افزایش 108 درصدی قیمت برنج وارداتی

افزایش 108 درصدی قیمت برنج وارداتی

فوری خرید: روند صعودی قیمت برنج وارداتی در مرداد امسال نیز ادامه داشته و تا بیش از 100 درصد نسبت به پارینه گران تر شده است، افزایش قیمت این محصول عموما تحت تاثیر حذف ارز 4200 تومانی و همین طور دپوی آن در گمرك به سبب مشكلات ارزی قرار دارد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، تازه ترین آمار از تغییر قیمت برنج های وارداتی و البته برنج های ایرانی نشان میدهد که در مرداد ماه سال جاری هر کیلو برنج خارجی بطور متوسط بیش از ۱۸ هزار تومان فروش رفته است که این رقم در مقایسه با مرداد ماه سال قبل که حدود ۸۶۰۰ تومان بوده تا ۱۰۸ درصد افزایش قیمت دارد.
برنج وارداتی در فاصله تیر تا مرداد ماه نیز نسبت به قیمت ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومانی بیش از ۱۰ درصد گران شده است.
وضعیت برنج ایرانی این گونه است که قیمت این کالا در مرداد ماه هر کیلو بطور متوسط حدود ۲۷ هزار تومان بوده که در مقایسه با مرداد ماه سال قبل که هر کیلوگرم ۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان فروش رفته ۱۷ درصد افزایش قیمت دارد. این محصول نسبت به تیر امسال نیز حدود دو درصد گران شده است.
افزایش قیمت برنج خارجی در حالی اتفاق می افتد که در اردیبهشت ماه امسال واردات این محصول با ارز ۴۲۰۰ تومانی ممنوع و با ارز نیمایی که حدود ۲۰ هزار تومان قیمت دارد وارد می شود که این مساله در افزایش قیمت برنج در بازار تاثیر گذاشته است.
اما مورد دیگر در ارتباط با برنج های وارداتی به تامین ارز و ترخیص آنها بر می گردد. این در حالیست که از اول شهریور ماه واردات برنج بطور فصلی ممنوع گردید و از این لحاظ حجمی از برنج های وارداتی در گمرک باقی ماند.
قبل از این مسئولان گمرک اعلام نموده بودند که از ابتدا تا اواخر مرداد ماه سال قبل حدود ۸۰۰ هزار تن برنج وارد و مرخص شد که واردات این کالا برای زمان مشابه سال جاری حدود ۲۰ درصد کاهش داشت؛ بطوریکه تا اواخر مرداد ماه ۴۰۰ هزار تن ترخیص و ۳۰۰ هزار تن دیگر در گمرک باقیمانده بود که با اجرا شدن ممنوعیت فصلی واردات برنج دیگر امکان ترخیص نداشت.
با این وجود پس از اعمال ممنوعیت طی تصمیمی که با توافق دستگاه های ذیربط همچون گمرک و وزارت صمت اتحاذ شد قرار بر این شد تا شرایط جدیدی برای ترخیص محموله های برنج در زمان ممنوعیت نیز اعمال شود تا امکان ترخیص وجود داشته باشد.
با این وجود آخرین گزارشی که ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - اعلام نمود نشان میدهد که حدود ۴۹۷ هزار تن برنج وارداتی از شروع سال جاری تابحال ترخیص شده و گمرک برنج هایی که در صف تامین ارز قرار دارند را نیز به صورت درصدی خارجی می کند. اما همچنان بیش از ۲۰۰ هزار تن برنج وارداتی دپو شده هنوز در گمرک وجود دارد و ترخیص نشده که برای ترخیص نیاز به صدور و ارائه اعلامیه ارز از طرف صاحب کالا و بانک است که وقتی این تامین ارز انجام نشده و به گمرک ارائه نشود امکان ترخیص نخواهد داشت.
منبع:

1399/06/14
15:14:44
5.0 / 5
2356
تگهای خبر: بازار , ترخیص , فروش , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
فوری خرید