نایب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس:

FATF بومی سازی شود، تجربه برجام و عدم اعتماد به معاهدات بین المللی

FATF بومی سازی شود، تجربه برجام و عدم اعتماد به معاهدات بین المللی

فوری خرید: شاهرود - نایب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بابیان اینكه تجربه برجام سبب عدم اعتماد ما به معاهدات بین المللی شد، اظهار داشت: بومی سازی FATF و شفافیت پولی برای كشور ضروری می باشد.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، سید حسن حسینی شاهرودی عصر شنبه در نشست هم اندیشی جمعی از دانشجویان در مورد بررسی لایحه FATF در محل دفتر خود در شاهرود، بابیان اینكه تجربه برجام نشان داده است كه توفیقی در خیلی از معاهدات بین المللی كه داوطلبانه در آن عضویت پیدا كردیم، نداشتیم، اظهار داشت: شدیدترین و بیشترین فشارهای بین المللی و نظارت ها را بر ما در دوران پسا برجام اعمال كردند.
وی بابیان اینكه ایران به تمام تعهدات خود در برجام عمل كرده است، اضافه كرد: در برجام شاهد بودیم كه بدعهدی از جانب آمریكا صورت گرفت و اروپا هم به واسطه منافع مشترك به شكلی در ظاهر پشتیبانی از برجام را در باب حیثیتی داشت ولی در عمل هیچ گشایشی در مشكلاتی كه داشتیم تولید نشد.
در FATF نباید خودمان را متعهد به دستگاه ها و سازمان های بین المللی كنیم
عضو خانه ملت بابیان اینكه تجربه برجام سبب عدم اعتماد ما به معاهدات بین المللی شد، اظهار داشت: هر معاهده بین المللی كه می خواهیم ببندیم احساس می نماییم منافع ملی ما را خصوصاً ازنظر امنیتی تحت شعاع قرار می دهد بنابراین باملاحظه كار را پیش می بریم.
حسینی شاهرودی در ادامه خاطرنشان كرد: در FATF نباید خودمان را متعهد به دستگاه ها و سازمان های بین المللی نماییم، در شرایط موجود احساس می گردد حتی اگر همه شرایط و الزامات و ۴۱ بندی كه برای ما تعیین شده است را بپذیریم و عملیاتی نماییم با دشمنی آشكاری كه آمریكا با ما دارد نخواهد گذاشت كه ما از لیست خاكستری خارج و در فهرست سفید قرار گیرم.
وی اضافه كرد: در یك ماه آینده هم شاهد خواهیم بود كه عربستان و اسرائیل هم بعنوان عضو ناظر FATF پذیرفته خواهند شد و قطع به یقین آن ها نخواهند گذاشت ایران از این لیست خارج شود و حتی اگر این اتفاق هم رخ دهد با اقدامات خصمانه آمریكا و ایادی آن در اعمال تحریم ها، بود و نبود ما در FATF علی السویه است از این جهت مخالف هستیم.
بخش عمده ای از لایحه مبارزه با پولشویی داخلی است
نماینده مردم و شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینكه از ۴۱ بند معاهده FATF خیلی از گزینه های آن داخلی است، اظهار داشت: همان گونه كه درگذشته هم گفته شد می توانیم آن ها را با بومی سازی، قوانین شفافی را برای نظام پولی و مالی كشور تولید كرد.
حسینی شاهرودی در ادامه با تاكید بر اینكه در FATF خودمان باید قانون تصویب نماییم، خاطرنشان كرد: چالش های عظیم اقتصادی كه در مورد ارز و سكه وجود دارد و نتوانستیم آن را مهار نماییم و تورمی كه سبب صدمه به اقشار ضعیف شد هم ناشی از عدم شفافیت مالی و پولی در كشور است.
وی اضافه كرد: حقوق شهروندی ایجاب می كند كه هر شهروندی دارای حساب شفاف و ورود و خروج نقدینگی روشن باشد اما به هرحال بومی سازی خیلی از بندهای لوایح بین المللی از ضروریات و به نفع كشور است.
نایب رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس بابیان اینكه نباید عدم پذیرش FATF سبب شود تا ما قوانینی كه در راه شفاف سازی بومی است را ندیده بگیریم، اظهار داشت: نظر بنده FATF موجود منفی است چونكه اصلاحات لازم انجام نشده و اگر كشور ما زیر بار تعهدات ناشی از الزامات FATF برود و به هریك از این الزمات عمل نكنیم به راحتی می توانند ما را به علت تخلف از اجرای بندهای مختلف آن، به شورای امنیت بكشانند.

1397/07/08
10:53:25
0.0 / 5
5672
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید