گزارش فوری خرید

یك بام و دو هوای دولت در واگذاری دارا دوم

یك بام و دو هوای دولت در واگذاری دارا دوم

فوری خرید: در صورتیكه بازار بورس خودرا آماده ورود دومین صندوق ETF می كرد، هیئت واگذاری روز گذشته یك دفعه از لغو واگذاری دارا دوم و تغییر شیوه واگذاری آگاهی داد و واكنش منفی سهامداران بورس را برانگیخت.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، در صورتیکه بازار بورس خودرا آماده ورود دومین صندوق ETF می کرد، هیئت واگذاری روز گذشته یک دفعه از لغو واگذاری دارا دوم و تغییر شیوه واگذاری به روش بلوکی آگاهی داد و واکنش منفی سهامداران بورس را برانگیخت.
بر اساس تبصره دو لایحه بودجه سال ۹۹، به دولت اجازه داده شده است که واگذاری بنگاه های دولتی را بعد از احراز صلاحیت حرفه ای و اهلیت متقاضی در چارچوب «ETF» انجام دهد. در همین راستا دولت نخستین ETF را در اردیبهشت ماه ۹۹ عرضه نمود که در ضمن آن باقیمانده سهام دولت در سه بانک ملت، تجارت و صادرات بعلاوه باقیمانده سهام دولت در بیمه البرز و بیمه اتکایی امین که جمعاً به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده بود در چارچوب صندوق واسطه گری مالی یکم و با تخفیف ۲۰ تا ۳۰ درصدی به عموم مردم واگذار شد در این واگذاری حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر، واحدها و یونیت های اولین صندوق ETF را خریداری کردند.
پس از قابل معامله شدن این صندوق، بلافاصله خبر از ارائه دو صندوق دیگر در تیر و مرداد داده شد. در این زمینه وزارت اقتصاد در سایت رسمی خود اعلام نمود: طبق اعلام قبلی معاون وزیر اقتصاد مقرر است در نیمه اول امسال دو ETF دیگر به اسامی صندوق واسطه گری پالایشی مرکب از باقیمانده سهام دولت در ۴ پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان و صندوق واسطه گری فلزی (شامل باقیمانده سهام دولت در شرکت فولاد مبارکه، ملی مس ایران، ایران خودرو و سایپا) با تخفیف ۲۰ تا ۳۰ درصدی به همه دارندگان کدملی ایرانی واگذار شود. این اقدامات در امتداد واگذاری تصدی های دولتی به مردم و گسترش فرهنگ سهامداری و مالکیت در میان مردم و از سویی تامین مالی دولت بوسیله بورس انجام می شود.
در این باره علی ربیعی، سخنگو دولت نیز در ۱۷ تیرماه، اظهار داشت: صندوق دارایی دوم به زودی عرضه می شود و دارایی های دولت در این صندوق نیز عرضه خواهد شد. ETF دوم که پالایشگاه ها و فلزی ها در آن هستند یک روح جدید به بورس خواهند داد.
اواخر تیرماه / ‏دولت‬ طبق قانون بودجه ETFها را عرضه خواهد کرد
پیگیری رسانه ها از نمایندگان مجلس برای تعیین تکلیف جاماندگان از سهام عدالت سبب شد ۲۰ تیرماه مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از تصمیم دولت برای واگذاری باقیمانده سهام دولتی در چارچوب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در اظهارنظری اظهار داشت: دولت نباید منابع بازگشتی سهام عدالت را بفروشد. این منابع مربوط به سهام عدالت است و طرح مجلس این است که منابع به جاماندگان واگذار شود و نباید تحت عنوان صندوق یکم یا صندوق های دوم و سوم فروخته شوند.
در واکنش به این سخنان، یاسر فلاح، مدیر ارتباطات سازمان بورس در صفحه شخصی خود نوشت: بر طبق بودجه سال ۹۹ دولت موظف است باقی مانده سهام خود در شرکت ها و بنگاه های دولتی را در چارچوب صندوق های قابل معامله در بورس عرضه نماید. این روال طبق یک برنامه زمان بندی شده صورت خواهد گرفت.
علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی هم در واکنش به این اظهارات در گفتگویی اظهار داشت: قانونی در کشور بعنوان قانون بودجه وجود دارد که طبق آن قانون در حال اقدام برای عرضه صندوق های دولتی هستیم و نمی توان اقدامی جز آنرا در دستور کار قرار داد.
تاکید مقامات دولتی به تداوم عرضه ETFها به همین جا ختم نشد و حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس هم در اظهارنظری اصرار کرد که «تصمیمی در خصوص توقف ETFها گرفته نشده است.ETFها همچنان برقرار هستند و وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان خصوصی سازی صحبتی از لغو شدن ETFها نکردند. حتی رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام نمود ETFها همچنان برقرار است.»
اواخر تیرماه: عرضه ETF پالایشی؛ طی یک تا دوماه آینده!
اما اواخر تیرماه و حدود یک هفته بعد از این اظهارنظرها، وزارت اقتصاد اعلام نمود که عرضه صندوق ETF پالایشی به یک تا دو ماه آینده موکول شده است.
این اعلام بلافاصله با واکنش فعالان بازار بورس مواجه و موجب شد میانگین قیمت سهام پالایشی در بورس تهران با سقوطی ۴ درصدی روبرو شود.
یکم مردادماه نیز علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی در تأیید عرضه ETFپالایشی اظهار داشت: اقدامات لازم بمنظور تشکیل دومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله(etf) با نام «صنایع پالایش نفت» متشکل از شرکت های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران توسط وزارت نفت در مرحله انجام بوده و امید است تا اختتام مرداد ماه این صندوق نیز بوسیله پذیره نویسی عمومی تشکیل گردد.
۱۵ مرداد: واگذاری پالایشی ها بصورت بلوکی!
علیرغم اظهارنظرهای صریح گذشته، ۱۵ مردادماه سازمان خصوصی سازی در خبری بر روی سایت خود از عرضه بلوکی باقیمانده سهام دولت در شرکت های پالایشی آگاهی داد و نوشت: سازمان خصوصی سازی بلوک های ۱۵ درصدی سهام شرکت های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان و نیز بلوک ۱۲.۳۱ درصدی شرکت سرمایه گذاری ملی ایران را واگذار می کند.
این خبر که مهر تأیید بر لغو ETF دوم بود بار دیگر با واکنش منفی سهام پالایشی در بازار بورس مواجه گردید.
۲۰ مرداد: عرضه دارا دوم لغو شد
در حالی که بازار بورس و سهامداران خودرا برای عرضه صندوق دارادوم در آخر مرداد یا نهایتاً اوایل شهریور آماده می کردند و سهام شرکت های پالایشی با صف خرید مواجه بود، روز گذشته سازمان خصوصی در اطلاعیه ای از لغو واگذاری این صندوق آگاهی داد که غافلگیری فعالان بازار بورس را بدنبال داشت و باردیگر سهام پالایشی ها و شاخص کل را تحت تأثیر شدید قرار داد و انتقادات فراوانی را نسبت به بی برنامگی دولت برانگیخت.
سازمان خصوصی سازی اعلام نمود: برمبنای اعلام قبلی سازمان خصوصی سازی قرار بود سهام دولت در چهار پالایشگاه در چارچوب دومین صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (etf) ارائه شود لیکن باتوجه به عدم اقدام وزارت نفت در تأسیس صندوق مذکور، هیأت واگذاری در آخرین جلسه خود و با توجه عرضه قبلی سهام شرکت پالایش نفت تبریز، عرضه باقی مانده بلوک سهام متعلق به دولت در سه شرکت پالایش نفت بندرعباس، تهران، و اصفهان را نیز مصوب نمود. پس به همین دلیل آگهی عرضه عمده و بلوکی سهام این شرکت ها هفته گذشته انتشار یافته که بعد از هماهنگی با بورس تاریخ دقیق عرضه آن در بازار سرمایه مشخص خواهد شد.
وزارت نفت: دستور وزیر اقتصاد بود / وزیر اقتصاد: زیر ساخت های وزارت نفت آماده نبود
اما شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در واکنش به اعلان سازمان خصوصی سازی اطلاعیه ای منتشر نمود و در آن تصمیم برای واگذاری بلوکی سهام پالایشی را بر گردن وزیر اقتصاد انداخت.
در این اطلاعیه آمده است: طبق آخرین نظر جناب آقای دژپسند وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، قرار شد سهام پالایشگاه ها به صورت بلوکی فروخته شود و پس با انتخاب این روش عرضه، دیگر ضرورتی به تشکیل صندوق ETF نبوده است. در هر حال در صورت تغییر این نظر و تصمیم برای تشکیل صندوق ETF، این شرکت و وزارت نفت آماده بوده و هستند که تمامی اختیارات خودرا در این خصوص به وزیر و وزارت محترم امور اقتصادی و دارایی، تفویض نمایند.
اما عصر روز گذشته، فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد آماده نبودن زیر ساخت های وزارت نفت را دلیل لغو صندوق دارادوم معرفی نمود و اظهار داشت: سهام پالایشی ها که قرار بود در دارادوم ارائه شود به سبب آماده نبودن دستگاه ذیربط (وزارت نفت) بصورت بلوکی یا شناور عرضه خواهد شد.
وی اضافه کرد: دستگاه مربوطه در ایام اخیر اعلام نمود آمادگی نداریم. بر این اساس، دارادوم به صورت بلوکی عرضه می شود و اگر هم نتوانستیم، آنرا شناور می نماییم.
سازمان خصوصی سازی نیز در اطلاعیه دوم خود بار دیگر آماده نبودن زیر ساخت های وزارت نفت را علت واگذار لغو دارا دوم اعلام و اشاره کرد: اگر عرضه بلوکی این پالایشگاه ها موفق نباشد سازمان خصوصی سازی به صورت خرد و تدریجی و به صورت عرضه شناور باقیمانده سهام این پالایشگاه ها را به عموم مردم در بازار سرمایه عرضه می نماید.
روایت رئیس سازمان خصوصی سازی از علت لغو دارادوم
در حالی که بازار گمانه ها درباره علت لغو دارا دوم داغ بود، علیرضا صالح شامگاه روز گذشته گفت نظر وزارت نفت این بوده که وزارت اقتصاد مبادرت به تشکیل ETF پالایشی کند حال انکه طبق قانون، دستگاه تخصصی مربوطه یعنی خود وزارت نفت مسئول تشکیل این صندوق است.
وی توضیح داده است: برمبنای تبصره ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مدیریت صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله فقط توسط دستگاه های اجرایی تخصصی که در مورد ETF پالایشی وزارت نفت می باشد امکان پذیر می باشد.
وی اضافه کرد: بعد از تصویب هیئت وزیران در فروردین ماه سال جاری مکاتبات مختلفی با وزارت نفت انجام شد و طی آن درخواست معرفی مدیر صندوق از آن وزارتخانه گردید با توجه به این که بعد از گذشت چندین ماه از این مساله و عدم تأسیس صندوق توسط آن وزارتخانه ' موضوع توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی در آخرین جلسه هیئت واگذاری که در اواسط مرداد ماه سال جاری برگزار گردید، عنوان شد و او اعلام نمود که پیگیری های اینجانب درباب معرفی مدیر و رئیس صندوق ETF پالایشی توسط وزارت نفت، منجر به نتیجه نشده است و گذر زمان ارائه سهام دولت در پالایشگاه ها را با مشکل مواجه می نماید و وزارت نفت اعلام می کند که صندوق توسط وزارت دارایی تأسیس شود حال آنکه قانونگذار این مساله را به عهده وزارتخانه تخصصی گذاشته است.
صالح اشاره کرد: در این خصوص ابتدا این مساله که آیا می تواند مؤسس صندوق و مدیر صندوق وزارتخانه ای متفاوت از وزارتخانه تخصصی ذیربط باشد، در هیئت واگذاری به رأی گذاشته شد که به اتفاق آرا اعضای هیئت واگذاری اعلام نمودند که می بایست مؤسس و مدیر صندوق یک دستگاه اجرایی واحد باشد. از آن جایی که باتوجه به نظر وزارت نفت عملاً ایجاد صندوق پالایشی توسط وزارت نفت منتفی شده بود، هیئت واگذاری تصمیم گرفت که باقیمانده سهام دولت در پالایشگاه ها را به صورت بلوکی عرضه نماید و در صورتیکه متقاضی خرید وجود نداشت کلیه سهام متعلق به دولت در پالایشگاه های تهران، بندرعباس، اصفهان و تبریز به صورت خرد و تدریجی و به صورت شناور عرضه گردد.
وی اضافه کرد: عرضه این پالایشگاه ها الان آگهی شده است و در شرف عرضه توسط بازار سرمایه است. واکنش منفی بازار به بی برنامگی دولت تغییر چند باره تصمیم درباره شکل واگذاری سهام پالایشی در اختیار دولت طی ایام اخیر به وضوح تأثیر خودرا در نوسان شاخص سهام شرکتهای پالایشی حاضر در بورس و تبدیل صف های خرید به صف های فروش و بالعکس نشان داده است. تغییراتی که بیش از همه، سرمایه سهامداران خرد را تحت تأثیر قرارداده و انتقادات مختلفی را نسبت به بی برنامگی دولت برانگیخته است.


منبع:

1399/05/21
14:48:17
5.0 / 5
2662
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید