واكنش گمرك به فساد برنج های دپو شده مجوز ترخیص نداریم

واكنش گمرك به فساد برنج های دپو شده مجوز ترخیص نداریم

به گزارش فوری خرید به دنبال اعلام فسادپذیری بیشتر از ۲۰۰ هزار تن برنج رسوبی در گمرك و بنادر كشور و عدم مبادرت به موقع از جانب دستگاههای مربوطه برای ترخیص این محصول، معاون فنی گمرك اعلام نمود: با وجود گزارش هایی كه در این رابطه به مراجع ذیربط اعلام شده، تابحال كد رهگیری بانك برای این حجم از برنج صادر نشده است و گمرك بدون عرضه كد رهگیری بانك امكان صدور مجوز ترخیص برنج ها را ندارد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، صاحبان برنج های دپو شده معتقدند ماجرای رسوب و مشکلات ترخیص این کالا از زمانی شروع شده که پارسال با آغاز ممنوعیت فصلی واردات برنج، ترخیص درصدی این کالا در دستور کار قرار گرفت و از آن زمان تابحال بانک مرکزی نسبت به تخصیص و تأمین ارز برنج های ترخیص شده به صورت درصدی یا رسوبی در گمرک و بنادر اقدامی نکرده است.
این روزها بحث برنج های وارداتی مانده در گمرک تا جایی پیش رفت و ترخیصی صورت نگرفت که صاحبان این کالا ضمن گلایه از مسؤلان در گمرک، وزارت صمت و بانک مرکزی اعلام نمودند که برنج های آنها در حال فاسد شدن است و دستگاههای مربوطه اقدامی در این رابطه نکرده اند، در عین حال که به سبب عدم تأمین ارز، اعتبار واردکنندگان نزد تجار خارجی هم زیر سوال رفته و اعتماد آنها خدشه دار شده است.
به دنبال اعلام فسادپذیری هزاران تن برنج در بنادر و در حالیکه اذهان عمومی خواستار پاسخگویی دستگاههای مربوطه همچون گمرک، وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) و بانک مرکزی شده بودند، فعلا گمرک نسبت به این مورد واکنش نشان داده است.

کاهش ۴۹ درصدی واردات برنج
مهرداد جمال ارونقی - معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران - در گفتگو با ایسنا، با اشاره به دپوی بیشتر از ۲۰۰ هزار تن برنج در گمرک و بنادر توضیح داد که از آغاز سالجاری تابحال نسبت به ترخیص ۵۸۰ هزار تن برنج به ارزش ۵۳۳ میلیون دلار از گمرکات کشور اقدام شده است در حالیکه در مدت مشابه سال قبل ۹۸۶ هزار تن برنج به ارزش بیشتر از یک میلیون دلار ترخیص شده بود. این آمار نشان داده است که ترخیص برنج امسال از لحاظ وزنی ۴۱ درصد و ارزش دلاری تا ۴۹ درصد کاهش دارد.

بارها مکاتبه کردیم
وی در ادامه با اشاره به موانع پیش روی ترخیص بیشتر از ۲۰۰ هزار تن برنج رسوبی اظهار داشت: عدم ترخیص این برنج ها در ارتباط با ممنوعیت فصلی نیست، چونکه قبل از شروع ممنوعیت فصلی از آغاز شهریورماه سال جاری این کالاها به گمرک اظهار شده بود و فقط به سبب عدم عرضه کد رهگیری بانک، امکان ترخیص نداشت. این در حالیست که گمرک طی چندین بار مکاتبه، لیست کالاهای رسوبی همچون برنج را به وزارت صمت و معاونت بازرگانی داخلی آن وزارتخانه اعلام نموده و آن مرجع هم جهت تخصیص و تأمین ارز فهرست را به بانک مرکزی عرضه کرده است.

بدون کد رهگیری امکان ترخیص نیست
معاون فنی گمرک با اشاره به اینکه ترخیص هر کالایی همچون همین برنج های رسوبی مشروط به دریافت مجوزهای قانونی و عرضه کد رهگیری بانک است، اضافه کرد: با توجه به این که تابحال کد رهگیری بانک در ارتباط با برنج صادر نشده گمرک هم امکان ترخیص کالا را نداشته است.

بانک ها از صدور نامه قرارگیری ثبت سفارش در صف تأمین ارز امتناع می کنند
وی اشاره ای به مصوبه شورایعالی امنیت ملی در ارتباط با ترخیص کالاهای اساسی همچون برنج داشت و اضافه کرد: طبق این مصوبه گمرک می تواند نسبت به ترخیص درصدی از کالاهای « در صف تأمین ارز » اقدام نماید، اما با توجه به این که احراز و اعلام اینکه ثبت سفارشی در صف تأمین ارز است یا خیر، به عهده بانکهای عامل است، این بانک ها برپایه بخشنامه بانک مرکزی از صدور گواهی در خصوص قرارگیری کالا در صف تأمین ارز امتناع کرده و امکان ترخیص درصدی از محموله های کالاهای وارداتی وجود نداشته؛ در ضمن گمرک ایران هیچ اختیاری درمورد ترخیص درصدی کالاهای «در صف تخصیص ارز » ندارد.
ارونقی در ادامه به جریان سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به استان هرمزگان و بازدید از بنادر و مصوباتی که در جهت تسهیل ترخیص کالاهای دپو شده ابلاغ گردیده اشاره نمود و اظهار داشت: در جهت اجرای مصوبات این سفر، قرار شد صاحبان کالاهایی که کالاهای آنها در گمرک و بنادر رسوب کرده و مشمول شرایط مصوبه هستند، نسبت به عرضه فرم مربوطه اقدام نمایند که بر این اساس گمرک ایران طی ۹ مرحله فهرست های مربوطه را به وزارت صمت عرضه کرد تا جهت پیگیری صدور کد رهگیری به بانک مرکزی ارسال شوند.
این در حالی است که در مدت اخیر، گمرک ایران چندین بار گزارش عملکرد خویش را در ارتباط با پیگیری ترخیص کالاهای رسوبی و فهرست حدود یک میلیارد دلاری عرضه شده به وزارت صمت اعلام نموده است.
به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، در حالی عدم تخصیص و تأمین ارز از موانع اصلی ترخیص حدود هشت میلیون کالای اساسی و غیر اساسی دپو شده در گمرکات و بنادر کشوراست که طی مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور در مورد کالاهای اساسی مقرر شد بانک مرکزی در مورد اقلام و کالاهایی که به صورت اعتباری وارد شده اند اعلامیه تأمین ارز اعتباری برای آنها صادر کند تا به سرعت از گمرک بیرون بروند.
همچنین درباره کالاهایی که هنوز اسناد به دست خریدار نرسیده و مشکل انتقال ارز دارند هم نسبت به تأمین ارز آنها اقدام نماید.
برای کالاهای غیر اساسی که عمده آنرا کالاهای واسطه ای و مواد اولیه تولید تشکیل می دهد هم قرار شد متعاقب نظر وزارت صمت و گمرک و اعلام به بانک مرکزی به قید فوریت نسبت به تأمین منشأ ارز این اقلام اقدام و ترخیص شوند.
به هر صورت اذهان عمومی و صاحبان کالا منتظر اعلام پاسخ از جانب وزارت صمت و بانک مرکزی در ارتباط با ماجرای کالاهای دپو شده و چرایی عدم ترخیص آنها که باعث فاسدپذیری این کالاها با وجود نیاز داخل شده، هستند و پاسخگویی و شفاف سازی از جانب این دستگاه ها یک لزوم خواهد بود.
منبع:

1399/08/08
19:53:30
5.0 / 5
1922
تگهای خبر: ترخیص , خرید , رئیس جمهور , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
فوری خرید