عملیاتی شدن اوراق گام در زنجیره قطعات خودرو كلید خورد

عملیاتی شدن اوراق گام در زنجیره قطعات خودرو كلید خورد

فوری خرید: طبق اعلام مدیر کل دفتر تأمین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صنعت، معدن و تجارت، بهره گیری از روش های نوین برای تأمین مالی واحدهای تولیدی در دستور کار وزارتخانه قرار دارد و در این راستا، معرفی و عملیاتی نمودن اوراق گواهی اعتبار مولد (گام) برای صنایع مختلف همچون صنعت قطعه سازی پیگیری می شود که طی آن مشارکت فعال و مؤثر واحدهای تولیدی خودرو و قطعه سازی ضروری می باشد.


به گزارش فوری خرید به نقل از ایسنا، طرح گام یا همان "اوراق گام (گواهی اعتبار مولد) " طرحی است که معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در یکی از نشست های خبری خود در خردادماه سالجاری در ارتباط با آن توضیح داده و اعلام نمود که تأمین مالی صنعت قطعه سازی از راه «اوراق گام» امکان پذیر خواهد شد.
به قول زرندی امسال نگاه جدیدی برای تأمین مالی صنایع وجود دارد که زنجیره ای است؛ به صورتیکه به جای اینکه به پنج بخش یک زنجیره تأمین پنج وام مجزا اختصاص دهیم، یک ردیف اعتباری تعریف می نماییم که بین بخش های زنجیره تأمین، در گردش باشد تا حجم بالای نقدینگی کشور را کاهش دهیم. در این حوزه یکی از موضوعاتی که با بانک ها رایزنی شده است، استفاده قطعه سازان از اوراق تأمین نقدینگی ویژه تولید یعنی اوراق گام هست که در شورای بورس هم تصویب شده است.
حال نعمت اله شهبازی- مدیر کل دفتر تأمین مالی و پشتیبانی تولید وزارت صمت- در نشست روز گذشته (سه شنبه) هماهنگی برای عملیاتی نمودن اوراق گام برای کمک به تأمین مالی زنجیره قطعات خودرو با حضور مدیران انجمن ها و صنایع قطعه ساز و همینطور مدیران خودروسازها، اظهار نمود: مشارکت فعال و مؤثر واحدهای تولیدی خودرو و قطعه سازی جهت استفاده از اوراق گام در کنار سایر روش های مرسوم جهت تقویت تأمین مالی زنجیره تولید ضروریست.
سهیل معمارباشی -مدیر کل دفتر حمل و نقل وزارت صمت- هم در این جلسه ضمن اشاره به نیاز شدید صنعت خودرو به نقدینگی، اظهار داشت: استفاده از ابزارهای نوین همچون اوراق گام برای استمرار تأمین مالی و تداوم رشد تولید قطعات مورد نیاز صنایع خودروسازی دنبال می شود.

مزیت های اوراق گام
همینطور رئیس دایره تأمین مالی زنجیره های تولید بانک مرکزی هم در این جلسه ضمن تشریح مزایا و مشوق های بانک مرکزی برای انتشار اوراق گام، انتقال حرکت اوراق در زنجیره و انتقال مکرر آن و ضمانت بانکهای عامل برای نقدشوندگی اوراق در سررسید را از مزیت های مهم این اوراق برشمرد.
دریایی اضافه کرد: بانک مرکزی در دستورالعمل ابلاغی مزایای زیادی برای واحدهای تولیدی برای استفاده از اوراق گام در نظر گرفته است که در قدم اول سهمیه ۵۹ هزار میلیارد تومانی برای شبکه بانکی ابلاغ گردیده است. مزیت اصلی اوراق گام احیای خرید اعتباری در زنجیره های تولید بوده که با عنایت به این که کارمزد انتشار یکبار قابل پرداخت می باشد، در صورت مدیریت صحیح و شناسایی زنجیره ها امکان نقل وانتقال بدون کارمزد و در نتیجه کاهش هزینه های مالی بنگاه های تولیدی فراهم گشته است.
در ادامه محمدرضا نجفی منش -رئیس انجمن همگن نیرو محرکه و قطعه سازی کشور- هم اظهار داشت: اوراق گام در تأمین مالی قطعه سازان با عنایت به تضمین نقدشوندگی اوراق در سررسید توسط بانک عامل دارای کاربرد مناسبی است که برای تحقق، حمایت خودروسازان بعنوان متعهدین اوراق را می طلبد.
احمد نعمت بخش -دبیر انجمن خودروسازان - هم ضمن اشاره به امکان جایگزینی اوراق گام با روش های فعلی خرید مدت دار قطعات خودرو، این روش را برای قطعه سازان کارآمد توصیف کرد.
در این جلسه، فرایند اجرایی و نحوه بهره مندی بنگاه های تولیدی از اوراق گام، چگونگی و فرایند انتشار اوراق گام و روش های نقدشوندگی و نقل وانتقال این اوراق در شبکه بانکی و بازار سرمایه تشریح شد.
پیش از این هم مازیار بیگلو- دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودرو- هم اجرا شدن طرح گام در کنار پرداخت ۵۰۰۰ میلیارد تومان باقی مانده از تسهیلات ۱۰ هزار میلیارد تومانی سال قبل را منبع مالی مناسب برای حل مشکلات ناشی از کمبود نقدینگی قطعه سازان دانسته بود.
منبع:

1399/10/10
16:15:33
0.0 / 5
1581
تگهای خبر: بازار , بورس , صنایع , نقدینگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
فوری خرید