وزیر اقتصاد :

تشكیل جلسه فوق العاده جهت بررسی لایحه اصلاح مالیات های مستقیم

تشكیل جلسه فوق العاده جهت بررسی لایحه اصلاح مالیات های مستقیم

به گزارش فوری خرید با گذشت بیشتر از دو سال از وعده های مكرر برای تعیین تكلیف لایحه مالیاتی دولت، وزیر اقتصاد از تشكیل جلسه فوق العاده كمیسیون اقتصادی دولت جهت بررسی لایحه اصلاح مالیات های مستقیم اطلاع داد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، ساماندهی و هدفمندی معافیت های مالیاتی، عرضه مالیات های جدید مانند مالیات بر عایدی املاک و مالیات بر دارایی و مالیات بر مجموع درآمد همچون تغییرات بنیادی و اساسی لایحه اصلاح مالیات های مستقیم است اما قریب به چهار سال است که بحث آن در دولت مطرح است اما در عرضه آن به مجلس تعلل صورت می گیرد.
اولین بار صحبت از این لایحه در سال ۹۶ و بعد از متوقف شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس به علت اصرار دولت بر عرضه یک لایحه در این مورد عنوان شد. وزیر وقت اقتصاد و معاونین این وزارتخانه در سال ۹۶ و ۹۷ بر ضرورت وضع این مالیات در بازار مسکن برای پیشگیری از تحرک مخرب سوداگران تاکید داشتند. با این وجود تا آخر دوره وزارت کرباسیان و ریاست تقوی نژاد بر سازمان امور مالیاتی این وعده جامه عمل نپوشید و در مقام سخن باقی ماند.
ایجاد کارگروه جهت بررسی فوری مالیات بر عایدی در سال ۹۷!/و عده پشت وعده
پس از گذشت حدود یک سال از این وعده، حسین میرشجاعیان معاون سابق اقتصادی وزیر اقتصاد، مردادماه سال ۹۷ بر ضرورت اجرای مالیات بر عایدی سرمایه تصریح کرد و اظهار داشت: به واسطه مالیات بر عایدی سرمایه می توان به سادگی درآمدهای بادآورده را در این سیستم کنترل کرد. اما زمانی می توان این کار را کرد که روی تمام نقل و انتقالات مالی نظارت داشت. وی از تشکیل کارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد اطلاع داده و گفته بود که این کارگروه با عنایت به شرایط فعلی بازارها مقرر است به صورت فوری به مسئله مالیات بر عایدی سرمایه ها رسیدگی کند. محمد قاسم پناهی، سرپرست وقت سازمان امور مالیاتی هم از ارسال لایحه در شش ماهه اول سال ۹۸ به مجلس اطلاع داده بود. بعد از آن هم اوایل اردیبهشت ماه سال ۹۸ فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی از آماده شدن پیش نویس لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اطلاع داده و گفته بود که این لایحه تا آخر خرداد نهایی می شود.
ادغام لایحه مالیات بر درآمدهای مستقیم و مالیات بر عایدی سرمایه
در این بین و در زمانی که همگان منتظر عرضه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به دولت بودند، هشتم مرداد ۹۸ فرهاد دژپسند از ادغام لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در لایحه اصلاح جامع نظام مالیاتی و مالیات های مستقیم اطلاع داد. دژپسند اظهار داشت که در متن لایحه اصلاح جامع نظام مالیاتی و مالیات های مستقیم بحث مالیات بر عایدی سرمایه هم گنجانده می شود و این مساله برای ایجاد هماهنگی بین بخش های مختلف مالیات است. اواسط مرداد ماه، دژپسند در اظهارنظر دیگری اظهار داشت که لایحه اصلاح نظام جامع مالیاتی اواخر دیماه به مجلس عرضه می شود.
اواسط مهر ماه ۹۸، فرهاد دژپسند، در گفت و گویی که با خبرنگار مهر داشت، در مورد اینکه چه زمانی این لایحه به دولت ارسال می شود، اظهار داشت: به زودی لایحه را که به صورت یکپارچه تهیه شده است، به دولت عرضه می دهیم. مهر ۹۸ هم به پایان رسید و خبری نشد اما دهنوی، معاون اقتصادی وزارت اقتصاد اعلام نمود که کار بررسی لایحه مذکور پیچیده است و احتمالاً تا انتهای پاییز بررسی های معاونت اقتصادی در مورد پیش نویس لایحه به اتمام می رسد و بعد از تکمیل بررسی ها در معاونت اقتصادی، پیش نویس مربوطه به دولت ارجاع می شود. پاییز ۹۸ هم به پایان رسید و وعده ها محقق نشد؛ دهقان دهنوی بار دیگر اعلام نمود که بررسی کارشناسی لایحه کمی زمان بر شده است و در نظر داریم حداقل تا هفته آینده و حداکثر تا ۲۰ دیماه بررسی آن در وزارت اقتصاد تمام شود.
لایحه بالاخره به دولت رفت اما در آن گیر کرد!
وعده های مکرر مسؤلان وزارت اقتصاد که به بعضی از آنها اشاره شد، سرانجام رنگ واقعیت به خود گرفت؛ پنجم بهمن ماه ۹۸ فرهاد دژپسند از ارسال لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم در اول بهمن ماه اطلاع داد. او گفته بود که لایحه به دولت ارسال شده و مالیات بر مجموع درآمد و مالیات بر عایدی سرمایه و ساماندهی معافیت ها ارکان اساسی این لایحه هستند.
۲۵ خرداد ۹۹، امیدعلی پارسا، رئیس سازمان امور مالیاتی در گفتگویی ابراز امیدواری کرد که این اصلاحیه هر چه زودتر در دولت نهایی شود و مجلس قبل از بودجه سال ۱۴۰۰، آنرا تصویب کند.
وی با اشاره به اینکه در لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم، مالیات بر عایدی سرمایه دیده شده است، افزود: همینطور مالیات بر مجموع درآمدها هم عملیاتی و معافیت های مالیاتی هم ساماندهی می شود.
کلیات لایحه به تصویب رسیده و جزئیات آن باقی است
در خرداد ۹۹، محمود علیزاده معاون سازمان امور مالیاتی هم طی مصاحبه ای تلویزیونی با اشاره به اینکه این لایحه در دولت مطرح است و کلیات آن تصویب گردید و جزئیات آن در حال بررسی است، تصریح کرد: دولت از زمان وزارت آقای دژپسند بر امور اقتصادی و دارایی، مبحث اقتصاد هوشمند و تغییر در پایه های مالیاتی را در دستور کار خود قرار داد که با همکاری همه خبرگان بخش اقتصادی همچون مرکز پژوهش های مجلس، فرایند اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم در دستور کار قرار گرفت. مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد در آن بعنوان جزئی از اصلاح این قانون دیده شده است.
تشکیل جلسه فوق العاده کمیسیون اقتصاد دولت برای تعیین تکلیف لایحه اصلاح مالیات مستقیم
بر اساس پیگیری خبرنگار مهر، این لایحه هنوز در دولت باقی مانده است. بعد از گذشت این چند ماه نهایتاً روز گذشته فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر که آیا لایحه اصلاح مالیات های مستقیم تا مهر ۹۹ به مجلس می رسد، اظهار داشت: جهت بررسی این لایحه جلسه فوق العاده کمیسیون تشکیل داده ایم اما به مجلس رسیدن آن به اختیار من نیست چون که پس از کمیسیون باید دولت هم آنرا تصویب کند و نمی توانم زمانی را قول بدهم اما تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد که این اتفاق بیفتد.
بر اساس آنچه از گفته دژپسند و سایر شواهد بر می آید این لایحه بیشتر از ۷ ماه است که به دولت رفته اما عزمی برای پیگیری تصویب آن دیده نمی گردد. این در شرایطی است که دولت در یکی از بی سابقه ترین کسری بودجه ها در سالیان اخیر قرار دارد و باید بتواند هرچه سریع تر درآمدهای خود از محل مالیات را بیشتر و هدفمند تر کند به نحوی که با کاهش فشار مالیاتی از تولیدی ها و ایجاد پایه های جدید مالیاتی مانند مالیات بر مجموع درآمد ضمن کاستن از فشار مالیاتی بخش تولید، درآمدهای خویش را هم تقویت کند.

1399/05/20
22:46:19
5.0 / 5
2662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
فوری خرید