در گزارش فوری خرید مطرح شد؛

سود را دلال و واسطه می برد مالیات را كشاورز پرداخت كند؟

سود را دلال و واسطه می برد مالیات را كشاورز پرداخت كند؟

به گزارش فوری خرید رئیس نظام صنفی كشاورزی با اشاره به اینكه حذف معافیت مالیاتی كشاورزان به معنای تشدید فشارها بر این بخش است، اظهار داشت: دلال ها كه سود اصلی را می برند، ازتیررس ممیزی های مالیاتی هم در امان خواهند بود.محمدشفیع ملک زاده در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به برنامه دولت برای حذف معافیت مالیاتی بخش کشاورزی، اظهار داشت: در ایام اخیر آگاه شدیم که دولت در جهت اصلاح قانون مالیات های مستقیم، تصویب کرده معافیت مالیاتی بخش کشاورزی، که از دستاوردها و سیاست های راهبردی انقلاب اسلامی در جهت توسعه فعالیتهای کشاورزی بوده، حذف شود که البته این باید به مجلس هم برود و مجلس هم نظر بدهد.
وی افزود: این در شرایطی است که دلیل اصلی معافیت بخش کشاورزی از پرداخت مالیات بر درآمد، اولاً نقش حیاتی آن در تولید غذای مردم جامعه و درثانی اهمیت بی بدیل فعالیتهای این بخش در حفظ و استمرار استقلال کشور است.
ملک زاده اضافه کرد: ما با فرایند اصلاح نظام مالیاتی مخالف نیسیتم اما در شرایطی که بخش کشاورزی بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد اقتصادی کشور داشته و می تواند به بهبود اقتصاد کشور کمک نماید، نباید تا ایجاد تغییرات و تحولات اساسی در بخش کشاورزی، حذف معافیت مالیاتی این بخش را در دستور کار قرار داد.
وی افزود: بعنوان مثال دولت ابتدا تکلیف کسانی که فرار مالیاتی دارند را روشن کند و بخش کشاورزی را بگذارد برای زمانی که با فراهم نمودن زیرساختهای لازم از وضعیت فلاکت بار و نابسامان فعلی نجات دهد. ضمن اینکه اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیفتد باید از راه دیگر بخش کشاورزی را حمایت کنند. نه اینکه قیمت نهاده های تولید را چند برابر کنند، معافیت مالیاتی را حذف نمایند اما حداقل قیمت را برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی در نظر بگیرند و بخش کشاورزی را در تنگنا قرار دهند.
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور خاطرنشان کرد: اگر دولت به دنبال افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش وابستگی بودجه کشور به اقتصاد نفتی است، می بایست به حوزه های غیرشفاف و زیرزمینی اقتصاد که بیشترین درآمد، کمترین زحمت و بالاترین فرار مالیاتی را دارند، رجوع کند و جلوی فرارهای مالیاتی را بگیرد.
ملک زاده اضافه کرد: در کشوری که به زعم خیلی از کارشناسان، بهشت دلالان و واسطه گران اقتصادی می باشد و چیزی در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد کل تولید ناخالص ملی، غیررسمی و غیرشفاف است، وضع مالیات برای کشاورزان زحمتکش که تولیدکننده اصلی غذای مردم هستند و بیشترین نقش مثبت را در رشد اقتصادی کشور ایفا کرده اند، اقدامی نادرست است.
این فعال بخش خصوصی خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور ما حلقه های پر درآمدی مانند دلالان و قاچاقچیان که برای فعالیتشان به کوچک ترین مجوز و پروانه ای نیاز ندارند از تیررس ممیزی های پولی و مالیاتی در امان هستند و تابحال عزم جدی برای کنترل آنها مشاهده نشده در حالیکه نظام مالیاتی کارآمد می تواند با شفاف سازی های اقتصادی، فضای کسب و کار کشور را عادلانه کند.
ملک زاده با اشاره به اینکه هم اکنون نسبت اشتغال به فعالیتهای دلالی و واسطه گری در زنجیره ارزش محصولات کشاورزی به ازای هر تولید کننده محصولات پایه ۷ به یک است، توضیح داد: به عبارتی به ازای هر کشاورز و دامدار حدود ۷ دلال مشغول فعالیت غیرشفاف اقتصادی می باشد و در کمال تأسف مصرف کنندگان نهایی هم در معرض افزون خواهی و اقدامات سودجویانه آنها قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه در قوانین مالیاتی ما عموماً درآمد ناخالص مد نظر قرار می گیرد، اضافه کرد: این در شرایطی است که درآمد خالص کشاورزان و دامداران ما که حدود ۸۰ درصد آنها خرده پا و کم بضاعت هستند، با عنایت به قیمت های افسارگسیخته نهاده ها و هزینه های بالای تولید و از سویی خسارات بی شمار و ضعف مفرط سیستم بیمه ای در بخش کشاورزی، بسیار پایین و گاه در حد صفر است.
ملک زاده با اشاره به اینکه ما هم طرفدار نظام عادلانه مالیاتی در کشور هستیم، اظهار داشت: ولی به شرطی که تیغ مالیات صرفا گردن ضعیف ترین و در دسترس ترین اقشار و به ویژه مفیدترین قشر تولیدکننده کشور یعنی تأمین کنندگان امنیت غذایی جامعه را نبُرد. بدون شک گرفتار کردن کشاورزانِ عمدتاً ضعیف ما در گرداب مشکلات مالیاتی، اثری جز تهدید استقلال غذایی کشور ندارد که در نهایت هم عموم مردم از این مسئله متضرر خواهند شد.

منبع:

1399/08/05
23:10:44
5.0 / 5
1846
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بیمه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
فوری خرید