با وجود ممنوعیت واردات

چگونه همچنان لوازم خانگی خارجی در بازار فروخته می شود؟

چگونه همچنان لوازم خانگی خارجی در بازار فروخته می شود؟

به گزارش فوری خرید به قول رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی بخشی از این كالاهای خارجی از منازل مردم وارد بازار می شود، به صورتی كه امكان دارد در سالهای اخیر و با افزایش نرخ ارز عده ای جهیزیه خریده و در خانه نگه داشته باشند، اما با افزایش قیمت فاحش این كالاها، آنها را به روز در بازار می فروشند و با پول آن كل جهیزیه را تهیه می كنند.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، خرداد ماه سال جاری افزایش قیمت لوازم خانگی خبرساز شده و در نهایت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام نمود که در قیمت های لوازم خانگی بازبینی شده تلویزیون حداکثر ۲۰ درصد و سایر لوازم خانگی حداکثر ۲۵ درصد مجاز به افزایش قیمت نسبت به بهمن سال قبل هستند و همه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی ملزم شدند قیمت های خویش را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند. با این وجود با افزایش نرخ ارز در هفته های گذشته باردیگر گزارش هایی از افزایش قیمت در این بازار شنیده شده است.
اکبر پازوکی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به اینکه با افزایش نرخ ارز قیمت لوازم خانگی چقدر افزایش یافته، اظهار نمود: تولیدکنندگان هنوز قیمت جدید در سامانه ۱۲۴ اعلام نکردند و نمی دانیم که قیمت های خویش را بالا بردند یا نه. اساس رسیدگی به شکایات در ارتباط با گرانفروشی هم در اتحادیه لوازم خانگی سامانه ۱۲۴ است.
وی با تاکید بر اینکه اتحادیه افزایش قیمت در بازار را قبول ندارد خاطرنشان کرد: مگر اینکه شرکت ها فهرست قیمت را با تاییدیه سامانه ۱۲۴ به اتحادیه عرضه کنند. فروشندگان مرجع قیمت گذاری نیستند و تولیدکنندگان باید مراحل تولید و هزینه های خویش را به سازمان حمایت عرضه کنند تا این سازمان با لحاظ سود قانونی قیمت را مصوب کند. اما هم اکنون تولیدکنندگان می گویند چون مواد اولیه را به قیمت روز میخرند قیمت ها افزوده می شود. ازاین رو باید درد تولیدکنندگان چاره شود تا افزایش قیمت صورت نگیرد.
رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اضافه کرد: من افزایش قیمت لوازم خانگی ایران را رد نمی کنم و نه می گویم درست است. به صورت کلی اگر خریداری از شرکت یا یک فروشگاه شکایتی در خصوص گرانفروشی داشته باشد، اتحادیه فهرست قیمت در سامانه ۱۲۴ را بررسی می کند. اگر قیمت درست نباشد، تخلف و مابه التفاوت قیمت برای قاضی فرستاده می شود.
با استفاده از نوع گارانتی کالای قاچاق را تشخیص دهید
او همینطور درباره فروش لوازم خانگی قاچاق در بازار خاطرنشان کرد: خریداران می توانند در سایت اتحادیه لوازم خانگی تهران گارانتی های مورد تایید سازمان حمایت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران را بررسی نمایند. ازاین رو اگر کالای خارجی در بازار با ضمانتنامه قید شده در سایت اتحادیه به فروش برسد این کالا قاچاق نیست، اما اگر ضمانت غیر از موارد ذکر شده در سایت باشد کالا قاچاق است.
پازوکی در پاسخ به اینکه چگونه پس از سه سال ممنوعیت واردات لوازم خانگی به ایران، همچنان کالای خارجی در بازار وجود دارد هم اظهار داشت: بخشی از این کالاهای خارجی از منازل مردم وارد بازار می شود، به صورتی که امکان دارد در سالهای اخیر و با افزایش نرخ ارز عده ای جهیزیه خریده و در خانه نگه داشته باشند، اما با افزایش قیمت فاحش این کالاها، آنها را به روز در بازار می فروشند و با پول آن کل جهیزیه را تهیه می کنند. ازاین رو ملاک تشخیص کالای قاچاق در بازار نوع گارانتی آن است. نمی توان گفت حجم این نوع کالا خارجی در بازار کم یا زیاد است، چونکه با افزایش نرخ ارز افراد زیادی کالا تهیه و در منزل نگهداری می کند.
وی ادامه داد: قبلا هم این مورد مطرح شده بود که یکی از شرکت های داخلی ۸۰۰ هزار ماشین ظرفشویی تولید کرده اما ۲۰۰ هزار دستگاه نصب شده است. نمی توان گفت ۶۰۰ هزار دستگاه ماشین ظرفشویی احتکار شده و احتمالاً مردم آنها را خریده و در منزل نگهداری کردند.
به قول این مقام صنفی چاره مشکل افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی بها دادن به تولید کننده و تأمین مواد اولیه است تا کالا به قدر کافی در کشور تولید شود و در بازار کمبود نباشد. چونکه هم اکنون کالاهای خارجی وارد نمی گردد و کمبود آن باید با کالای داخلی تامین گردد.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارتخانه تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی امسال است، اما تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است. از سوی دیگر واردات کالاهای این بخش هم از سال ۱۳۹۷ و به دنبال محدودیت های ارزی ممنوع گردید و پارسال افزایش قاچاق کالا به دنبال ممنوعیت واردات و افزایش چشم گیر قیمت ها سبب شد که بالاخره آیین نامه اجرایی شناسه های کالا و رهگیری کالا در بخش لوازم خانگی اجرا شود. در این راستا از ۱۵ دیماه سال قبل اعلام گردید که اگر گروه های کالایی تعیین شده در بخش لوازم خانگی در سطح بازار دارای شناسه کالا نباشند، قاچاق تلقی می شوند.
منبع:

1399/07/16
14:19:33
5.0 / 5
2078
تگهای خبر: بازار , خرید , سایت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
فوری خرید