسیار سرسختانه است. در مکان های اوقافی به ندرت ساخت و ساز صورت می گیرد مگر اینکه به کارخانه یا جای خاصی واگذار شود. سازمان اوقاف در ازای دریافت زمین از منابع طبیعی، زمین هایی را هم به آنها واگذار می کند. زمین های سازمان اوقاف مرغوب تر است چونکه مردم روی آنها کار کردند. زمین های منابع طبیعی غالبا کوهستانی و بایر است. در این توافقات همیشه اوقاف ضرر می کند.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن انتقاد از «واگذاری زمین های منابع طبیعی به اشخاص حقیقی» اظهار داشت: اینکه اراضی ملی ما بدون حساب و کتاب به صاحبان سرمایه واگذار شود، خطرناکست. مثلا در شمال تهران یا شمال کشور زمین های داریم که به اشخاص حقیقی و سرمایه دار واگذار شده است. ما باید جلوی این ماجرا را بگیریم.
راستی با اعلان اینکه «باید جلوی تقسیم اراضی منابع طبیعی به سرمایه داران را گرفت» اظهار نمود: بیشتر قریب به اتفاق زمین خواران اصلا انسان هایی نیازمند نیستند. اگر یک زمین ملی به کشاورزان تهی دست یک منطقه واگذار شود، به نفع مردم است اما الان برعکس این اتفاق افتاده است. واگذاری اراضی منابع طبیعی به سرمایه داران حاصل رانت خواری است.
وی از رشد ۱۵ درصدی واگذاری های منابع طبیعی به اشخاص حقیقی سرمایه دار آگاهی داد و اظهار داشت: ما نه فقط جلوی آنرا نگرفتیم بلکه وضعیت بدتر شده است. ما امیدواریم که تا اختتام امسال دست کم رشدش را متوقف نماییم.
1399/05/06
15:30:29
5.0 / 5
2744
تگهای خبر: كتاب , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
فوری خرید