تا وقتی نرخ ارز یكسان نشود در واردات كالا با معضل مواجهیم

تا وقتی نرخ ارز یكسان نشود در واردات كالا با معضل مواجهیم

به گزارش فوری خرید رئیس هیات مدیره اتحادیه واردكنندگان نهاده های دام و طیور ایران اظهار داشت: به منظور تسهیل فرایند تأمین و واردات كالا به كشور لازم است جسارت یكسان سازی نرخ ارز ایجاد شود و تا زمانی كه این امر محقق نشود، همچنان در فرایند واردات كالا با معضلات جدی مواجه هستیم.به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران (آوندا)، ابوالحسن خلیلی اظهار نمود: سال قبل ۴۰۳ شرکت برای واردات نهاده های دامی اقدام نمودند اما این تعداد در نیمه نخست سالجاری به ۱۱۱ شرکت رسیده است.

وی با اشاره به کاهش ۷۰ درصدی تعداد شرکت های واردکننده نهاده های دامی به کشور در شش ماهه نخست سال جاری در مقایسه با دوره مشابه سال قبل افزود: پیشبینی می شود با عنایت به تداوم مشکلاتی که در راه واردات و تأمین کالا وجود دارد باردیگر از تعداد شرکت هایی که به عرصه واردات نهاده های دامی ورود پیدا کرده اند، کاسته شود.

خلیلی اضافه کرد: انتقال ارز مهمترین مشکل واردکنندگان است و این در شرایطی است که بیشتر از جانب مسؤلان بر میزان ارز تخصیص داده شده برای واردات کالا تاکید می شود اما برای واردکنندگان امکان انتقال ارزهای نامرغوب وجود ندارد و باید برای جابجایی ارزهای تخصیصی که شامل وون کره، ریال عمان، دینار عراق و روپیه پاکستان می شود معضلات بسیاری را متحمل شوند.

رئیس هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران خاطرنشان کرد: از روز یکم فروردین تا ۲۱ شهریور ماه سالجاری واردات روغن خام ۵۶ درصد، کنجاله سویا ۶۰ درصد، جو ۲۳ درصد و دانه های روغنی ۳۵ درصد کاهش یافته است که با استناد به این آمار می توان گفت به علت معضلاتی که در راه انتقال ارز وجود دارد از میزان واردات کالا به کشور کاسته شده است.

خلیلی تصریح کرد: به منظور تسهیل فرایند تأمین و واردات کالا به کشور لازم است مسؤلان جسارت یکسان سازی نرخ ارز را پیدا کنند و تا زمانی که این امر محقق نشود همچنان در فرایند واردات کالا با معضلات جدی مواجه هستیم.

وی با اشاره به قیمت ۲۵ هزار تومانی هر کیلو مرغ در بازار اظهار نمود: بخش خصوصی از اردیبهشت ماه نسبت به این مسئله اخطار داده بود کمااینکه حالا فعالان بخش خصوصی نسبت به کمبود مرغ در یک ماه آینده هشدارهای لازم را می دهند اما ظاهرا گوش شنوایی برای شنیدن مشاوره های بخش خصوصی نیست.

رئیس هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اظهار داشت: بخش خصوصی نسبت به شرایط اقتصادی کشور و مردم بسیار دغدغه مند است اما تا زمانی که چرخه معیوب تصمیم گیری تا اجرا اصلاح نشود این معضلات از میان برداشته نخواهد شد.

خلیلی اظهار نمود: بخش خصوصی نسبت به وقوع چالش های اقتصادی هشدارهای لازم را از مدتها قبل اعلام نموده است اما بی تفاوتی نسبت به این هشدارها نشان داده است یا نمی توان برای بهبود شرایط اقتصادی کشور چاره اندیشی کرد و یا اینکه کسی در فکر یافتن راهکاری برای خارج کردن اقتصاد از شرایط فعلی نیست.

منبع:

1399/07/08
13:39:35
5.0 / 5
2609
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
فوری خرید