در شهریور ماه

شرایط ركود به خرده فروشی بازگشت

شرایط ركود به خرده فروشی بازگشت

فوری خرید: گزارش شهریور ماه شامخ (شاخص مدیران خرید) نشان دهنده بازگشت به شرایط ركود به بخش خرده فروشی است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، عدد شامخ کل پایین تر از ۵۰، مفهوم رکود را دارد. مرور این عدد در ماه های گذشته نشان میدهد که عدد شامخ کل در خرداد ۵۰.۸۹، در تیرماه ۳۷.۵۰ و در مرداد افزایش یافت ۵۱.۱۹، اما در شهریور باری دیگر کاهش یافته و به عدد ۳۸.۷۸ رسید که به معنای بازگشت شرایط رکود به بخش خرده فروشی است.
همین طور طبق گزارش دوره پنجم طرح شاخص مدیران خرید (PMI) خرده فروشی مربوط به شهریور ۹۹، شاخص موجودی مواد اولیه (۴۳.۸۸) در شهریور، بیشترین و شاخص میزان سفارشات جدید مشتریان (۳۳.۶۷) در شهریور، کمترین مقدار شاخص در میان ۵ مولفه اصلی شامخ بوده است.
از جانب دیگر بیشترین میزان تغییر مربوط به شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش ( ۳۰.۷۰-درصد) بوده که نشان دهنده رکود واحدهای خرده فروشی و بدتر شدن وضعیت فروش در شهریورماه نسبت به مردادماه است.
همین طور کاهش شاخص میزان کارهای انجام شده (تولید، ارائه خدمات و…) از ۵۱.۱۹ در مرداد به ۳۸.۷۸ در شهریورماه و کاهش شاخص سرعت انجام و تحویل سفارش و یا پروسه کار از ۵۵.۹۵ در مردادماه به ۳۸.۷۸ در شهریورماه بیان کننده حرکت این بخش با عمق بیشتر به رکود است.
افزایش شاخص موجودی محصول نهایی در انبار و یا کارهای معوق و ناتمام
از دیگر سو افزایش شاخص موجودی محصول نهایی در انبار و یا کارهای معوق و ناتمام از ۴۴.۰۵ در مرداد ماه به ۵۱.۰۲ در شهریور ماه بیان کننده عدم فروش کالا به سبب کاهش قدرت خرید مردم است که در صورت تحریک نکردن تقاضا علاوه بر افزایش هزینه انبارداری محصولات، بعضی از کالاهای فاسدشدنی گرفتار مشکل خواهند شد. همین طور با کاهش این شاخص باتوجه به این شاخص انتظار می رود برای تولید در ماه آینده با کاهش ظرفیت اسمی تولیدکنندگان مواجه باشیم.
شاخص انتظارات در رابطه با کارهای شرکت در ماه آینده از ۴۸.۸۱ در مردادماه به عدد ۴۲.۸۶ شهریور ماه بیان کننده عدم اعتماد به ثبات اقتصادی کشور و حس تزلزل فعالین نسبت به آینده است که متاثر از وضعیت اقتصاد کلان کشور و وضعیت عدم ثبات در بورس، ارز، طلا و … است.
کاهش ۲۱.۲۴ درصدی شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی
شاخص میزان استخدام و به کارگیری نیروی انسانی نیز با کاهش ۲۱.۲۴ درصدی نسبت به ماه گذشته نشان دهنده رکود و تعطیلی واحدهای خرده فروشی است و به تبع آن کاهش میزان فروش کالا و محصولات است. در فاکتورهای «میزان سفارشات جدید مشتریان» به میزان ۱۶.۸۱ کاهش نسبت به ماه قبل و «میزان فروش کالاها و خدمات» به میزان ۱۱.۸۴ کاهش نسبت به ماه قبل، مشاهده می شود که همگی این عوامل در کنار «سرعت انجام و تحویل سفارش و یا پروسه کار» با کاهش ۳۰.۷۰ نسبت به ماه قبل، منجر به کاهش ۲۴.۲۴ درصد عدد شامخ کل شده است.
همین طور بی ثباتی و نوسانات نرخ ارز باعث شده تا میزان صادرات کالا در ماه مورد مطالعه نسبت به ماه گذشته به میزان ۱۷.۰۵ درصد کم شود.
این در حالیست که گزارش دوره چهارم طرح «شامخ» (شاخص مدیران خرید) حاکی از بهبود وضعیت خرده فروشی در مرداد نسبت به تیر بود و در فاکتورهای «میزان سفارشات جدید مشتریان»، «میزان استخدام نیروی انسانی» و «میزان فروش کالاها و خدمات»، افزایش نسبت به تیرماه مشاهده می شد که همگی این عوامل در کنار «سرعت انجام و تحویل سفارش و یا پروسه کار»، منجر به افزایش عدد شامخ کل شده بود.
شامخ چیست؟
شاخص مدیران خرید (شامخ)، شاخصی است که به صورت ماهانه، اطلاعات مورد نیاز فعالان اقتصادی، سرمایه گذاران و همین طور برنامه ریزان کشور در مورد وضعیت رونق و رکود را بیان می کند. این شاخص بوسیله جمع آوری اطلاعات از مدیران مهم ترین بنگاه های اقتصادی (دارای بیشترین ارزش افزوده، میزان تولید و نیروی انسانی)، تهیه شده و برمبنای آن اطلاعات واقعی (و نه حدس یا نظر شخصی)، در مورد وضعیت متغیرهای مهمی از قبیل «مقدار تولید»، «سفارشات جدید»، «سرعت انجام و تحویل سفارش»، «موجودی مواد اولیه» و «میزان استخدام شرکت» در ماه مورد نظر، نسبت به ماه قبل (بیشتر، کمتر یا مانند) دریافت می شود. موسسات جهانی معتبر نیز این شاخص را با همکاری بیش از ۴۰ کشور دنیا به صورت ماهانه محاسبه و منتشر می کنند.
منبع:

1399/08/01
13:34:09
5.0 / 5
1864
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
فوری خرید