عضو اتاق بازرگانی تهران مطرح كرد:

ابهام های طرح توزیع برق مجانی به مشتركان كم مصرف

ابهام های طرح توزیع برق مجانی به مشتركان كم مصرف

به گزارش فوری خرید عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید، هرچند طرح توزیع برق مجانی به مشتركان كم مصرف، پدیده ای مثبت و پرارزش است اما در عین حال باید ابهام های موجود در راه اجرای آن برطرف شود.


حمیدرضا صالحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: طرح توزیع برق مجانی به ۳۰ میلیون ایرانی یا بیشتر از هشت میلیون خانوار، طرحی پرارزش و قابل اتکا است. چنین طرحی نه در ایران که در خیلی از دیگر کشورها هم اجرایی شده و برای مثال دولت ترکیه در سال های گذشته مصرف برق را برای بعضی از گروه های کم درآمد مجانی کرده است.
به قول وی، توزیع برق مجانی در کنار پشتیبانی از اقشار کم درآمد، می تواند به اصلاح الگوی مصرف در ایران و استفاده از ظرفیت های تولیدی در سایر حوزه ها کمک خواهد نمود.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه یکی از ابهام های مهم در اجرای این طرح نحوه استفاده از منابع حاصل از آن اهمیت فراوانی دارد، توضیح داد: دولت باید پاسخ دهد که چنین طرحی با چه هدفی دنبال می شود؟ یعنی بعد از آنکه اصلاح الگوی مصرف صورت گرفت، آیا حمایت های لازم برای افزایش توان صادراتی و کسب درامد از این حوزه به کار بسته خواهد شد؟
صالحی افزود: یکی دیگر از ابهام های موجود در این عرصه، مشکلاتی است که سرمایه گذاران و پیمانکاران حوزه برق با آنها مواجهند. پیمانکاران در سال های گذشته از دولت طلبکار بوده اند و اگر بناست بسته تشویقی در این عرصه فعال شود، باید فکری هم به حال این مشکلات و طلب ها کرد.
وی با اشاره به اینکه شفاف سازی در صنعت برق به درستی اجرایی نشده، توضیح داد: بر مبنای قوانین بالادستی، وزارت نیرو باید مابه التفاوت قیمت برق تعیینی و تکلیفی را شفاف کند، یعنی میزان یارانه پرداختی به بخش برق به شکل دقیق مشخص شود که در این طول این سال ها اجرایی نشده است. مردم برای همراهی با دولت احتیاج به اعتماد و شفافیت دارند و ازاین رو طرح برق مجانی هم باید به شکل جزئی و شفاف برای جامعه تشریح شود.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، چند روز قبل رئیس جمهوری اعلام نمود که به حدود ۳۰ میلیون ایرانی که مصرف برق پایین دارند، برق مجانی اختصاص خواهد یافت.
منبع:

1399/06/16
23:00:00
5.0 / 5
2427
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید