معاون وزیر جهاد كشاورزی خواستار شد:

برخورد جدی تری با قاچاق محصولات كشاورزی صورت گیرد

برخورد جدی تری با قاچاق محصولات كشاورزی صورت گیرد

به گزارش فوری خرید معاون وزیر جهاد كشاورزی اظهار داشت: در حوزه كشاورزی آفاتی كه در كشور مبدا وجود دارد از راه قاچاق وارد كشور می شود و با قاچاق محصولات كشاورزی به كشور باید برخورد جدی تری صورت گیرد.به گزارش فوری خرید به نقل از صداوسیما، محمد علی طهماسبی با اشاره به اینکه قاچاق، آفتی است که منافع ملی را هدف قرار می دهد تصریح کرد: رواج قاچاق و نبود برخورد جدی با آن باعث مشکلات اقتصادی بسیار همچون بیکاری و صدمه دیدن تولید را به دنبال دارد. در حوزه کشاورزی آفات قرنطینه ای و آفاتی که در یک کشور وجود دارد و در کشور دیگر نیست توسط قاچاق از کشور مقصد به مبدا وارد می شود و ضررهای جبران ناپذیری را به کشاورزان وارد می نماید.
وی اضافه کرد: اگر یک محصول کشاورزی از مبادی قانونی و با رعایت مسائل قرنطینه ای وارد کشور شود و مشکلی داشته باشد مرجوع می شود، ولی در قاچاق این امکان وجود ندارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به تجارب ایران در ورود آفات به کشور بواسطه قاچاق محصولات کشاورزی عنوان کرد: مگس مدیترانه ای آفتی که چهارصد محصول را نابود می کند توسط قاچاق مرکبات وارد ایران شد و کردستان و یزد را آلوده کرد و تبدیل به چالشی بزرگ برای باغداران شد، همینطور مگس میوه زیتون هم توسط میوه های قاچاق و بواسطه رعایت نشدن مسائل قرنطینه ای وارد کشورمان شد، سوسک حنایی خرما هم که آفت خطرناکی است چند سال پیش از راه قاچاق به کشورمان آمد.
وی تصریح کرد: در ایران تنوع اقلیمی به صورت چند صد اقلیم خرد و بزرگ وجود دارد و امکان کشت تمام محصولات کشاورزی گرمسیری نیمه گرمسیری و سردسیری وجود دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: مشکل اینجاست که وقتی میوه قاچاق توقیف می شود می گویند چرا از بین برود به جای امحاء شدن وارد بازار می شود این در حالیست که از لحاظ بهداشتی باید حتما این دست محصولات قاچاق از این بروند.
وی اضافه کرد: پولی بابت کالای قاچاق ندادیم که دلمان برایش بسوزد و بگوییم با امحای آن سرمایه ملی از دست می رود در واقع اگر به قاچاق رحم نماییم منافع ملی را آتش زده ایم.
طهماسبی اظهار داشت: ۴ محصول موز، آناناس، انبه و نارگیل به علت تولید کم یا نبود تولید مجوز واردات دارند و با رعایت کامل شرایط قرنطینه ای و پرداخت کامل حق و حقوق گمرکی می توانند وارد کشور شوند.
وی اضافه کرد: تولید موز در سال تا ۱۳۰ هزار تن رسیده و انواع آن در سیستان و بلوچستان در حال تولید است تولید آناناس بسیار کم است که شرایط خاص خویش را می خواهد و در گلخانه های کوچک در حال انجام می باشد و در مورد نارگیل هم تولیدمان کم است و نیاز با واردات برطرف می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از قاچاق، ستادی در وزارت جهاد کشاورزی هست که در باره آن گفتگو می شود و با تدابیر اندیشیده شده قاچاق کاهش یافته، ولی این کافی نیست.
طهماسبی افزود: کسانی که که مسئول قضیه هستند باید این میوه های قاچاق را توقیف و آتش بزنند و اصلاً کامیونی را که بار قاچاق دارد آتش بزنند، کاری که در اندونزی انجام شد و شناور حامل بار قاچاق را منفجر کردند. اگر ۱۰ تا ۲۰ کامیون حاوی کالای قاچاق در ملأ عام آتش زده شود کسی دیگر جرأت قاچاق نمی نماید.
وی با اشاره به اینکه میوه قاچاق در بازار فراوان است و از بین رفتن آنها برخورد می خواهد اظهار داشت: تمام نهادهایی که وظیفه مبارزه با قاچاق دارند باید وارد میدان شوند و از نظر قانونی دست آنها را باز بگذارند تا قاچاق جمع شود وگرنه با نصیحت کاری پیش نمی رود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: قاچاقچی می داند که با او برخورد جدی نمی گردد و در نهایت جریمه می شود و بنا بر این به کار خود ادامه می دهد.
وی عنوان کرد: منافع ملی را در نظر بگیریم و تنها امروز را نبینیم، اگر آفتی وارد ایران شود هزینه های گزافی برای ازبین بردن آن باید بپردازیم.
طهماسبی افزود: اگر بیماری قرنطینه ای بیاید دیگر محصول نمی توانیم صادر نماییم، محصولاتمان می ماند و شغل های زیادی از بین می رود و ترحم به قاچاقچی یعنی از بین بردن منافع ملی.
معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: امیدواریم با اقداماتی که صورت می پذیرد شاهد پیشگیری از قاچاق محصولات کشاورزی به کشور باشیم و ما هم در این راه هر کاری که از دستمان بر بیاید دریغ نمی نماییم.


منبع:

1399/08/23
18:40:43
5.0 / 5
2410
تگهای خبر: اقتصاد , اقتصادی , بازار , حقوق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فوری خرید