سازمان توسعه تجارت اعلام كرد

كرونا چند درصد از صادرات ایران را كم كرد؟

كرونا چند درصد از صادرات ایران را كم كرد؟

فوری خرید: چند ماه بعد از شیوع كرونا در ایران، به نظر می آید ثباتی نسبی در عرصه تجاری كشور به وجود آمده، هرچند آمارها حاكی از تاثیرگذاری كرونا بر تجارت ایران است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، با شیوع کرونا از دیماه سال قبل در چین و همه گیری جهانی آن از اسفند۹۸، یکی از عرصه هایی که بیشترین صدمه را شیوع این ویروس دید، تجارت بین المللی بود.
خیلی از کشورها مرزهای مشترک خویش را بستند و پروازهای خارجی را متوقف کردند، تردد تجار به کشورهای خارجی متوقف گردید و نمایشگاه های اقتصادی لغو شدند. در چنین بستری نهادهای بین المللی پیشبینی کردند که میزان تجارت در سال ۲۰۲۰ میلادی احیانا بیشتر از ۳۰ درصد کاهش خواهد یافت.
هرچند شرایط ایران از نظر اقتصادی با عنایت به تحریم های آمریکا متفاوت می باشد اما به نظر می آید که همین روال در تجارت ایران هم خویش را نشان داده است، هرچند در ماه های گذشته حرکت به سمت عادی شدن ادامه یافته است.
بر مبنای براوردهای عرضه شده از جانب سازمان توسعه تجارت، در هفت ماه گذشته، میزان صادرات ایران تحت تأثیر همزمان تحریم ها و شیوع کرونا، حدودا ۴۰ درصد کاهش یافته است. این در شرایطی است که ایران در سال ۹۸، توانسته بود حدودا ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی را به ثبت برساند.
بر طبق این گزارش ها، در ماه های اخیر میزان کاهش صادرات، کمتر شده که یکی از علت های اصلی آن، فعال شدن باردیگر مرزهای مشترک کشور است. بر این اساس، جز مرزهای جاده ای با ترکمنستان، حدودا دیگر مرزهای زمینی کشور فعال می باشند و با رعایت پروتکل های بهداشتی به کار خود ادامه می دهند. ازاین رو پیشبینی می شود در ماه های باقی مانده از سال ۹۹، میزان صادرات کشور بار دیگر افزایش یابد. پیش از این محمد لاهوتی – رئیس کنفدراسیون صادرات ایران – هم به ایسنا گفته بود که با گشایش باردیگر مرزها و رعایت پروتکل ها، می توان امیدوار بود بخشی از افت صادرات ثبت شده در ماه های گذشته، جبران شود.
منبع:

1399/06/12
21:19:14
5.0 / 5
2504
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
فوری خرید