معدوم سازی طیور بومی مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تهران

معدوم سازی طیور بومی مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تهران

به گزارش فوری خرید معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اظهار داشت: آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در طیور بومی اطراف تهران مشاهده شد و همه این طیورها معدوم شدند.سید بهمن نقیبی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه آخرین کانون آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ۲۴ آذرماه سالجاری در یک باغ ویلایی اطراف تهران بود، اظهار نمود: با مشاهده این بیماری در یک باغ ویلایی در ملارد تعداد ۱۰ قطعه طیور بومی معدوم سازی شدند. کانون اول این بیماری در استان تهران نیز در همین منطقه بود که فردی ۶۰۰ قطعه بوقلمون به صورت غیرمجاز نگهداری می کرد و با مشاهده این بیماری توسط دامپزشکی معدوم سازی صورت گرفت.

وی افزود: از آن تاریخ به بعد تا کنون هیچ موردی از تلفات ناشی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش، طیور صنعتی و بومی گزارش نشده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی افزود: اداره کل دامپزشکی هراستان به همراه اداره محیط زیست به صورت روزانه تالاب ها، مناطق پشت سدها و آبگیرها را پایش می کنند و در صورت مشاهده تلفات نمونه برداری و اقدامات لازم انجام می شود.

وی در ادامه به چگونگی مراقبت از طیور بومی در مقابل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اشاره نمود وگفت: به شهروندان سفارش می نماییم که اگر کسی طیور بومی نگهداری می کند حتما در محیط محصوری باشد که این طیور با پرندگان آزاد پرواز در ارتباط نباشند و این بیماری به آنها منتقل نشود. همین طور اهتمام کنند بطور مداوم محل نگهداری طیور را ضدعفونی کنند و از خرید یا فروش پرندگان به صورت دوره گردی نیز اجتناب کنند.

نقیبی اشاره کرد: اگر در میان طیور بومی تلفات غیرمتعارف مشاهده شد در سریعترین زمان ممکن بوسیله سامانه ۱۵۱۲ به دامپزشکی اعلام گردد که حتما این مساله پیگیری و در صورت نیاز اقدامات لازم صورت خواهد گرفت.

منبع:

1399/10/06
19:48:19
5.0 / 5
1455
تگهای خبر: خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
فوری خرید