رئیس اتاق اصناف ایران تشریح كرد

تمهیدات پیشگیرانه اصناف از افزایش قیمت كالاهای شب عید

تمهیدات پیشگیرانه اصناف از افزایش قیمت كالاهای شب عید

به گزارش فوری خرید رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تمهیدات پیشگیرانه اصناف از افزایش قیمت کالاهای شب عید اظهار داشت: باتوجه به روند کاهشی شیوع کرونا، امیدواریم امسال بازار شب عید شرایط بهتری را تجربه کند. هرچند که بازار امسال هم وضعیت خاصی خواهد داشت که باید برای مدیریت آن برنامه ریزی نمود.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، رئیس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: همه ساله در مناسبت های مختلف همچون ایام عید، معمولا با افزایش تقاضا نسبت به برخی از کالاها مواجه می شویم. با این وجود شیوع بیماری کرونا، بازار اسفند سال قبل را به شدت تحت تاثیر قرار داد.
سعید ممبینی اضافه کرد: همه ساله در چنین ایامی، سازمان تعاون روستایی و جهاد کشاورزی خرید میوه شب عید همچون سیب و پرتقال را انجام می دادند، اما ظاهرا امسال هنوز این کار انجام نشده است. پس انتظار ما این است که فعالان حوزه میوه و تره بار و خرده فروشان میوه، اقداماتی در امتداد جلوگیری از افزایش قیمت داشته باشند. ضمن این که مشابه همین مورد درباب شیرینی شب عید و آجیل و خشکبار هم صدق می کند.
وی بیان کرد: در این راستا نشستی با اتحادیه های مربوطه داشتیم و ایشان اعلام آمادگی کردند که در برخی از موارد با کاهش حاشیه سود خود به جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای حوزه مربوطه کمک کنند. البته انتظارات به حقی هم در مقابل دارند.
رئیس اتاق اصناف ایران اظهار نمود: بعنوان نمونه، با وجود افزایش قیمت چند نوبته قیمت مواد اولیه شیرینی در ضمن سال ۱۳۹۹ قیمت شیرینی از شروع سال افزایش نیافته است و از طرف دیگر به سبب شیوع ویروس کرونا و کاهش مصرف برخی از اقلام این واحدهای صنفی شاهد ضرر و زیان قنادی ها هستیم. پس ما در مذاکره با دولت، پیگیر تامین مواد اولیه شیرینی همچون شکر و روغن خواهیم بود بطوریکه این مواد را با قیمت مناسب و به وفور در اختیار قنادان بگذارد. ذکر این نکته اهمیت دارد که همین امروز هم این صنف برای تامین روغن مورد نیاز قنادی به شدت با مشکل مواجهند.
وی افزود: درباب آجیل و خشکبار هم اتحادیه مربوطه تلاش خواهدنمود که اقلام پر مصرف با قیمت متعارف در بازار ارائه شود.
ممبینی اشاره کرد: اصناف در عرصه های مختلف همچون مبارزه با شیوع بیماری کرونا در کنار مردم و دستگاه های متولی ایستاده و کمک کردند. در ادامه این جریان، لازم است تا در ثبات قیمت کالا نیز اقدامی داشته باشند تا سابقه خوب ذهنی به وجود آمده از اصناف در اذهان عمومی را تقویت کرده و کمک کنند که قیمت ها شب عید افزایش نیابد.
رئیس اتاق اصناف ایران به پرسشی در خصوص اقدامات این اتاق درباب طرح های جایگزین نمایشگاه های بهاره در صورت لغو مجدد به سبب شیوع ویروس کرونا این چنین پاسخ داد: نشستی که درباب برنامه ریزی ثبات قیمت کالاهای مصرفی شب عید برگزار شد، بطور موازی تمهیدی برای جایگزینی نمایشگاه های بهاره و نیز پیش گیری از برگزاری این نمایشگاه ها است. چونکه ما معتقدیم این نمایشگاه ها به کسبه و بازار لطمه می زنند. ضمن این که در نهایت تضمینی نسبت به ارائه کالای مرغوب و با قیمت مناسب به مصرف کننده در این نمایشگاه ها وجود ندارد. پس باتوجه به لطمه های جدی یکسال گذشته به بیشتر صنوف به سبب شیوع بیماری کرونا و تعطیلات اجباری، تورم، رکود و … حتی با رفع شرایط کرونائی برگزاری نمایشگاه های عرضه مستقیم کالا را به مصلحت نمی دانیم.
منبع:

1399/10/03
22:05:27
5.0 / 5
1334
تگهای خبر: بازار , تجربه , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
فوری خرید