مركز آمار اعلام كرد

تورم نقطه ای مرداد به 30 و چهار دهم درصد رسید

تورم نقطه ای مرداد به 30 و چهار دهم درصد رسید

فوری خرید: نرخ تورم نقطه ای در مرداد ماه ۱۳۹۹ به عدد 30.4 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای كشور بطور میانگین 30.4 درصد بیشتر از مرداد ۱۳۹۸ برای خرید یك مجموعه كالاها و خدمات یكسان هزینه كرده­ اند.


به گزارش فوری خرید به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم مرداد ماه ۱۳۹۹ اعلام گردید که جزئیات آن به شرح ذیل است؛افزایش نرخ تورم نقطه ای خانوارهای کشورمنظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در مرداد ماه ۱۳۹۹ به عدد ۳۰.۴ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور بطور میانگین ۳۰.۴ درصد بیشتر از مرداد ۱۳۹۸ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند. نرخ تورم نقطه ای مرداد ماه ۱۳۹۹ در مقایسه با ماه قبل ۳.۵ واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» با افزایش ۵ و احد درصدی به ۲۶ درصد و گروه «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» با افزایش ۲.۸ واحد درصدی به ۳۲.۶ درصد رسیده است. این در حالیست که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری ۳۰.۶ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل ۳.۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲۹.۶ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۳.۷ واحد درصد افزایش داشته است.کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه مرداد ۱۳۹۹ به ۳.۵ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۲.۹ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۳.۶ درصد و ۳.۴ درصد بوده است.
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۳.۵ درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، ۳.۰ واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۳.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۲.۷ واحد درصد کاهش داشته است.کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشورمنظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه پیش از آن می باشد. نرخ تورم سالانه مرداد ماه ۱۳۹۹ برای خانوارهای کشور به ۲۵.۸ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ۰.۶ واحد درصد کاهش نشان میدهد. هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۲۵.۹ درصد و ۲۵.۴ درصد می باشد که به ترتیب ۰.۵ و ۱.۰ واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.تغییرات قیمت ها در ماه جاریدر گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها» (انواع نوشابه و دوغ پاستوریزه)، گروه «دخانیات» (انواع سیگار)، و گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» (خامه، پنیر پاستوریزه، شیر پاستوریزه و ماست پاستوریزه) می باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و ظروف آشپزخانه)، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو) و گروه «تفریح و فرهنگ» (دوربین عکاسی، قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه گانه، لپ تاپ) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاریدامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مرداد ماه ۱۳۹۹ برای دهک های مختلف هزینه ای از ۲۳.۴ درصد برای دهک اول تا ۲۸.۸ درصد برای دهک دهم است.


منبع:

1399/06/02
17:41:12
5.0 / 5
2513
تگهای خبر: خدمات , خرید , خودرو , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
فوری خرید