كدام كالای ایرانی در اروپا بیشترین طرفدار را دارد؟

كدام كالای ایرانی در اروپا بیشترین طرفدار را دارد؟

به گزارش فوری خرید اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تجارت ایران با اتحادیه اروپا و اتحادیه اوراسیا امسال پرداخته است.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، بر مبنای اطلاعات عرضه شده از جانب این اتاق، در ده ماهه ابتدایی ۲۰۲۰، هر چند میزان واردات ایران از اتحادیه اروپا کاهش یافته اما میزان صادرات افزایش محدودی را به ثبت رسانده و بدین سان وضعیت ایران در تجارت مشترک میان دو طرف، بهبودی نسبی را نشان داده است.
در بین کشورهای اروپایی واردکننده کالا از ایران، مانند سالهای قبل، همچنان آلمان اصلی ترین شریک اروپایی به حساب می آید و در ۱۰ ماهه ابتدایی سالجاری میلادی، ۲۳۲ میلیون یورو، معادل ۳۶ درصد از کل صادرات به اروپا را به خود مختص کرده است.
بعد از آلمان، هلند با ۱۱۰، ایتالیا با ۸۴، اسپانیا با ۴۵ و بلژیک با ۳۰ میلیون یورو دیگر واردکنندگان اصلی کالا از ایران به شمار می روند.
در بین کالاهای ایرانی صادر شده به اروپا هم مواد و محصولات غذایی و حیوانات زنده ۴۰ درصد از کل سبد صادراتی را می سازند و بعد از آن، مواد شیمیایی با ۱۹ درصد، سوخت های معدنی با ۱۶ درصد، کالاهای صنعتی با ۱۱ درصد، مواد خام غیر خوراکی با ۱۰ درصد و سایر کالاها با چهار درصد در رده های بعدی قرار دارند.
در بین صادرکنندگان اروپایی کالا به ایران هم آلمان با یک میلیارد و ۲۲۶ میلیون یورو در این عرصه هم صدر نشین است و بعد از آن، ایتالیا با ۴۷۴، هلند با ۲۹۸، فرانسه با ۲۰۶ و اسپانیا با ۱۶۵ میلیون یورو دیگر صادرکنندگان اصلی اروپایی به ایران بوده اند. در بین کالاهای اروپایی، ۳۳ درصد از کل واردات ایران به ماشین آلات و تجهیزات حمل و نقل، ۲۷ درصد به مواد شیمیایی و ۱۴ درصد به محصولات غذایی اختصاص یافته است.
اتاق بازرگانی تهران همینطور آخرین وضعیت تجارت مشترک میان ایران و اورآسیا را هم بررسی نموده و بر این اساس با وجود افزایش صادرات به برخی کشورهای عضو این اتحادیه، با شیوع ویروس کرونا، میزان تجارت مشترک در بین همسایه های شمالی هم افت کرده است.
بر این اساس میزان تجارت کالایی ایران و اوراسیا در هشت ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۹، حدودا ۱.۴ میلیارد دلار بوده ۲.۸ درصد از کل ارزش تجارت کالایی ایران را تشکیل می دهد اما میزان این تجارت نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهشی ۱۱ درصدی را پشت سر گذاشته است.
ایران در این زمان ۶۲۹ میلیون دلار به اوراسیا صادرات داشته که از نظر وزنی ۲۰ و از نظر ارزشی کاهشی شش درصدی را نشان داده است. در این زمان ایران توانسته صادرات خود به روسیه و بلاروس را به شکل جدی افزایش دهد اما کاهش صادرات به دیگر کشورهای عضو این اتحادیه، آمار فعلی را به ثبت رسانده است. محصولات کشاورزی اصلی ترین صادرات ایران به اوراسیا بوده و روسیه و ارمنستان اصلی ترین کشورهای واردکننده کالا از ایران در این زمان بوده اند.



1399/10/07
20:09:57
5.0 / 5
1470
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
فوری خرید