طی ۵ ماه نخست امسال صورت گرفت

رشد تولید 6 محصول منتخب معدنی

رشد تولید 6 محصول منتخب معدنی

برپایه آخرین آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در طول پنج ماهه ابتدایی سالجاری، از بین ۱۰ محصول منتخب معدنی، شش محصول رشد تولید را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه كرده است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، از ۱۰ محصول منتخب معدنی مورد بررسی قرار گرفته در این گزارش، طی پنج ماه نخست سالجاری، تولید فولاد خام و محصولات فولادی، کاتد مس، سیمان، شمش آلومینیوم خالص و آلومینا میزان تولیدشان نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴.۷ تا ۴۹.۷ درصدی داشته اند. این در شرایطی است که شیشه جام، کنسانتره زغال سنگ، ظروف چینی و ظروف شیشه ای با افت تولید یک تا ۲۴.۷ درصدی طی این مدت نسبت به سال گذشته، روبرو شده اند.
براین اساس، شمش آلومینیوم خالص در مدت مذکور با رشد ۴۹.۷ درصدی بیشترین درصد رشد را به خود مختص کرده است. در پنج ماهه ابتدایی سال جاری این محصول معدنی به میزان ۱۶۰ هزار و ۷۰۰ تن تولید شده است؛ در حالیکه در مدت مشابه سال قبل ۱۰۷ هزار و ۳۰۰ تن شمش آلومینیوم خالص تولید شده است.
بعد از آن سیمان با ۱۴.۸ درصد افزایش تولید نسبت به پنج ماه اول سال قبل که ۲۵ میلیون و ۶۹۱ هزار و ۸۰۰ تن تولید شده بود، در پنج ماهه اول سال جاری میزان تولید خویش را به ۲۹ میلیون و ۵۰۱ هزار و ۶۰۰ تن رسانده است.
فولاد خام هم در مدت مذکور سالجاری ۱۱ میلیون و ۴۲۱ هزار و ۷۰۰ تن تولید شده است که نسبت به ۱۰ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۷۰۰ تن تولید شده در مدت مشابه سال قبل رشد هشت درصدی داشته است.
بعد از آن محصولات فولادی و کاتد مس هم به ترتیب ۶.۸ درصد و ۶.۱ درصد در پنج ماه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد تولید داشته اند. در این زمان ۹ میلیون و ۴۷۲ هزار و ۱۰۰ تن محصولات فولادی و ۱۱۸ هزار و ۵۰۰ تن کاتد مس تولید شده است که این ارقام در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۸ به ترتیب هشت میلیون و ۸۶۷ هزار و ۹۰۰ تن برای محصولات فولادی و ۱۱۱ هزار و ۷۰۰ تن برای کاتد مس بوده است.
برپایه این گزارش، پایین ترین میزان رشد تولید را آلومینا با رشد ۴.۷ درصدی به خود مختص کرده است که از ۹۸ هزارتن تولید شده در پنج ماهه ابتدایی سال قبل به ۱۰۲ هزار و ۶۰۰ تن در مدت مشابه سال جاری رسیده است.
در مقابل اما طبق آمار، کنسانتره زغال سنگ، ظروف شیشه ای، شیشه جام و ظروف چینی به ترتیب کاهش تولید را در پنج ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ تجربه کرده اند.
در مدت مذکور سالجاری، ۶۳۵ هزار و ۷۰۰ تن کنسانتره زغال سنگ تولید شده است که نسبت به ۶۴۲ هزار و ۳۰۰ تن تولید شده در پنج ماهه ابتدایی سال قبل افت یک درصدی تولید داشته است.
همینطور ظروف شیشه ای هم با افت ۴.۳ درصدی از ۲۳۴ هزار و ۵۰۰ تن تولید شده در پنج ماهه نخست سالجاری به ۲۲۴ هزار و ۴۰۰ تن در مدت مذکور سالجاری رسیده است.
بعد از آن شیشه جام هم در این زمان سال جاری ۳۹۴ هزار و ۲۰۰ تن تولید شده است که نسبت به ۴۵۷ هزار و ۱۰۰ تن تولید شده در پنج ماه ابتدایی سال ۱۳۹۸ با افت تولید ۱۳.۸ درصدی روبرو شده است.
در پنج ماهه نخست سالجاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، تولید ظروف چینی بیشترین کاهش تولید را تجربه کرده است. در پنج ماهه ابتدایی سالجاری ۱۷ هزار و ۸۰۰ تن تولید شده است که نسبت به ۲۳ هزار و ۷۰۰ تن تولید شده در پنج ماه نخست سال قبل ۲۴.۷ درصد کاهش تولید داشته است.
منبع:

1399/07/02
10:26:59
5.0 / 5
2146
تگهای خبر: تجربه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
فوری خرید