چرایی افزایش قیمت مرغ از زبان یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس

چرایی افزایش قیمت مرغ از زبان یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس

فوری خرید: یك عضو كمیسیون كشاورزی مجلس، عدم هماهنگی سامانه بازارگاه وزارت جهاد كشاورزی و سامانه گمركی ایران، محدود بودن اختیارات وزارت جهاد كشاورزی و مشكل توزیع نهاده های دامی را بعنوان علت افزایش قیمت مرغ عنوان نمود.


احد آزادی خواه در گفت و گو با ایسنا در مورد چرایی افزایش مجدد قیمت مرغ اظهار نمود: کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس گزارشی در مورد علت افزایش قیمت مرغ تهیه کرده که احیانا این هفته در صحن علنی مجلس قرائت خواهد شد. این گزارش شامل، سفر یکی از کمیته های کمیسیون به بنادر جهت بررسی وضعیت نهاده های دامی و تحقیق و تفحص های نمایندگان از وزارت خانه های مربوطه و سوال از مسئولان ذی ربط است.
این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس اضافه کرد: متأسفانه در زمینه مرغ و تخم مرغ، با بهم ریختگی مدیریتی مواجه هستیم. پنج میلیارد دلار با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای تامین نهاده های دامی در نظر گرفته ایم که ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد آن هزینه شده است. با وجود این، قیمت مرغ بگونه ای است که اگر این نهاده ها با ارز نیمایی ۱۰ هزار تومانی وارد می شد، چنین قیمتی نداشت.
نماینده مردم ملایر در مجلس با اعلان اینکه «کشور ما از سوء تدبیر داخلی رنج می برد» اظهار داشت: ما در کشور هیچگاه مشکل تامین نهاده نداشتیم. مشکل ما، توزیع نهاده است. البته میزان واردات امسال ما با سال گذشته، تغییر کرده است. عمده مشکل ما اما همان توزیع است چونکه نیازمان را تامین کرده ایم. ریشه مشکل توزیع به اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی بازمی گردد. الان خیلی از وظایف مثل مدیریت واردات، ثبت سفارش و تخصیص ارز به عهده بانک مرکزی و وزارت صمت است. در صورتیکه وزارت متخصص در این مسئله وزارت جهاد کشاورزی است. از جانب دیگر این وزارت خانه، در حوزه توزیع و تولید باید پاسخگو باشد.
آزادی خواه با اشاره به امضاء تفاهم نامه بازگشت اختیارات سابق وزارت جهاد کشاورزی از جانب وزارت صمت که مدتی پیش در کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار شد، اظهار داشت: شنیده های ما حاکی از آنست که با این تفاهم ‎نامه موافقت نشده و این اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی بازنگشته است. حرف ما به وزیر جهاد کشاورزی این است که اگر این اختیار به شما داده نمی گردد در وهله اول باید اعتراض و در وهله بعد باید استعفا دهند.
این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: عدم اتصال بعضی سامانه ها، موجب ایجاد ناهماهنگی می شود. سامانه بازارگاه وزارت جهاد کشاورزی با سامانه گمرکی ایران به بهم متصل نیستند. فایده این اتصال این است که هنگامی که بار در بنادر پهلو گرفته می شود، در گمرک ترخیص می شود اما معین نیست که به کجا می رود. در صورتیکه اگر این اتصال برقرار باشد، وزارت جهاد کشاورزی می تواند لحظه به لحظه حرکت محموله های دامی را رصد کند. طبق گفته مسئولان ما متأسفانه ۴۰ تا ۴۵ درصد نهاده های دامی ما توسط بازار سیاه به فروش می رود. وزارت جهاد کشاورزی باید همه تلاش خودرا برای حذف بازار سیاه و نشستن محموله ها در بازارگاه وزارت جهاد انجام دهد.
آزادی خواه در آخر اظهار داشت: وزیران جهاد کشاورزی و صمت در جلسه چهارشنبه(ششم آذرماه) کمیسیون کشاورزی مجلس حاضر نشدند. این عدم حضور موجب گلایه همکاران من شده است. امیدواریم هر چه زودتر موانع برطرف شود. کمیسیون به دنبال امضاء تفاهم نامه وزارت جهاد و وزارت صمت خواهد بود و همه تلاش خودرا برای عادی شدن وضعیت انجام خواهد داد.




منبع:

1399/09/09
12:19:12
5.0 / 5
1436
تگهای خبر: بازار , تخصص , ترخیص , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
فوری خرید