رئیس انجمن ژئوپلیتیك ایران:

اتحادیه اوراسیا عامل گشایش اقتصادی كشور در دوره تحریم ها است

اتحادیه اوراسیا عامل گشایش اقتصادی كشور در دوره تحریم ها است

به گزارش فوری خرید رئیس انجمن ژئوپلیتیك ایران با اشاره به اینكه ایران دارای چهار راه ترانزیتی است، اظهار داشت: اتحادیه اوراسیا چاره گشایش مشكلات اقتصادی كشور در دوره تحریم های دشمنان است.به گزارش فوری خرید به نقل از مهر، سید رحیم صفوی امروز (چهارشنبه) در نشست هماهنگی همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اوراسیا در انزلی، اظهار نمود: راهبرد فشار حداکثری و تحریم های ظالمانه ضد ملت ایران شکست خورده است
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران با استفاده از ظرفیت های اقتصادی و کریدورهای تجاری کشورهای حوزه های ژئوپلیتیکی دریای خزر دو مسیر راهبردی تعامل با چین را از راه آسیای مرکزی و تعامل با کشورهای اوراسیا فعال ساخته است.
رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران مسیر دوم توسعه را روابط سیاسی، اقتصادی با اتحادیه اوراسیا (کشورهای روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان) دانست و افزود: ایران در حقیقت یک چهار راه ترانزیتی به حساب می آید که محور شمال-جنوب، شرق به غرب و غرب به شرق را به هم متصل می کند.
صفوی دریای خزر را بعنوان عاملی برای پیوند ایران با حوزه ژئوپلیتیکی آسیای میانه برشمرد و تصریح کرد: علاوه بر اتصال به کشور چین از مسیر دریای خزر، از راه حوزه ژئوپلیتیکی اوراسیا و پنج کشور عضو این اتحادیه می توان به اروپا متصل شد.
وی خاطرنشان کرد: در سند ملی آمایش سرزمین در افق ۱۴۲۴ که در سازمان برنامه و بودجه کشور در حال تدوین نهایی است، سهم و نقش ویژه ای به دریای خزر و بنادر شمال کشور بخصوص بندر انزلی و کاسپین داده شده است.
رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با اشاره به اینکه دریای خزر سبب پیوند ایران با سه حوزه ژئوپلیتیکی مجاور می شود، اظهار داشت: ایران می تواند از راه دریای خزر، آسیای میانه را از مسیر عراق، سوریه به مدیترانه و اروپا متصل کند.
رحیم صفوی همینطور با اشاره به اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا بعنوان فضای گشایش اقتصادی کشور برای واردات و صادرات در دوره تحریم ها مطرح است، اظهار نمود: حوزه ژئوپلیتیکی قفقاز - آناتولی سومین حوزه است که از راه دریای خزر، ایران را به آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، ترکیه و در نهایت اروپا پیوند می دهد.
وی افزود: آمریکایی ها نمی توانند راه صادرات چین را از راه زمینی و مسیر چین، قزاقستان، ایران، ترکیه و مدیترانه یا مسیر ایران، عراق، سوریه و مدیترانه را کنترل کنند.
رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران با اشاره به برگزاری همایش بین المللی اتحادیه اقتصادی اروپا در آبان ماه سالجاری در منطقه آزاد انزلی، اظهار داشت: این همایش بین المللی یک رویداد علمی و کاربردی است که برگزاری آن منجر به تقویت روابط اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا و افزایش فضای همکاری و تعامل منطقه ای می شود.


منبع:

1399/08/01
21:41:16
5.0 / 5
1983
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
فوری خرید